BTC : 78645 ₺ ETH : 2729 ₺ XRP : 2.124 ₺ LTC : 407 ₺ USDT : 7.002 ₺ XLM : 0.7405 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak: Anti Danilevski

IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak: Anti Danilevski

IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak: Anti Danilevski
0
huobi_koinmedya

IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak diyen Kick Ecosistem’in CEO’su ve kurucusu Anti Danilevski, son günlerdeki popüler trend IEO’lara dikkat çekti.


Anti Danilevski: IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak

IEO (Initial Exchange Offering) öncedenki haliyle ICO, Initial Coin Offering, bir süre önce olduğu gibi bugün her yerde kullanılan bir terimdir. Genel olarak fikir aynıdır: Coininiz piyasaya girmeden önce yeterli fon almak için tokenlarınızı yatırımcılara önceden satıyorsunuz. Bununla birlikte, birkaç önemli farklılık var.

IEO çağı sona erecek IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak: Anti Danilevski
KickEX Borsasının Kurucusu ve CEO’su Anti Danilevski 

ICO’larla esas benzerlik, her şeyin ICO ekibinin kendisine kalmış olmasıdır: gerekli tüm altyapıyı oluşturma, akıllı sözleşmeler hazırlama ve ardından tüm süreci görme. Bununla birlikte, IEOlar ile, bu teknik olarak zorlu ve sık sık sıkıcı çalışmaların çoğu, tokenlara ortak olan ve piyasaya sunan, karşılığında alım-satım komisyonları ve karlarının bir kısmını alan kripto para borsaları tarafından ele alınmaktadır.

Çoğu kripto uzmanı, iki modelden her birinin kötüye kullanım ve dolandırıcılığa eğilimli olduğu için mükemmel olmadığını söylerken, IEO’ların genellikle daha iyi yapılandırılmış ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor ve bu nedenle ilerlemenin yolu olarak görüyor. Hatta bazıları, üstünlükleri nedeniyle, IEO’ların tüm kripto endüstrisini yeniden icat edebildiğini iddia ediyor.

koinmedya_brave

Bozuk Ayna: IEO’ların Sorunu

 Aslında, IEO’ların şimdi kötü birer haber olduğunu ve gelecek günlerde daha da kötü birer haber olacaklarını söylüyorum. Bu kez herkes etkilenecek: sadece projeler ve yatırımcılar acı çekmeyecek, aynı zamanda arttırılmış komisyon ücretleri için itibarlarını kaybeden borsalar da bu listede olacak. IEO’lar, ICO’lardan daha büyük ve daha ayrıntılı birer aldatmacadır ve bütünüyle bir felaketi heceliyorlar. 

Borsalar, birçok yönden bu dolandırıcılıktaki asıl kazananlardır; çünkü kendilerini daha iyi göstermek için IEO token fiyatlarını yükseltmektedirler. Ve eğer bir projenin fiyatı artık artmıyorsa, borsalar, projenin kampanya sırasında topladığı parayı cebe indiriyor ve bu da dahiyane bir şekilde “mevduat” olarak donduruluyor.

En kurnaz borsalar da, en başta proje tokenları satın alıyor. Sonuç olarak, kullanıcılar tokenları “zamanında satın alamıyorlar”. Kullanıcıların ödediği iddia edilen para bir “yatırma” (deposit) şeklinde dondurulduğundan, borsalar tokenın fiyatını yükseltiyorlar ve daha sonra bu tokenları kendileri geri alıyorlar. Borsa tüm parayı tutmak için alır iken, kullanıcılara, sermayenin market making (pazar oluşturma) için harcandığı söyleniyor.

Daha sonra, borsaya ait tokenlar kullanıcılara şişirilmiş bir fiyatla satılmaktadır, bu nedenle borsa, gerçek olayların tamamen çarpık bir resmini çizerken, her iki ucundan da kazanır. Kullanıcılara “zamanında alamadıkları” tokenları satmaya çalışan borsaların isimlerini vermeyeceğiz, ancak dikkatli insanlar onları zaten biliyorlar. Bütün bu oyun, temiz görünmek ve gerçekten neler olup bittiğini gizlemek için kullanılan bir saçmalıktan ibarettir.

koinmedya_brave

 Borsalar Geleni Alacak

Daha da kötüsü, tüm IEO kampanyalarının %90’ı veya daha fazlası uydurmadır. IEO’lar, eğitilmemiş bir gözle görülmese bile, sektörü sert bir şekilde olumsuz etkiliyorlar. Şahsi olarak sonuçların, ICO pazarının çöküşünden sonraki sonuçlardan daha kötü olacağına ikna oldum.

Bu sefer, bariz sebeplerden dolayı, bu dolandırıcılığın etkileri, failleri olan borsaların kendileri için korkunç olacaktır. Günümüzde kripto para birimleri çok daha meşru bir statüye sahip ve bu konuda yasal düzenlemeler var. Soruşturmalar ve tutuklamalar, IEO’lar ile bütün tablo netleşmeye başladığında kaçınılmazdır.

Yakında, IEO mevduat (deposit) süreci sona erecek, böylece taleplerin pazarlanmasını zorlayacak ve IEO tokenlarının fiyatları düşecek. Bu bir sonraki kripto krizi tetikleyebilecek olan şeydir. Bazıları, IEO’ların hali hazırda büyük borsalarda satış hacmini azalttığını iddia ediyor. Bu görüş özellikle Türkiye pazarında yaygındır. Ayrıca, Binance yetkilileri, kısa bir süre önce IEO Launchpad platformlarından altı işlem çiftini sildi, aralarında ERD, BTT, WIN ve ONE da var. Kuşkusuz ki, borsalar IEO’lara dahil olmanın potansiyel korkunç sonuçlarını fark etmeye başlıyor. Bu yüzden, Kucoin’in tüm IEO’larını durdurduğunu zannediyorum: Oradaki herkes işin bittiğini anlamıştı.

Stratejik Bir Alternatif Olarak STO

Gelecekteki tek token satış çözümü; utility (fayda) tokenlerinin makul bir fiyat aldığı, hiç kimsenin satış hacmini etkilemediği ve her alımın onaylandığı dürüst, şeffaf bir sistem olabilir.

Sadece şu anda ortaya çıkan ve Start-Up’lar için daha zor olan ek bir yöntem, STO (Security Token Offering) veya şirketlerin tokenize hisse satışıdır. Bu durumda, tokenların fiyatları spekülasyonlardan etkilenmez, çünkü stoklarda olduğu gibi fiyat performansa bağlıdır. Dünya genelinde daha fazla düzenleme yürürlüğe giriyor; konuştuğumuz gibi bunun yasal bir dayanağı olan Rusya’da bile.

Tahminim şu ki, mevcut formlarındaki tüm girişimler STO modeline dönüşecek ve hareket edecek; çünkü basit, kullanışlı, uygun fiyatlı ve hızlı. Aynı zamanda, girişimlere olan yatırımlar sıradan insanlara da sunulacak ve bu çok önemli çünkü Blockchain sayesinde kitle fonlaması, daha önce görmediğimiz yeni bir küresel fenomen haline gelmek üzere.

Yaklaşan Kripto Krizi

Borsalar IEO tokenlerinin pazarlamasını durdurmadıkça, yeni kripto krizin yaklaşık bir yıl süreceğini zannediyorum. Durdurmasalar bile, bunu sonsuza dek yapamazlar. IEO’ları lanse eden çoğu şirket önümüzdeki 8-10 ay içinde ortadan kaybolacak, ancak biraz karışıklık olabilir. Daha sonra STO dönemi ortaya çıkacak ve bu, daha önce gelen her şeyin üzerinden birçok kez geçecek yeni bir heyecan olacak, çünkü bu pazar ICO pazarından veya IEO pazarından yüzlerce kat daha büyük. Bununla birlikte, bazı ICO ve IEO şirketlerinin yasal olduğunu eklemek zorundayım, bu yüzden gelecekte de bazılarını göreceğiz, ancak pek fazla olmayacaklar.

Özetle

IEO dönemi kısa sürelidir: onlar kripto dünyasının eski popülerleridir. Bu model temelde kusurludur ve hala tam uyumlu değildir, ICO’ların eksikliklerinin çoğunu çözememiştir; sonuç olarak, ana nokta olan geleneksel yatırımcılara artık çekici gelmiyorlar. Aynı zamanda, giderek daha fazla sayıda uzman, STO’ların daha da büyümesini öngörüyor. Aralarında zaten geçen yıl bu eğilimi öngören bir ticaret uzmanı olan Eugene Loza, nam-ı diğer EXCAVO da var. EXCAVO, STO sürecinin daha istikrarlı ve sıkı bir şekilde düzenlendiğini ve kamuya açık bir STO’nun bu paradigma hakkında daha fazla insanın öğrenmeye başladığını tahmin ettiğini belirtti.

Şimdi soru ise, kimlerin kiminle, kaç milyon dolarlık kayıp ve resmi soruşturmalar ile taraf değiştireceğidir. İnsanlar risklerini pervasızca mı hesaplanmış olarak mı alacak? Vicdani bir satranç mı yoksa çılgın bir yakar top mu olacak? Sadece zaman gösterecek.

Peki siz, Anti Danilevski‘nin ‘IEO çağı sona erecek ve STO çağı başlayacak’ görüşüne katılıyor musunuz?

Etiketler: