BTC : 82199 ₺ ETH : 1.846 ₺ XRP : 45.5 ₺ LTC : 7.681 ₺ USDT : 349.9 ₺ XLM : 0.2405 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ICO Projeleri, Düzenlemerin Etkisiyle Yatırımcı Desteğini Kaybediyor.

ICO Projeleri, Düzenlemerin Etkisiyle Yatırımcı Desteğini Kaybediyor.

ICO Projeleri, Düzenlemerin Etkisiyle Yatırımcı Desteğini Kaybediyor.
0

ICO projelerine destek 2017 yılında kripto paralarda olduğu gibi altın yılını yaşadı. Ancak bu güzel günler geride kalmış görünüyor. Şubat ayından itibaren toplanan fonlarda ciddi azalmalar var.

ICO Projeleri Bir Daha Aynı Desteği Görebilecek mi?

 

Şubat  ayı ile birlikte   ICO finansmanında  ilk defa önemli düşüş yaşandı.  Aylık bazda, Ocak ayında finansman yaklaşık 1.4 milyar $ ‘a  kadar yükselmişti. Ancak Şubat ayı ile birlikte destek yaklaşık 700 milyon $’ a kadar geriledi.  2017 yılının tamamında, yatırımlar için toplam 5.6 milyar dolarlık destek geldi. Sadece Ocak ayında toplam miktarın % 25’i geldi.

koinmedya_brave
ICO fotografi, koinmedya.com
ICO Aylık Hacim Grafiği

Uluslararası baskılar ve düzenlemeler, fonlarındaki daralmanın temel nedeni. ABD, Güney Kore ve Çin’deki düzenlemeler ile  fon toplanması yasaklanmıştı. Bu üç ülke kripto para hacminde de oldukça etkili olan ülkeler.

Haber kaynaklarına her gün yeni dolandırıcılık haberlerinin düşmesi de etkili oldu. Ünlü aktör Steven Seagal’i, reklam yüzü olarak kullanan Bitcoiin projesine ABD’de resmi uyarı geldi.  Giza , Adbank gibi projelerin  başarısız olaması ve dolandırıcılıkla itham edilmeleri yatırımcının geri adım atmasına neden oldu.

Aslında düzenlemeler piyasada  korku, belirsizlik ve şüpheye  itsede  piyasa  trendinin hala yükselişte olduğu söylenebilir. Düzeltmelere rağmen,  projeler hala benimseniyor ve  finansal kurumlardan  büyük yatırımlar alınıyor.

ICO’larla ilgili olarak, düzenlemelerin yıkıcı olmaması  konusunda ülke düzenleyicileri hemfikirler. Çin’deki yasakların yeni düzenlemelerle projelerin tekrar serbest kalacağı haberleri medyaya düşüyor. Aynı şekilde  Güney Kore‘nin ICO’ları yakında yeni düzenlemeler ile serbest bırakacağı yabancı haber kaynaklarına düştü. ABD kesinlikle diğer ülkelere göre daha yavaş hareket ediyor. 100’e yakın proje soruşturma altında, dolandırıcı ve gerçek projeleri bir birinden  ayıracak net düzenlemelerin çıkarılması bekleniyor.

Yönetmelik uzun vadede piyasa için daha sağlıklıdır. Ancak kripto para ve ico piyasaları, düzenleme haberlerini  olumlu karşılamayacaktır.

2017 sonlarında ulaşılan  fon miktarına tekrar yükselmek mümkün olmayabilir. Buna  sosyal medya devlerinin yasakları da eklenince toparlanma zaman alabilir. Kim bilir belkide düzenlemler, düşündüğümüz etkiden farklı sonuçlar doğurur.

 

Bir cümle ile ICO nedir?

İco’nun anlamı  Initial Coin Offering’dir. Bir şirketin fon oluşturmak amacıyla kendi kripto parasının bir kısmını borsaya girmeden önce satmasıdır.

Etiketler: