BTC : 63460 ₺ ETH : 1648 ₺ XRP : 1.369 ₺ LTC : 302.8 ₺ USDT : 6.879 ₺ XLM : 0.6266 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. IBM merkez bankaları kripto para raporu ne söylüyor?

IBM merkez bankaları kripto para raporu ne söylüyor?

IBM merkez bankaları kripto para raporu ne söylüyor?
0
huobi_koinmedya

IBM tarafından hazırlanan merkez bankaları kripto para raporuna göre önümüzde 5 yıl içerisinde merkez bankaları kendi kripto paralarını piyasaya sürecek.


IBM merkez bankaları kripto paraları için destek vermeye hazır

Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji blockchain teknolojisi olarak biliniyor. Haziran 2019 tarihli itibariyle ABD’de blockchain konusunda en fazla patent sahibi olan şirket açık ara IBM. Teknoloji devinin blockchain ile alakalı 108 adet patenti bulunuyor. IBM’i ise Bank of America 52 patent ile takip ediyor. IBM blokzinciri teknolojisi konusunda potansiyelin farkında ve bu teknolojiye önemli insan kaynağı ayırıyor. Aşağıdaki grafikte ABD merkezli şirketlerin blockchain konusunda sahip oldukları patent sayısının dağılımını görüyoruz.

IBM merkez bankaları kripto IBM merkez bankaları kripto para raporu ne söylüyor?

IBM Merkez Bankası kripto para raporu hem dijital para birimlerinin hem de blockchain teknolojisinin geleceğine ışık tutuyor. IBM, 13 gelişmiş ülke ve 10 gelişmekte olan ülkeden merkez bankası üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmeleri raporlaştırdı. Sonuçlar geleceğin dünyasında dijital paraları konumu hakkında önemli fikirler veriyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Merkez bankası kripto paraları çağına ilerliyoruz – ING Bank

Merkez bankalarının ezici çoğunluğu merkez bankası kripto parası konusunda olumlu görüş belirtti. Merkez bankalarının yaklaşık  yüzde 73’ü ulusal kripto para çıkarma fikrine olumlu bakıyor. Bu oran 2018 yılı IBM çalışmasında yüzde 38’ler civarındaydı. Ancak merkez bankalarının yüzde 82’si ulusal kripto para çıkarma konusunda önemli risklerin bulunduğunu belirtiyor. Ulusal kripto paraların bankacılık işlemlerini olağan üstü hıza çıkarabileceği ve bu durumun önemli risk unsuru barındırdığı vurgulandı.

IBM raporuna göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde merkez bankaları kendi kripto paralarını çıkaracak. Rapora, ilk merkez bankası kripto parasının G20 ülkelerinden ziyade daha küçük ekonomilerin çıkarmasının olası riskler konusunda daha rasyonel bir karar olacağını tavsiye ediyor.

Lütfen Bkz: Çin merkez bankası blockchain uzmanı arıyor

koinmedya_brave

Kaynak