BTC : 64492 ₺ ETH : 1503 ₺ XRP : 1.36 ₺ LTC : 304.6 ₺ USDT : 6.803 ₺ XLM : 0.4683 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri IBM blok zinciri çalışmalarında açık ara önde

IBM blok zinciri çalışmalarında açık ara önde

IBM blok zinciri çalışmalarında açık ara önde
0
huobi_koinmedya

Dünyaca ünlü ABD merkezli teknoloji şirketi IBM, blockchain çalışmalarında açık ara önde. IBM birçok blockchain projesi ile göz dolduruyor.


IBM blok zinciri çalışmaları

BlockTV, IBM blockchain çalışmalarına dikkat çekiyor. IBM, seyahat acenteleri ve konaklama endüstrisine blockchain tabanlı çözüm önerileri getiriyor. Bu endüstrilerin altyapısını blockchain teknolojisi vasıtasıyla yeniden yapılandırıyor.

IBM, seyahat acentelerini blockchain dünyasına taşıyor ve bu sayede seyahat acentelerine yapılan komisyon ödemeleri garanti altına alınacak. IBM, blokchain için gerekti verileri BCDTravel’dan sağlayacak. Otel rezervasyonları sürecindeki veri akışı blockchain sistemine aktarılacak. Bu sayede aracılara yapılan ödemelerin azaltılması hedefleniyor. Birçok seyahat acentelerinin IBM’in kuracağı blockchain sistemine girmeye hazır oldukları düşünülüyor.

Projenin test aşamasında IBM, blokchain nodlarının gözetimini yönetecek. Pilot uygulamasının ardından nodların kontrolü otellere bırakacak.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor

IBM, blockchain teknolojisi üzerine odaklanan büyük bir firma ve sadece turizm konusunda blokchain çalışmaları üzerine odaklanmıyor. @Yuval_Halevi’nin açıklamalarına göre 2019 yılında IBM blok zinciri konusunda yaptığı patent başvuruları %300 artış gösterdi. IBM, ABD’li firmalar içerinde blockchain konusunda en fazla patent başvurusunda bulunan şirket. Aşağıdaki grafik bu durumu özetliyor:

IBM blok zinciri IBM blok zinciri çalışmalarında açık ara önde

IBM’ın 2019 yılında toplam 108 patent başvurusu var. IBM’i ikinci sırada 52 patent başvurusu ile Bank of America takip ediyor. IBM blok zinciri  çalışmalarından 3 proje dikkat çekiyor.

koinmedya_brave

i- Seyahat acenteleri üzerindeki projesi (travel port)

ii- Tedarik zinciri projesi (trust your supplier)

iii- Yiyecek projesi (food trust)

Seyahat acenteleri ile ilgili projeden yukarıda bahsettik. Tedarik zinciri projesinde IBM, imalatçı firmaların girdi temininde karşılaştıkları sorunlara çözüm önerisi getiriyor. Yiyecek projesinde ise perakendecilere ve süper marketlere güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir yiyecek tedariki imkanı sağlıyor.

Lütfen Bkz: Girdi sürecini takip için Volvo blockchain’i kullanıyor

IBM blok zinciri endüstrisinde tek değil ve başka birçok firma araştırmalarını sürdürüyor. Bu firmaların içerisinde Intel ve Bank of America gibi dev firmalar var. IBM’in yöneticilerinden David Post, BlockTV’ye verdiği demeçte blockhain teknolojisinin ilk dönemlerinde olduklarını belirtti. Blockchain çalışmaları için diğer firmalarla ortak çalışmalar yürütebileceklerini söyledi.

Kaynak