BTC : 65770 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.378 ₺ LTC : 318.7 ₺ USDT : 6.77 ₺ XLM : 0.5451 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Huobi, Türkiye’de lira-kripto geçişleri başlatıyor

Huobi, Türkiye’de lira-kripto geçişleri başlatıyor

Huobi, Türkiye’de lira-kripto geçişleri başlatıyor
0
huobi_koinmedya

Global kripto borsası Huobi, Türkiye’de lira-kripto geçişleri sağlamaya başlayacak. Yerel banka ile yapılan işbirliğiyle ilk geçiş TL-USDT üzerinden olacak. Ardından ise Türk yatırımcılar USDT ile 250’den fazla kripto para işlemi gerçekleştirebilecek.


 

Huobi, Türkiye’de lira-kripto işlemleri sunacak

Huobi’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu direktörü Mohit Davar yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kripto piyasası için daha açık düzenlemeler ortaya koymaya başladığını söyledi. Ayrıca Türkiye’de zaten şu an çok sayıda kripto para kullanıcısı olduğunu da vurguladı.

Kripto şirketi bu projesini, bugün İstanbul’da düzenlenecek Avrasya Blockchain Zirvesi’nde duyuracak.

koinmedya_brave

Huobi, geçtiğimiz Haziran’da, Türkiye’deki kripto piyasasında daha fazla iş yapmak istediğini açıklamış, ancak ayrıntılar vermemişti.

Davar, borsanın Türkiye’deki büyük bankalardan biri ile işbirliği yaptığını ve fiat ile kripto arasındaki geçişi sağlayacak altyapıyı kuracağını bildirdi. Ancak ortaklık kurduğu Türk bankasının ismini açıklamadı.

Huobi yetkilisi, işbirliği yaptıkları bankanın ismini en geç Aralık başında açıklayacaklarını söyledi. Hatta daha erken bile olabilir. Çünkü Türk lirası ile kripto para arasındaki geçişleri sağlayacak platformun artık testlerinin başladığını kaydetti.

Kripto borsası, Türk bankası ile ortaklığı Haziran’da başlatmış. Davar, o zamandan bu yana Türk bankasının dile getirdiği en büyük sorunları halletmeye çalıştıklarını ifade etti.

koinmedya_brave

Davar, “Genel olarak piyasada kesin bir düzenleyici çerçeve yok. Şu an kararlar bankaların kendilerine bırakılmış. Özellikle de KYC ve AML ile ilgili konularda doğru yolu bulmak önemli.” diye konuştu.

Huobi direktörü, bankaların kripto borsası ile işbirliği yaparken, görevlerini tam olarak yerine getirmiş olduklarından emin olmak istediklerini söyledi.

Türk lirası ile kripto paralar arasındaki geçişler

Peki, Türkiye’de fiat para ile kripto geçişleri nasıl çalışacak? İlk önce Türk lirası ile dolara bağlı olan stabilcoin Tether (USDT) arasında bir geçiş yapılacak. Kullanıcılar banka hesapları üzeriden USDT aldıktan sonra, Huobi Global üzerinden istedikleri kripto paralar ile işlem yapabilecekler.

Huobi, Lira-USDT paritesinin yerel piyasada geçişleri çok daha kolay yapacağına inanıyor. Lira ile yüzlerce diğer kripto para paritesindense ilk önce TRY-USDT geçişinin yapılması tercih ediliyor.

Davar, “Herhangi bir borsada yerel para birimine karşı 250 coine likidite sunmak çok zor.” açıklamasında bulundu.

Türk kullanıcılar için indirimli ücretler

Davar ayrıca Türk müşteriler için sunulacak ücretler konusuna da değindi. Ona göre Türk kullanıcılar yüzde 50 indirimle işlem yapabilecek. Bu da yüzde 0.1 işlem ücreti yapıyor. Ancak eğer Huobi Token (HT) sahibiyseniz, bu ücret daha da düşük olacak.

Başka bir platform ise profesyonel Türk traderler için açılacak. Burada spot ve marjin işlemleri düşük ücretlerle yapılabilecek.

Bu arada Davar, Türk bankası ile yaptıkları ortaklığın sadece onlara özel olmadığını vurguladı. Bu da ileride kripto borsasının daha fazla banka ve diğer kurumlar ile işbirliği yaparak Türkiye’deki hizmetlerini genişletebileceği anlamına geliyor.

Kaynak