1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıBitcoin Piyasası
  3. Bitcoin’in düşüşünün 6 nedeni

Bitcoin’in düşüşünün 6 nedeni

Bitcoin’in düşüşünün 6 nedeni
0

Kripto kral Bitcoin değeri, son 24 saatte 2000 dolar eridi. Pek çok yatırımcı gafil avlandığı düşüşün 6 nedeni.


Bitcoin düşüşünün 6 nedeni

Mnuchein bombası

Coinbase CEO’su Biran Armstrong görevi sona ermek üzere olan ABD Hazina Bakanı Steven Mnuchin giderayak uygulamaya sokmaya çalıştığı kripto para cüzdanlarına dair düzenleme hakkında endişelerini bildirdi.

Armstrong’un açıklamaları düşüşü hızlandıran etkenlerin başında geliyor. Armstrong açıklamasında;

Eğer bu kripto düzenlemesi yasalaşırsa, korkunç bir anı olur. ABD için uzun sürecek olumsuz etkiler ortaya çıkar. İnternetin erken dönemlerinde, [internetin] telefon şirketleri gibi düzenlenmesini isteyen insanlar vardı. Tanrıya şükür bunu yapmadılar.

koinmedya_brave

Başkan Donald Trump‘ın Mnuchin’e Bitcoin için “peşinden git” demesi kripto paralar için riski artıran önemli etkenlerden biri oldu.

Tüm zamanların en yüksek değeri stresi

25 Kasım’da Bitcoin, 19,490 dolara kadar çıktığında, tüm zamanların en yüksek değerine sadece %1 kalmıştı.

BTC Türkiye saati ile 16:50’de 19,490 dolar ile 2020 yılı zirvesine çıktı. Ancak sadece 5 dakika sonra düşerek 19,131 dolara geriledi.

bitcoin haber Bitcoin'in düşüşünün 6 nedeni
Tradingview

Vadeli işlemler piyasasının aşırı ısınması

Vadeli işlem hizmetleri sunan borsalardaki fon oranları son zamanlarda yükseliş yaşadı. Neticede Bybt verilerine göre, Bitcoin faizi 13,69 oranına düştü ve aşırı kaldıraçlı uzun vadeli işlemler silindi.

Sosyal hacim yükselmesi

Kripto analiz platformu Santiment’e göre, Bitcoin’in sosyal hacmi son dönemde oldukça yükseldi. Sosyal hacmin ani yükselişi perakende kalabalığını beraberinde getirirken pazar FOMO’ya yenik düştü.

Düşüşten 2 gün önce Google üzerinden Bitcoin aranması 2020 yılı zirvesine çıkmıştı.

bitcoin haber Bitcoin'in düşüşünün 6 nedeni
cryptocompare.com

Balinalar satışa geçti

CryptoQuant CEO’su Young Ju, Bitcoin balinaların, düşüşten bir kaç saat önce borsalara BTC yatırmaya başladıklarını söylüyor.

bitcoin haber Bitcoin'in düşüşünün 6 nedeni

Öte yandan Ju hala indikatörlerin boğa piyasası gösterdiğini de ifade ediyor.

Ağ etkinliğinin azalması

U.Today tarafından bildirildiğine göre, CNBC’nin Fast Trader şirketi Bitcoin’in adres büyümesinin çok fazla olduğunu bildirdi.

bitcoin haber Bitcoin'in düşüşünün 6 nedeni
app.santiment.net

Bununla birlikte, Santiments, günlük aktif (DAA) adresi sayısının azaldığına dikkat çekiyor. DAA’nın azalması düşüş sinyali olarak bilinir.

Kaynak

Wall Street’in gözü Bitcoin’de

Son 2 ay içerisinde %80‘den fazla artış gösteren Bitcoin, yeniden ana akım medyanın gündemine oturuyor. The Wall Street Journal, 23 Kasım tarihli sayısında Bitcoin’i kapak sayfasına taşırken, BTC’nin kurumsal yatırımcılar arasında benimsenmesi konusunu tartışıyor.

bitcoin haber Bitcoin'in düşüşünün 6 nedeni

Haberde, Bitcoin’in son zamanlarda bir spor radyosu sunucusu da dahil olmak üzere halka mazhar olmuş pek çok figür tarafından benimsendiğini belirtilirken, BTC’nin, “Wall Street milyarderleri” Paul Tudor Jones ve Stanley Druckenmiller’den destek bulduğunu dile getiriliyor.

The Wall Street Journal’in Bitcoin’i ana sayfasına taşıması, kripto Twitter’ın da ilgisini çekmeyi başardı. İnsanlar sosyal medya hesaplarından Bitcoin’in Wall Street’in ilk sayfasına çıktığı haberini paylaşarak, bu gelişmenin BTC’de süregelen yükselişi hızlandırabileceğini görüşünü savundu.

The Wall Street Journal’ın haberinde, Square’in Cash App’indeki Bitcoin hacimlerinin, 2019 yılının tamamı için 555 milyon dolar olduğu bildirilirken bu rakamın 2020 üçüncü çeyreğinde 1,6 milyar dolara kadar çıktığı bildiriliyor.

Wall Street gibi gerçek manada ekonominin nabzını tutan yayınların Bitcoin’i kapak sayfasına taşıması, kripto sektörü için oldukça değerli görünüyor. Özellikle Haziran 2020’de yaşanan halving etkinliğinden sonra ciddi bir istikrar sağlayan BTC, bu tip haberlerden oldukça olumlu etkileniyor.

İlgili haber: Bitcoin (BTC) fiyat tahmini: İşte BTC’nin yıl sonu hedefi!

Bitcoin ve Facebook söylentileri Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı

2020 yılı boyunca daha fazla kurumsal yapı Bitcoin’e ilgi göstermeye başladı. Ayrıca daha ciddi bir tarzda ilgiden söz ediyoruz. Birçok şirket, özellikle korona virüs salgını ve ardından gelen ekonomik sıkıntılardan korunmak ve kazanç elde etmek için Bitcoin’e yöneliyor ve yatırım yapıyor.

Birçok geleneksel finans teknolojisi firması da şirket politikalarında değişikliğe gidiyorlar. Böylece kripto para birimlerine de projelerinde yer açılıyor. Sonuçta dijital alan sürekli değişiyor ve kripto para da buna ayak uydurmaya çalışıyor.

Bu şirketler hem politikalarını genişletme hem de yeni yatırımlar ile kripto alanına giriyorlar. Ancak burada önemli olan şu: Artık kripto kullanma kurumsalların masasında.

En son PayPal’ın da kripto dünyasına adım atması ile daha fazla şirket yüzünü bu sektöre çevirdi. Ayrıca kripto ile ilgili çalışmalar yapma konusunda daha ciddi adımlar atılıyor. PayPal’ın ABD’deki milyonlarca kullanıcısına kripto işlemleri açması başka söylentileri de gündeme getiriyor. Buna göre böyle bir kripto hizmeti başlatmada sıradaki şirketler Google ve Facebook olabilir. Uzmanlara göre yakında bu dev teknoloji şirketlerinin platformlarında da yakında kripto hizmetleri görebiliriz.

BlockWork grubu kurucusu Jason Yanowitz de bu konu ile ilgili Twitter üzerinden aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Jason Yanowitz şöyle diyor: “PayPal’ın büyük bir haber olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman Google ve Facebook’un dijital cüzdanları üzerinden kullanıcıların Bitcoin almasının yollarını açmasını bekleyin.”

En güncel Bitcoin haberleri ve gelişmeleri

Bitcoin son haftalarda yeni rekorlar kırdı. Uzmanlara göre buradaki itici güç PayPal’ın kripto alanına girmesi. Talepte büyük artış oluşurken, arzda da kıtlık yaşanıyor. Sonuçta BTC günümüzdeki seviyelere kadar çıktı.

Tabii Google ve Facebook’un da benzer kripto hizmetleri vermesinin BTC fiyatı üzerinde çok daha büyük bir etki yapmasını bekleyebiliriz. Sonuçta Mayıs 2020 halving sonrası yeni BTC arzı yüzde 50 daha daraldı. Sonuçta da her oluşacak yeni talep kapısı fiyatı daha da uçurmaya aday.

Kaynak