BTC : 78888 ₺ ETH : 2764 ₺ XRP : 2.179 ₺ LTC : 412.2 ₺ USDT : 6.979 ₺ XLM : 0.748 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Hoskinson iddialı konuştu: Cardano Bitcoin’i 100’e katlayacak

Hoskinson iddialı konuştu: Cardano Bitcoin’i 100’e katlayacak

Hoskinson iddialı konuştu: Cardano Bitcoin’i 100’e katlayacak
0
huobi_koinmedya

Cardano’nun (ADA) CEO’su Hoskinson’a göre Cardano Bitcoin kıyaslandığında Cardano ağı yeni projesi ile Bitcoin’i 100’e katlayacak şekilde daha merkeziyetsiz hale gelecek.


Cardano Bitcoin’i 100’e katlayacak

Kripto para piyasalarında merkeziyetsizlik tartışmaları sürekli gündem oluşturuyor. Merkeziyetsizlik neden bu kadar önemseniyor? Cardano’nun CEO’su Hoskinson’un son açıklamaları bu tartışmaları tekrardan alevlendirdi.

Merkeziyetsizlik bir kişi veya kuruluş tarafından yönetilmemeyi ifade ediyor. 2008 Küresel Emlak Krizine giden süreçte kişiler veya kurumlar tarafından yönetilen işletmelerin ciddi manipülasyonlarına şahit olduk. Bu krizin ardından Bitcoin, geleneksel finansal kuruluşlara ve ödeme sistemlerine tepki olarak doğdu. Bu nedenle kripto paralar ve blockchain ağları manipüle edilemeyecek şekilde kurgulandı.

Bitcoin madenciliğinin Çin’de yoğunlaşması dikkat çekiyor. Dolayısıyla Bitcoin merkeziyetsizlik konusunda ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Örneğin Ethereum ve Bitcoin madenciliğinin %80’i Çin merkezli şirketler tarafından yönetiliyor. Bu şirketlerden sadece 4’ü, Çin havuzunun %60’ını kontrol ediyor.

koinmedya_brave

Sonuçta Bitcoin küresel finansal sisteme ve FED politikalarına tepki olarak doğdu. Ancak yeni bir tekelin alıntına giriyor: Çin tekeli. Gelecekte Bitcoin küresel bir ödeme aracı haline gelirse bu haliyle Bitcoin Çin kontrolü altında olma tehlikesi ile karşı karşıya. Doların küresel hakimiyetinden Çin’in kontrolü altında olan Bitcoin hakimiyetine geçmek kimsenin isteyeceği bir durum olmasa gerek.

Bu eleştirilerin ardından Hoskinson, Shelley güncellemesinin ardından Cardano’nun Bitcoin’de en az 100 kat daha fazla merkeziyetsiz olacağını belirtti.

Tuur Demeester, 2017 yılında B2X hard fork’u ile Çin merkezli şirketlerin Bitcoin’i kontrol altına almayı denedikleri belirtti. Ancak bu konuda başarısız oldular ve gelecekte ne olacağı ise belirsiz.

Kaynak

koinmedya_brave