BTC : 84299 ₺ ETH : 2810 ₺ XRP : 2.09 ₺ LTC : 401.2 ₺ USDT : 7.33 ₺ XLM : 0.7439 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriHukuki Haber
  3. Hong Kong’dan önemli adım – Kripto borsalarına düzenleme geliyor

Hong Kong’dan önemli adım – Kripto borsalarına düzenleme geliyor

Hong Kong’dan önemli adım – Kripto borsalarına düzenleme geliyor
0
huobi_koinmedya

Katıldığı Fintech konferansında konuşan Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı Ashley Alder’a göre Hong Kong’da kripto borsalarına düzenleme geliyor.


 Kripto borsalarına düzenleme geliyor

Küresel kripto para gözetmenleri son günlerde Hong Kong’da piyasanın yeni düzenlemelere ihtiyacı olup olmadığını tartışıyor. Zirvede ayrıca, kripto paralara yatırım yapan insanları sektördeki dolandırıcılık faaliyetlerinden nasıl kurtarabileceklerine dair çözüm önerileri dile getiriliyor.

Bilindiği üzere kripto para piyasasında faaliyet gösteren borsaların birçoğu Hong Kong merkezli faaliyet yürütüyorlar. Komisyonun icra kurulu başkanlığını da yürüten Ashley Alder, şimdiye kadar kripto varlıkların bir çoğunu hisse senedi kategorisinde değerlendirmedikleri belirtti. Bu sebeple düzenlemeden kaçtıklarını itiraf eden Adler, kripto borsalarına düzenleme geleceğinin müjdesini verdi.

Yeni düzenlemeler, Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (SFC) belirlediği standartlar çerçevesinde onaya sunulacak. Yapılacak olan düzenlemeler menkul kıymet ve hisse senedi brokerlarını da kapsayacak şekilde düzenlenecek.

koinmedya_brave

Hazırlanan taslak planda, kripto para endüstrisine dair düzenlemelerin yanında birçok yenilik de mevcut. Örneğin kripto paraları saklama koşullarının iyileştirilmesi, müşteri bilgilerinin mahremiyeti, kara para aklama faaliyetlerini yasaklanması ve piyasa manipülasyonlarının önüne geçmeye dair caydırıcı tedbirler bu düzenlemelerden sadece birkaçı.

Kripto paralar Asya’da yaygınlaşıyor

SFC başkanı Alder geçen sene gerçekleştirilen Fintech Haftasında, kripto paralar için faaliyete geçirmeyi düşündükleri “sandbox” uygulamasından bahsetmişti. Uygulamaya konan proje ile regülatörler borsaları ve kripto varlıkları yakından takip etme şansı elde ettiler.

Sandbox’ın 1 yıl süren pilot uygulamasında borsaların teknik, operasyonel özellikleri ve düzenlemeye uygunlukları enine boyuna incelendi. Sonuçların olumlu olması ise bu düzenlemeye dair taslak çalışmalarını hızlandırdı. Düzenleme komisyonda kabul edilirse önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak.

BC Group’un CEO’su Hugh Madden, SCF başkanı Alder’in kripto borsalarına düzenleme geliyor açıklamasını değerlendirdi.  Söz konusu düzenlemelerin Asya finans piyasaları için bir milat olacağını iddia eden Madden, kripto paraların bu kıt’ada gün geçtikçe daha çok kabullenilmeye başlandığına dikkat çekti.

koinmedya_brave

Diğer taraftan Hong Kong’lu üst düzey bir yetkili, Menkul Kıymetler Komisyonun önümüzdeki günlerde uygulamaya koyacağı bu düzenlemenin Hong Kong yasalarına göre suç teşkil edebileceğini iddia etti. ( Hong Kong’da Bitcoin işlem hacmi tavan yaptı!)

Kaynak