BTC : 82929 ₺ ETH : 2819 ₺ XRP : 1.87 ₺ LTC : 355.8 ₺ USDT : 7.632 ₺ XLM : 0.5872 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. HODL yapanlar çok emin – Bitcoin 2020’de toparlanır mı?

HODL yapanlar çok emin – Bitcoin 2020’de toparlanır mı?

HODL yapanlar çok emin – Bitcoin 2020’de toparlanır mı?
0

Bitcoin 2020’de toparlanır mı? Kripto analiz firması son bir yılda hiç hareket etmeyen BTC miktarına dikkat çekerek, HODL yapanların önümüzdeki yıldan beklentilerinin yüksek olduğunu vurguluyor. Ayrıca bir dizi ölçüm de pozitif verilere işaret ediyor.


Bitcoin 2020’de toparlanır mı?

Kripto para analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin’in gerçekleşmemiş işlemlerinin ölçümü “yatırımcıların zararda olmalarına rağmen duruşlarını koruduğunu” gösteriyor. Haziran 2019’daki 14,000 dolarlık zirveden bu yana daha az işlem gerçekleşti. Yani yatırımcılar ellerindeki varlıkları koruyarak, HODL yapıyorlar.

Glassnode (@glassnode) tweete şöyle diyor: “UTXO ölçümleri yatırımcıların zararda olmalarına rağmen duruşlarını koruduğunu gösteriyor. BTC Haziran’da zirve yaptıktan sonra daha az işlem daha az UTXO oluşturulmasını gerektirir. Düşen fiyatla birlikte, zarardan dolayı UTXO’ların sayısının haftalardır ATH’de kalmasına neden oldu.”

koinmedya_brave

Glassnode’un verilerini BitInfo Charts da doğruluyor. BitInfo Charts, yakın bir zamanda 11.58 milyon Bitcoin’in bir yıldan fazladır hiç hareket etmediğini bildiriyor. Bu piyasadaki toplam BTC arzının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor ki mevcut fiyattan da değeri 70 milyar dolardan fazla ediyor. Bu da şu anlama geliyor: Son 12 ayda 6.8 milyon BTC’den daha az coin el değiştirdi.

İlgili – Düşüşe aldırmayın – Bitcoin uzun vadeli görünümünde bozulma yok

Piyasadaki yatırımcıların büyük bir bölümünün bu yıl BTC’nin yüzde 100’e yakın performansına rağmen hala coinlerini hareket ettirmemesi, büyük oranda pozitif bir durma işaret ediyor.

HODL’cular neden hala boğa?

Kriptolarına sıkı sıkı sarılanlar neden hala boğa? Neden parabolik yükseliş ve ardından gelen büyük düşüşe rağmen hala Bitcoin’i ellerinde tutmaya devam ediyorlar? “HODL’cu” diyebileceğimiz bu insanların neden böyle davrandığı ile ilgili tatmin edici bir sebepler listesi yok. Ancak yine de 2019’un ikinci çeyreğinde yüzde 50 düşüşe rağmen 2020’de BTC fiyatının pozitif görünümü ile ilgili birkaç sebep sayılabilir.

Glassnode, geçen haftaki tweetinde Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (Market Value to Realized Value – MVRV), yani piyasa değeri ve gerçekleşen değere oranının 1 seviyesine doğru konsolide olduğunu bildirmişti. Kazançların Bitcoin yatırımcıları tarafından gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Burada 1’in olması ise sık sık kripto para piyasasının dip yaptığı anlamına geliyor.

İlgili – Analist: 6000 dolar Bitcoin için %300 rallinin başlangıcı olabilir

Glassnode şöyle demişti: “Haftalık on-chain piyasa gözlemi: Dip yakın ve bir kere yaşandı mı geri dönüş güçlü olacak. MVRV 1’e doğru konsolide oluyor. Tarihsel olarak Bitcoin piyasa döngüsü için dibe işaret ediyor. Buradaki kilit nokta sabır.”

Ayrıca, çok benzer bir tablo Gerçekleşmemiş Kâr’da var. Şirket şöyle diyor: “Yatırımcıların daha az kâr elde etmeleri nedeniyle, BTC satış baskısı, yukarı doğru ivmenin artmasına izin verecek şekilde azalmaya başlıyor.”

Ancak Glassnode dip seviyesi ile 7,000 doları mı yoksa daha aşağı seviyesi kastettiğine açıklama getirmiyor. Yine de tweetinde de söylediği gibi “dip yakın ve güçlü dönüş olacak.”

Kaynak

Etiketler: