BTC : 81825 ₺ ETH : 1.768 ₺ XRP : 44.63 ₺ LTC : 7.647 ₺ USDT : 348.6 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Her yeni Bitcoin opsiyonu yeni bir risk demek!

Her yeni Bitcoin opsiyonu yeni bir risk demek!

Her yeni Bitcoin opsiyonu yeni bir risk demek!
0

Bitcoin opsiyonu yeni bir risk demek. BTC opsiyon işlemleri son zamanlarda giderek artıyor. Ancak burada ek bir risk var. Uzmanlar da “kaybetmeniz garanti” diyerek uyarıyor.


Bitcoin opsiyonu yeni bir risk demek!

Bitcoin (BTC) piyasasında yeni bir risk kaynağı olacak – opsiyon işlemleri. Türev araçlarının amacı, BTC sahipleri ve potansiyel alıcıları risklere karşı korumak. Ancak opsiyon işlemi kendiliğinden ek bir risk taşır.

Opsiyonlara maruz kalma durumu artıyor. Çünkü piyasalar zaten çeşitli borsa türleri üzerinde çeşitli araçlar sunuyor. Ana akımdan Bakkt borsası, 9 Kasım’dan bu yana Bitcoin (BTC) opsiyonu sunuyor. CME ise 13 Ocak’tan itibaren bu ürünü piyasaya sürecek.

Bu arada dy/dx DeFi borsaları ve diğer kriptodan kriptoya olan piyasalar da buna maruz kalmaya başlıyor. Opsiyon işlemlerinin büyümesi, daha fazla kayba kapı açabilir. Özellikle de BTC’nin volatiliteli doğasını göz önüne alırsak. OKEx da opsiyon işlemlerini 27 Aralık’ta başlattı ve en aktif vadeliler borsasına da bağlantı sağlıyor. Deribit de Avrupa tarzı opsiyonların bir başka kaynağı ve lider piyasalardan biri.

koinmedya_brave

İlgili – OKEx Bitcoin Opsiyon işlemlerini başlatıyor!

Twitter kullanıcısı “light” buradaki tehlikeye dikkat çekerek şöyle diyor: “Opsiyonda 9.5 milyon dolar var. 2020 yılı cehennem olacak. Hadi opsiyonlarda kumar oynayın. Para kaybetmeniz garanti. Ama ortaklık ücretleri hayır işlerine gidecek.”

Opsiyonlar genel olarak çeşitli fiyat hareket risklerini dengelemek için stratejiler sunmalı. Hisse senedi fiyatı hareketleri için kullanılan çok sayıda karmaşık opsiyon stratejisi var. Bitcoin’de riskin çok daha yüksek olması, çok daha küçük bir piyasası olmasından kaynaklanıyor.

Son bir yılda vadeliler işlemlerinde BTC’deki keskin hareketlerden sonra traderlerin tasfiye edildiği görüldü. Opsiyonlar da benzer riskler oluşturabilir. Bazı stratejiler BTC fiyat hareketleri için uygun olmayabilir.

İlgili – Bakkt Bitcoin Opsiyonları yaklaşırken, BTC işlemleri rekor kırıyor

Vadeli işlemlerde olduğu gibi, asıl işlem yapılan varlığı hiç satın almadan opsiyon pozisyonları ticareti yapma olanakları var. Pozisyon işlemlerindeki doğal risk, özellikle hızlı ve beklenmedik BTC fiyat hareketleriyle daha karmaşık olabilir.

Opsiyon piyasasının ne kadar adil veya aktif olacağını tahmin etmenin bir yolu yok. Büyük borsalar bile kullanımlarını artırıyor.

Kaynak

Etiketler: