BTC : 84511 ₺ ETH : 2815 ₺ XRP : 2.189 ₺ LTC : 427.1 ₺ USDT : 7.269 ₺ XLM : 0.7697 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu
0
huobi_koinmedya

Mum formasyonu kripto para yatırımcılarının çok sık karşılaştıkları bir grafik. Beş önemli formasyonundan bahsedeceğimiz bu grafik yatırımcılar için ne anlama geliyor? 


Mum formasyonu neden önemli?

Mum formasyonu grafikleri, görselliği ve anlamasının kolay olması nedeniyle yatırımcılar arasında en çok tutulan graifklerden. Çıkış noktası Japonya olan mum formasyonu zaman içinde gelişip  güncellendi. Şimdi ise en çok yararlanılan grafiklerin başında geliyor.

Uzun ve dikdörtgen şeklinden dolayı muma benzetilen formasyon belli bir zamandaki fiyat hareketinden oluşuyor. Mum formasyonları ayrıca fiyatın hareketine ve piyasasın o varlığa karşı olan tepkisine dair ip uçları da gösterebiliyor. Zaman içinde oluşan sayısız mum formasyonu yatırımcılara atacakları adımlar konusunda çok önemli fikirler veriyor. Şimdi gelelim fiyatın yukarı doğru gideceğini gösteren, yatırımcıların bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonuna.

Yutan boğa  mum formasyonu

Yutan boğa formasyonu aşağı giden bir trendin dip noktasında ortaya çıkar ve satın alma konusunda bir baskının oluştuğuna işaret eder.

koinmedya_brave

mum formasyonu Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Bu formasyon anlık trendin tersine döneceğini ve alıcıların piyasaya girdiğini gösteriyor. Bu demektir ki fiyatlar yükselecek.

Kendisinden önce gelen daha küçük bir  gövdeyi içine alan büyük bir  gövdeden oluşan, çift mum çubuklu bir formasyondur. Teyit seviyesi son barın kapanış fiyatıdır. Stoploss seviyesi son barın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir.

Bu formasyon, ilk günün kapanışının ardından ikinci günde fiyat düşük seviyeden başladığı zaman ortaya çıkar. Fakat fiyat artar ve kapanış ilk mumdan daha yüksekte olur. Bu formasyon olduğu zaman ideal yatırım bir sonraki mumun, fiyatın yükseldiğini onaylayacak bir şekle girmesidir.  Sağlam adım atmak isteyen yatırımcılar, formasyon kapandığında ikinci mumun olduğu yerden daha yüksek bir kapanış görmezlerse girmiyorlar.

koinmedya_brave

Kripto piyasasında grafiklerde boşluklar çok görülmez. Hatta mumların önceki mumdan daha yüksek ya da daha alçak bir açılış gösterdiğine şahit olmazlar çünkü 7/24 devam eden bir süreç vardır ve arada hiç boşluk yoktur. Bu nedenle yukarıda gösterilen formasyon eşit bir dip yutan boğa olarak nitelendirilir.

Yalnız şu noktaya dikkat çekmetkte yarar var, her formasyon için içerik ve yerleştirme büyük öneme sahiptir. Bu durum yukarı doğru bir trend için geçerli değildir ve  bu içerikte aslında ayı formasyonu vardır, bir hareketin en dibine ulaşıldığında ortaya çıkar.

Çekiç boğa mum formasyonu

Çekiç boğa formasyonu da bir trendin olası dip noktasını gösteren bir formasyon. Dip noktada uzun bir çubuk vardır ve tepesinde kısa bir gövde vardır. Bu formasyona göre ayılar o zaman dilimi içinde fiyatı aşağıya çekmişlerdir. Önemli alım baskısının mum açılışından daha yüksek seviyeye yaklaşmak için gerçekleştiğini gösterir.

mum formasyonu Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Pek çok yatırımcı, uzun kuyruk ve tepede küçük bir gövde oluştuğu sürece, kapanış açılıştan hafif aşağıda bile olsa bu mumu çekiç boğa olarak kabul ederler. Bu tek başına bir mum formasyonudur ama akıllı yatırımcılar yön değişikliği konusunda bir teyit beklemeyi tercih ederler. Bu teyit de ardı ardına gelen mum boğa formasyonları ve işlem hacimlerindeki artıştır. Teyit seviyesi çekiç gövdesinin üst sınırıdır. Stoploss seviyesi barın gördüğü en düşük fiyat
seviyesidir.

Üç beyaz asker

Üç beyaz asker üç mumun üzerinde oluşan bir formasyon. Ardı ardına gelen, küçük fitilleri olan, uzun yeşil mumlardan oluşur. Önceki günden daha yüksek seviyede açılır ve kapanır.

mum formasyonu Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

 Çok güçlü bir boğa sinyalidir ve aşağı doğru bir hareketin ardından oluşur, düzenli bir satın alma baskısı olduğuna işaret eder. Teyit seviyesi son barın kapanış fiyatıdır. Stoploss seviyesi son barın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir.

Genel olarak eğer bir mum çok küçük ya da hiç gölge bulundurmuyorsa, o seans için boğaların fiyatı zirvede tutmayı başardığına işaret eder.Üç beyaz asker alıcıların tüm seansda ralliye başladıklarında ve  üç arka arkaya gelen mum için günün zirvesine yakın kapattığında ortaya çıkarlar.

Yükselen üç metodu

Yükselen üç metodu yukarı hareketi gösteren bir mum formasyonudur. Üç kısa mumdan ve iki büyük mumun aralığında oluşur.

mum formasyonu Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Bu formasyon bazı satış baskılarına rağmen yatırımcıların piyasanın kontrolünü sağladıklarını gösterir. Klasik formasyon yatırımcıları için yükselen üç metodu sıklıkla boğa bayrak ya da alçalan takoz formuyla açık bir yukarı doğru hareketten sonra karşımıza çıkar. Bu bir boğa formasyonunun devamı niteliğindedir. Dip ya da geri dönüşle ilgili değildir.

Delen mumlar

Delen mumlar hattı, uzun bir ayı mumundan oluşan iki tane çubuk formunun, ardından uzun yeşil bir mumun oluşmasını gösterir.

mum formasyonu Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

Bu formasyonun kilit işareti ilk çubuğun kapanış fiyatı ile yeşil mumun açılış fiyatı arasındaki farktır. İşlem seansının başlangıcında çoğu zaman ayı formundadır çünkü kapalı saatler de  günün önemli bir düşüşünü kaydetmiştir. Teyit seviyesi son barın kapanış fiyatıdır. Stoploss seviyesi son barın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir.

Ancak mumlar boyunca satın alma baskısı artar, ilkinin gövdesinin yarısından fazla bir kısmında gerçekleşen bir kapanış ile boğaların faaliyette olduğu ve anlık fiyattan satın alarak piyasasnın kontrolünü ele aldıklarını gösterir..

Bu japon mum çubuğu formasynlarından yüzlerce var. Bizim üzerinde durduklarımız her yatırımcıya yardım edecek olan formasyonlar.

Kaynak

Etiketler: