1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?

Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?

Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?
0

5 yukarı yönlü mum formasyonu, daha önce yazdığımız, bilinmesi gereken beş mum formasyonuna ek olarak yazıldı. Bu beş formasyonu daha bilmek size yatırımlarınızda önemli yol gösterecektir.


 5 yukarı yönlü mum

Yatırım alanında yeni olanlar ve Bitcoin gibi varlıklarla ilgilenenler bazen yaptıkları işlemlerden emin olamıyorlar. Bu gibi durumlarda göstergelerde ortaya çıkan belli başlı formasyonlar yol gösterici olabiliyor, tabi bu formasyonları çok iyi okumak gerekiyor.

Piyasada en çok kullanılan ya da yol gösterici olan formasyonlar mum formasyonları. Formasyonların arkasındaki anlamı okumaya başladığınızda doğru kararları vermiş olduğunuzu da göreceksiniz. Bu amaçla daha önce yayınladığımız yazımızın devamı niteliğinde, her yatırımcı tarafından bilinmesi gereken mum boğa formasyonlarına 5 tane daha ekliyoruz.

Bknz:Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 önemli mum formasyonu

koinmedya_brave

 5 yukarı yönlü mum formasyonundan Bullish Harami formasyonu

Yukarı yönlü mum Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?

Bullish Harami formasyonu iki mumum tersyüz formasyonundan oluşuyor. İlk soldaki mum kırmızı renkte ve yeşil mumdan daha uzun. Yeşil mum ölçüldüğü zaman ise boy uzunluğu ve fiyat açısından kırmız mum ile uygunluk gösteriyor.

Günlük zaman dilimi içinde gözlemlendiği zaman, soldaki kırmızı mum ayı pozisyonunda ama bir sonraki gün boğa formasyonuna dönüşüyor ve fiyat o gün önceki günün kapanış fiyatının altına inme konusunda direnç gösteriyor. O günün açılış fiyatının önceki günün kapanış mumundan yüksek olması durumunda ” gap up ” tabiri kullanılıyor.

Genellikle bu tür bir oluşumu aşağı doğru giden bir trend sonunda görüyoruz çünkü fiyat bir dip noktaya ulaşıyor ve geri dönüşüm başlıyor. Bullish Harami formasyonunu bazen Üç Beyaz Asker formasyonu takip eder. ( Bakınız ilgili önceki yazımız)

Sabah yıldızı

Yukarı yönlü mum Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?

Sabah Yıldızı (Morning Star) mum formasyonu da bir boğa dönüşüne işaret eden formasyon ve aşağı giden bir trendin dip noktayı bulduğunu gösterir. Üç mum çubuğu vardır . İlk soldaki mum büyük ve kırmızı bir ayı formudur ve aşağı giden o anki trendin bir parçasıdır.

 İkinci mum aşağı giden negatif bir boşluk olduğunu gösterir ve mum önceki mumdan daha aşağıda kapanır. Bu formasyonun varyasyonları  ikinci mumun hem boğa, hem ayı pozisyonunda olduğunu görebilirler ama genellikle kısadır ve Doji mumun bir temsilcisidir. Sağdan üçüncü mum açık bir gap up oluşturur ve orta noktaya kadar yükselir ve bazen ilk baştaki mumum kapanışının üzerinde bir seviyeye çıkar.

Abandoned Baby (Boğa) (Terkedilmiş Bebek)

Yukarı yönlü mum

The Abandoned Baby (Terkedilmiş Bebek) mum formasyonu sıklıkla fiyatın tepe ve dip yaptığı zamanlarda görülür ve eğer bir whipsaw fiyat hareketinden (Keskin (Piyasa) – WhipsawDeğişkenliğin çok yüksek olduğu, fiyat hareketinin keskince yön değiştirdiği piyasa ortamı için kullanılan tabir) sonra ortaya çıktıysa nispeten güvenilir bir indikatör olabilir. Genellikle bir boğa dönüşüm senaryosunda formasyon, ilk mumdan aşağı doğru uzun bir boşluk ile başlar, bu boşluk o andaki aşağı yönlü trendin eğrisini takip etmektedir.

Bu mumdan sonra, aşağı yönlü bir trendi takip eden bir Doji mumu gelir ama mumun altındaki fitiller mumun sağına ve soluna gider. Üçüncü mum garip bir açık gap up ile başlar ve bu durum fiyatı çabucak yukarı Doji mumunun üzerine ve sıradaki ilk mumun günlük açılış ve kapanışının üzerine çıkarır.

Bu trend dönüşümü çabuk gerçekleşme eğilimindedir ve traderları gafil avlayabilir.

5 yukarı yönlü mum

Tweezer Bottom formasyonu kripto alanında çok sık görülen bir formasyon, özellikle de Bitcoin fiyatlarında. Formasyon hemen hemen aynı uzunlukta ve aynı fiyat aralığında olan iki mumdan oluşuyor.

Bir boğa dönüşümünün işaretini verirken ilk mum kırmızı renktedir, ve güçsüz bir duruma işaret eder, diğer ardından gelen mum ise  yeşil formdadır  ve trend değişimini doğrular. Her iki mum çubuğu da aynı, yada neredeyse aynı, alçak seviyededir ve bu durum gövdelerinin tabanlarının aynı seviyede olmasıyla belirginleşir.

Bir boğa dönüşüm formasyonunun sırada olduğu, formasyon piyasanın alçak seviyelerinde, destek ve kilit fib. retracement seviyelerinde ortaya çıkarsa doğrulanmış olur.

Morning Doji Star

Yukarı yönlü mum Her Bitcoin yatırımcısının bilmesi gereken 5 mum formasyonu hangileri?

Sabah Doji yıldızı, Sabah yıldızı ( Morning Star) formasyonunun bir benzeridir. Her iki formasyonda bir boğa dönüşümüne işaret ederler. Günlük çerçevede gözlendiği zaman bu formasyon, aşağı doğru hareketin zayıfladığını ve bir geri dönüşün başladığını ifade eder.

İlk mum apaçık aşağı doğrudur, uzun ve kırmızı ya da siyah bir gövdesi vardır. İkinci gün fiyat düşer ve bir Doji mum oluşturur (yıldız) ve yatırımcılar bu görünümü bir güçsüzlük işareti olarak algılarlar çünkü satıcılar fiyatı önceki günkü kapanış fiyatının altına çekemezler.

Üçüncü gün, yeşil mum güçlü bir açılışı ortaya koyar ve normal olarak ilk günkü mumun orta seviyesinde kapatır.

Sayısız boğa veya ayı formasyonu oluşturan mum formasyonları içinde bu ele aldıklarımız kripto sektöründe en yaygın olanları. Umarız faydalı olmuştur. Ayrıca konu hakkında aşağıdaki makalemizi de öneriyoruz.

Kaynak

Etiketler:
Total
0