BTC : 81638 ₺ ETH : 1.776 ₺ XRP : 44.4 ₺ LTC : 7.64 ₺ USDT : 345.5 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Halving’den sonra BTC madenciliği karlılığını devam ettirebilecek mi?

Halving’den sonra BTC madenciliği karlılığını devam ettirebilecek mi?

Halving’den sonra BTC madenciliği karlılığını devam ettirebilecek mi?
0

Halving’den sonra BTC ödülleri yarı yarıya azalacak. Bunu Bitcoin madencilerinin kârının da yarı yarıya azalması şeklinde mi anlamalıyız?


Halving’den sonra BTC minig kârlılığı

Malum olduğu üzere Mayıs 2020’deki halving (yarılama) ile madencilerin elde edecekleri Bitcoin ödülleri (ki buna ödemeleri de diyebiliriz) yarı yarıya azalacak. Düz bir mantıkla hareket edecek olursak Bitcoin madencileri bugünkü kârını elde edebilmeleri için halving’den sonra Bitcoin fiyatlarının şimdiki fiyatının iki katı olması gerekiyor. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 7.500 dolardan işlem görüyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin düğümleri artarken Ethereum düğümlerinde ciddi azalma var

Halving sonrası Bitcoin fiyatları 15.000 dolara çıkarsa madenciler bugünkü kârı mı kazanacak?

koinmedya_brave

Bitcoin fiyatları Bitcoin madencilerinin kârını belirleyen en önemli faktör ama tek faktör değil. Bitcoin madencilik kârlarını etkileyen faktörler şu şekilde:

  • Bitcoin fiyatları
  • Elektrik ve operasyonel maliyetler
  • Sabit maliyetler (Kira, personel maaşları, ASIC makinelerinin fiyatları vs.)
  • Madencilik zorluğu
  • Vergiler
  • Rekabet

Lütfen Bkz: Fiyat düşüşlerinde Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu etkili mi?

Yukarıdaki faktörlerden Bitcoin fiyatları ile Madencilik Zorluğu, Bitcoin madencilik endüstrisine denge oluşturun iki zıt kuvvet. Madencilik zorluğu hash oranları ile birebir bağlantılı. Bitcoin fiyatları arttıkça Bitcoin üretmek karlı ve cazip hale geliyor. Dolayısıyla endüstri dışından aktörler madencilik endüstrisine giriyor. Böylece hash oranlarının yani madencilik zorluğunun artmasına yol açıyorlar. Bitcoin kazmak daha zor hale geliyor.

Diğer önemli faktör ise rekabet. Madencilik endüstrisine giriş doğal bir rekabetin yaşanmasına neden oluyor. Rekabet, madencilik donanım ve yazılım fiyatları gibi birçok sabit maliyeti arttırıyor. Artan maliyetler ise bazı zayıf madencilik işletmelerinin kapanmasına yol açabilir.

Kısaca sadece Bitcoin fiyatları madencilik karlarını etkilemiyor bu nedenle halving’den sonra madencilik karları da yarı yarıya düşecek yorumunda bulunamayız.

Kaynak