BTC : 82355 ₺ ETH : 1.854 ₺ XRP : 45.6 ₺ LTC : 7.695 ₺ USDT : 351.7 ₺ XLM : 0.2413 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Halving sonrası Bitcoin fiyatları yükselmeyecek diyen analistlerin sayısı artıyor

Halving sonrası Bitcoin fiyatları yükselmeyecek diyen analistlerin sayısı artıyor

Halving sonrası Bitcoin fiyatları yükselmeyecek diyen analistlerin sayısı artıyor
0

 Halving sonrası Bitcoin fiyatları yükselecek mi yoksa zaten halving fiyatlandı mı? Halving’i şimdiden fiyatlayan yatırımcılar olsa bile “yüzde yüz halving fiyatlandı” yorumunda bulunamayız.


Halving (yarılama) sonrası Bitcoin fiyatları yükselmeyecek mi?

2019 yılı bitiyor ve Mayıs 2020’deki halving tarihine yaklaşıyoruz. Tarih yaklaştıkça halving’in Bitcoin fiyatları üzerindeki olası etkileri, kripto para piyasalarını meşgul eden temel konular arasında. Yarılama sonrası Bitcoin fiyatları yükselmeyecek diyen analistlerin sayısı ise gittikçe artıyor.

Eğer bir yatırımcı Bitcoin’lerini halving sonrası fiyatlarını artacağını düşünerek elinde tutuyorsa, bu kişi şimdiden halving’i kendisi için fiyatlamış oluyor. Bu tip yatırımcıların sayısı piyasayı etkileyecek kadar çoksa, bu durumda “piyasa halving’i belli oranda fiyatlandırmış” yorumunda bulunabiliriz. Böyle bir çıkarımda bulunmak için ya piyasanın yatırım tercihini sorgulayan anket verilerine ya da geçmiş halving verilerine bakmak yardımcı olabilir.

Bitcoin yatırımcılarının halving tutumunu araştıran anket çalışmalarına ihtiyaç var. Ancak geçmiş verilere ulaşabiliriz: Aşağıdaki haber linkinde geçmiş dönem Bitcoin ve Litecoin halving’inin fiyatları üzerindeki etkisine göz atıldı.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir mi?

Halving sonrası Bitcoin fiyatlarının değişimi ile alakalı üçüncü bir yol olarak piyasada takip edilen analistlerin paylaşımlarına bakılabilir. 24 Aralık tarihinde Meltem Demirörs, Bitcoin fiyatlarının yarılama sonrası artmayacağını ileri sürdü. Meltem Demirörs’ün bu tweet’ine cevap veren diğer bir analist Roger Ver de benzer konuda fikir beyan etti. Roger Ver de halving sonrası Bitcoin fiyatlarının artmayacağını düşünenlerden. Aşağıdaki ikilinin tweet’inin orijinalini görüyoruz.

Roger Ver, yukarındaki tweet’inde Bitcoin fiyatlarının halving etkisi ile artmayacağını bazı teknik gerekçelere dayandırıyor. Ver’e göre “ilk kez (Bitcoin blockchain’indeki) bloklar doldu ve zincir içerisinde ek işlemi kaldıracak kapasite yok.”

Lütfen Bkz: Google’da Bitcoin araştırma istatistikleri

 

Kaynak