BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBorsa Haberleri
  3. Hackerler kripto borsasını rehin aldı – Ethereum’da 5 milyon dolar işlem ücretinin sırrı

Hackerler kripto borsasını rehin aldı – Ethereum’da 5 milyon dolar işlem ücretinin sırrı

Hackerler kripto borsasını rehin aldı – Ethereum’da 5 milyon dolar işlem ücretinin sırrı
0

Hackerler kripto borsasını rehin aldı ve fidye talep ediyor. İddialara göre bu siber saldırı sonucu Ethereum blockchainde iki farklı işlemde toplam 5.2 milyon dolarlık işlem ücreti ödendi.


Hackerler kripto borsasını rehin aldı

Bir siber saldırı sonrası ismi bilinmeyen bir kripto borsasının hackerler tarafından rehin alındığı bildiriliyor. Bunun sonucunda saldırganlar iki farklı Ethereum blockchain işleminin toplamda 5.2 milyon dolar işlem ücreti ile gerçekleşmesine yol açtı.

Yeni bilgilere göre, saldırganlar borsadaki fonlara erişim sağlayabilmiş ama bunları kendi cüzdanlarına aktaramıyorlar. Çünkü bu işlemler için çok sayıda işlem şifresi gerekiyor.

Sonuçta hackerler kripto borsasını rehin aldı ve şimdi de borsayı şantaj ediyorlar. Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’e göre hackerler ilgili platformdan fidye talep ediyor.

koinmedya_brave

İlgili – IOTA kurucusu hack kayıpları için elini cebine attı

Ethereum üzerindeki şüpheli işlemler konusunda açıklama yapan Buterin, 12 Haziran’da Twitter üzerinden şunları söyledi: “Hackerler borsanın anahtarlarının bir kısmına ulaşabildi. Fonları çekemiyorlar ama işlemlerde gaz fiyatları ile istedikleri gibi oynayabiliyorlar. İstedikleri fidyeyi alamazlarsa, borsanın tüm fonlarını işlem ücretleri üzerinden yakma ile tehdit ediyorlar.”

Hackerler kripto borsasını rehin aldı ve fidye talep ediyor. İddialara göre bu siber saldırı sonucu Ethereum blockchainde iki farklı işlemde toplam 5.2 milyon dolarlık işlem ücreti ödendi.

Son birkaç günde üç ETH işlemi gerçekleşti. Bir işlemde müşteri 134 milyon dolar değerinde Ethereum göndermek için 2.6 milyon dolar ödedi. Birkaç saat sonra aynı kişi 86,000 dolar ETH göndermek için aynı miktarda işlem ücreti ödeme zorunda kaldı. Üçüncü işlem ise başka bir kullanıcı tarafında gerçekleştirildi ve o da 500,000 dolar işlem ücreti ödedi. Ancak bu son işlemin hackerlerin şantaj saldırısı ile ilgili olmadığı belirtiliyor.

Şimdiye kadar bu işlemlerle ilgili bir bug, para aklama işlemi ya da vergiden kaçma girişimi olabileceği yönünde açıklamalar yapıldı. Bazılarına göre burada insan kaynaklı bir hata da olabilir.

İlgili – dForce hackerı çaldığı kripto paraları neden iade etti?

Yeni bir rapor ise farklı bir görüş ortaya koyuyor. Bu rapor iki 5.2 milyon dolarlık işlemlere odaklanıyor. Çin kripto analiz şirketi Peckshield ise bu gizemli Ethereum işlemlerinin “gaz fiyatı rehin alma saldırısı” sonucu yaşandığını bildiriyor.

Sonuçta saldırganlar yüksek işlem ücretleri üzerinden borsayı fidye ödemeye zorluyor. Saldırganların elinde hala 21,000 ETH (5 milyon dolar) var. Eğer istedikleri parayı almazlarsa, bunları da yakma yoluna gidebilirler.

Kaynak