BTC : 83761 ₺ ETH : 2902 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 365.2 ₺ USDT : 7.607 ₺ XLM : 0.5964 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Herkes onu konuşuyor – Günün yıldızı efsanevi Chainlink!

Herkes onu konuşuyor – Günün yıldızı efsanevi Chainlink!

Herkes onu konuşuyor – Günün yıldızı efsanevi Chainlink!
0

Günün yıldızı efsanevi Chainlink! Niye böyle diyoruz? Çünkü LINK fiyatı Cumartesi günü yüzde 52 yükseldi. Olayın arkasında ise vadeliler piyasasındaki dev “short squeeze” olduğu düşünülüyor.


Günün yıldızı efsanevi Chainlink!

Chainlink (LINK) fiyatı yeni zirveler kaydetmeye devam ediyor. DeFi bağlantılı bu token, dün yüzde 52 yükselerek 13.87 dolarda yeni tüm zamanların en yüksek değerini kaydetti.

Son 24 saatte LINK fiyatı kripto para borsası Binance’te 9.05 dolardan 13.87 dolara ralli yaptı. Grafik tabloyu daha net ortaya koyuyor.

Günün yıldızı efsanevi Chainlink! Niye böyle diyoruz? Çünkü LINK fiyatı Cumartesi günü yüzde 52 yükseldi. Olayın arkasında ise vadeliler piyasasındaki dev “short squeeze” olduğu düşünülüyor.

koinmedya_brave

LINK-USDT günlük grafik Kaynak: TradingView.com – Günün yıldızı efsanevi Chainlink!

Chainlink güçlü bir yükseliş trendi sergilerken, bir oracle ağı işleten rakibi Band Protocol (BAND) yüzde 50 sıçrama yaparak 12.44 dolarda tüm zamanların en yüksek değerini kaydetti.

İlgili – ChainLink küçük kardeşi BAND 5 dakikada %50 yükseldi – Peki ama nasıl?

Chainlink rallisinin arkasında ne var?

LINK’in ani yükseliş trendinin arkasında temelde vadeliler piyasasındaki short sözleşmelerin “squeeze” yaşaması var. LINK sürekli yükselirken, fonlama oranı da %0’ın altında kalmaya, -%0.02 civarında dolanmaya devam etti.

Kripto para vadeliler piyasası “funding” (fonlama) isimli bir mekanizma kullanıyor ki piyasanın dengede olduğundan emin olsun. Ne zaman ki piyasa alıcılar tarafa ağırlık vermeye başlıyor, o zaman alıcılar satıcıları teşvik etmeli ve tam tersi.

Örnek olarak şunu söyleyelim. Eğer Binance Vadeliler’de Chainlink’i short yapan traderlerin sayısı ezici çoğunluğa ulaşmışsa, o zaman bu fonlama oranı negatife dönüşür. Böyle bir durumda pozisyonlarını korumak isteyen short sözleşme sahipleri ya da satıcıların, long sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekiyor.

İlgili – Deutsche Telekom ChainLink üyesi oldu – Potansiyelin farkında mısınız?

Son birkaç saatte ise LINK yükseldikçe, Binance Vadeliler’de fonlama oranı negatif kalmaya devam etti. Bu ise fiyat yükseldikçe birçok traderin varlığı short yapmaya çalıştığının işaretiydi.

Kesintisiz kısa sözleşmeler döngüsü ise “short squeeze” (short sıkışmasına) sebep oldu. Bu da sonuçta alım talebi oluşturdu, Chainlink momentumu da buradan güç aldı.

Benjamin Blunts ismini kullanan trader, teorik olarak LINK’in short yapmak için daha caiz olduğunu ve piyasanın da ayı olduğunu belirtiyor. Ancak eğer bir piyasa bir taraf tarafında aşırı dolmuşsa, LINK örneğinde ayıların varlığı sürekli short yapmaya çalıştığını görüyoruz, söz konusu varlık aksi yönde gitmeye daha meyilli oluyor.

Kaynak

Etiketler: