BTC : 82594 ₺ ETH : 2808 ₺ XRP : 2.136 ₺ LTC : 412 ₺ USDT : 7.075 ₺ XLM : 0.7558 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Güney Kore ve Bahama merkez bankalarından kripto para üzerine çalışmalar

Güney Kore ve Bahama merkez bankalarından kripto para üzerine çalışmalar

Güney Kore ve Bahama merkez bankalarından kripto para üzerine çalışmalar
0
huobi_koinmedya

Güney Kore ve Bahama merkez bankaları; blockchain ve kripto paralar üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Güney Kore merkez bankası kripto paralar konusunda uzaman eleman arıyor. Bahama merkez bankası ise dijital para birimi için pilot uygulamayı başlatıyor.  


Güney Kore ve Bahama merkez bankalarından yoğun kripto para mesaisi

Güney Kore Merkez Bankası, önemli bir iş ilanında bulundu. Banka, dijital para birimleri konusunda uzman elemanları kadrosuna katmak istiyor. İş ilanı, Güney Kore merkez bankasının 2020 yılı para politikalarını açıkladığı raporun hemen ardından paylaşıldı.

Banka; blockchain, merkez bankası kripto parası ve kripto paralar konusuna araştırmalarını derinleştiriyor. Bu araştırmalarına katkı sağlaması için banka, kadrosunu zenginleştirmeye çalışıyor. Kore merkez bankası bu yıl içerisinde merkez bankası dijital para birimine Güney Kore’nin henüz ihtiyacı yok açıklamasında bulunmuştu. Ama bu son iş ilanı akıllarda soru işareti bırakıyor.

Lütfen Bkz: Shenzhen Borsası blockchain firmaları için yeni bir endeks yayınlıyor

koinmedya_brave

Kripto paralar konusunda çalışmalarını derinleştiren diğer merkez bankası ise Bahama Merkez Bankası. Sıcak para için önemli off-shore destinasyonlarından olan Bahama’nın merkez bankası kripto parasına yabancı kalması beklenemezdi zaten. Bahama merkez bankası bugün itibariyle (27 Aralık 2019) merkez bankası kripro parasını için Exuma bölgesinde sınırlı kalmak kaydıyla pilot uygulamalarına başladı.

Küresel anlamda ciddi biçimde sıcak para çeken Bahama bankacılık sisteminin yeni merkez bankası dijital para birimi sayesinde bu konudaki etkinliğini daha da arttırması bekleniyor. Bahama, bu dönüşüm sayesinde uluslararası para transferlerinde maliyetleri ciddi biçimde aşağı çekmeyi planlıyor.

Lütfen Bkz: Japon finans devi Tokai, Huobi borsasına yatırımda bulunuyor

Bahama bankası yönetimi, dijital paranın piyasaya sürülmesinin ardından kara para aklama ve terörün finansmanı gibi illegal faaliyetlerin önü açılabileceği konusunda ise eleştirilere cevap verdi. Banka yönetimi buna gerekli tedbirleri aldıklarını ileri sürüyor.

koinmedya_brave

Kaynak 1, Kaynak 2