BTC : 82297 ₺ ETH : 1.84 ₺ XRP : 45.1 ₺ LTC : 7.702 ₺ USDT : 350.5 ₺ XLM : 0.2384 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Güney Amerika: Hiper enflasyon için tek umut Bitcoin

Güney Amerika: Hiper enflasyon için tek umut Bitcoin

Güney Amerika: Hiper enflasyon için tek umut Bitcoin
0

Hiper enflasyon için tek umut Bitcoin olabilir mi? Güney Amerika ülkelerinin ekonomileri hiper enflasyonu daha derinden hissetmeye devam ediyor. Vatandaşlar ise bu ekonomik durumda Bitcoin’in bir çözüm olarak kabul etmeye başlıyor.


Hiper enflasyon için tek umut Bitcoin

Son zamanlarda, Venezuela, Kolombiya ve Arjantin gibi ülkelerde hiper enflasyonun ekonomiye olumsuz etkilerine şahit oluyoruz. Vatandaşlar da bundan kaynaklanan olumsuz ekonomik durumlarla karşı karşıya kalıyor.

Venezuela’nın durumu ise en kötülerden biri olarak kabul edilebilir. Burada enflasyon oranı 2016’dan beri yüzde 53,798,500 arttı.

Ancak vatandaşlar çözümü Bitcoin’e geçişte buldu ve kripto parayı günlük işlerinde kullanıyor.

koinmedya_brave

Güney Amerika’da farklı olarak, Hindistan, Çin ve Rusya gibi ülkelerde en büyük kripto para hala yasa dışı bir para birimi olarak görülüyor.

İlgili – Çin Merkez Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak”

Bitcoin bu ülkelerde finansal özgürlüğü nasıl sağlıyor?

Güney Amerika’da yerel para birimleri ile Bitcoin arasındaki geçişleri sağlayan şirket LocalBitcoins, ekonomik sıkıntılar çeken bu ülkelerde Bitcoin’in oynadığı önemli role dikkat çekiyor.

LocalBitcoins, bu ülkede dijital varlıkların kendi para birimleri karşısında özerklik elde etmesine yardımcı olduğunu bildiriyor.

Şirketin temsilcisi yaptığı açıklamada, Bitcoin’in bu ülke vatandaşlarına direkt olarak global ekonomiye erişim olanağı sağladığını belirtiyor. Bunun yaparken de çok verimli ve güvenli bir finansal sistem sunuyor.

Yine de dijital varlıkların öngörülemez bir doğası var ve P2P pazar yerinin enflasyona karşı vatandaşlara ne yönde ve oranda çözümler sağladığı araştırılmalı. LocalBitcoin ise şu anda bu ülkedeki işlem hacmi üzerinden kesin bir sonuç çıkarılamayacağını da belirtiyor. Çünkü borsanın kendi farklı piyasalarından tam bir veriye erişimi yok.

İlgili – Venezuela’da Bitcoin fiyatı 600 dolar daha yüksek

Bitcoin bazı ülkelerde neden yasa dışı kalmaya devam ediyor?

Dünya genelindeki ülkelerin Bitcoin ve diğer kripto paralara yaklaşımı çok farklılık gösteriyor. Bunun sebepleri arasında volatilite, merkezsiz doğası, mevcut para sistemine karşı öngörülen tahditleri var.

Ayrıca hükümetler ve bu ülkeleri korkutan bir sebep daha var. Kripto varlıkları yasa dışı faaliyetlerle olan bağı. Mesela uyuşturucu trafiği ve kara para aklama ilk akla gelenler. Çünkü Bitcoin, hesaplar arasında anonim para transferlerine de imkan sağlıyor.

Bu sebeplerden bazı ülkeler kripto paralara yasak uyguluyor. Bazıları ise işlem ve kullanımı için gerekli olan bankacılık ve finansal sistemler üzerinden gelebilecek desteği kesiyor.

Kaynak

Etiketler: