BTC : 85461 ₺ ETH : 2869 ₺ XRP : 2.233 ₺ LTC : 434.9 ₺ USDT : 7.273 ₺ XLM : 0.7756 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri
0
huobi_koinmedya
İçindekiler gizle

Güncel chainlink haberleri kripto para dünyasında oldukça ilgi çekiyor. Zira 2020 yıldızı olan altcoinlerden biri chainlink. Gerçekleştirdiği anlaşmalar ve fiyatında yaşanan yükselişlerle birlikte yatırımcısının yüzünü güldüren Chainlink ile ilgili yeni bir gelişme var.


14 Haziran Chainlink haberleri: Chainlink efsanesi sona mı eriyor?

Nisan 2019’dan sonra muhteşem bir performans sergileyen Chainlink efsanesi sona mı eriyor? Link büyüme potansiyelinin sınırlarına mı ulaştı?

Ünlü iktisatçı Vernon’un Ürün Dönemleri Hipotezine göre bir ürünü icat edildiği ülke, ilk aşamada o ürünün ihracatçısı olur. Zamanla bu ürün diğer ülkeler tarafından kopyalanır ve geliştirilir. Sonraki aşamalarda ise o ürünü ihraç eden ülkenin ithalatçı ülke konumuna geldiğini görürüz. Japonların ABD’ye otomobil ihracatı, Vernon’un hipotezi ile açıklanabilir.

Ürün Dönemleri Hipotezinin farklı varyasyonlarını işletmeler bazında da görebiliriz. Bir işletme tarafından geliştirilen teknoloji diğer işletme tarafından kopyalanarak daha kaliteli bir ürüne evirilebiliyor.

koinmedya_brave

Yukarıda bahse konu olan süreç, enformasyon çağı olarak adlandırdığımız günümüzde çok daha hızlı gelişebiliyor. Kripto para piyasalarında bu sürece benzer örnekler bulabiliriz. Örneğin Chainlink oracle hizmetleri. Chainlink bu ürünü sayesinde reel ekonomideki verileri blockchain’e aktarabiliyor. Chainlink bu teknolojisi ile Coinbase borsasına uzun süre altyapı desteği sundu. Kısa bir süre önce Coinbase, Chainlink ile aralarındaki anlaşmayı sonlandırdığını ve kendi sistemini kuracağını açıkladı. Kısaca Chainlink’in oracle hizmetlerine denk yeni platformların geliştirildiğini görüyoruz. Artık oracle hizmetlerinde Chainlink tekeli kırılıyor.

Lütfen Bkz: Güncel Chainlink teknik analizi, Chainlink fiyat grafiği ve Link/USD paritesi

Chainlink fiyatları teknik anlamda da gelişiminin sınırına ulaştığına dair iddialar göze çarpıyor. Pentoshi ismini kullanan analist, son tweet’inde Chainlink fiyatlarındaki parabolik artışın sonuna gelindiğini ileri sürüyor. Hatta Chainlink fiyatlarının 0.000433 BTC’den 0.000245’e kadar (2.3 dolar) düşebileceğini iddia ediyor.

chainlink efsanesi

koinmedya_brave

Son günlerde düşen Chainlink işlem hacmi Pentoshi’nin iddialarını güçlendiren bir veri olarak düşünülebilir.

11 Haziran Chainlink haberleri: Ünlü derecelendirme kuruluşundan Chainlink Raporu: Fiyat 5 kat artacak

Bu haftanın önemli Chainlink haberlerinde ünlü cerecelendirme kuruluşunun fiyat tahmini bulunuyor. Weiss Ratings, bugün popüler altcoinlerden biri olan Chainlink için bir rapor yayınladı ve koinin ilerleyen zaman dilimlerinde daha fazla benimseneceğine işaret ederek fiyatın 5 katına çıkacağını ifade ediyor.

Bilindiği üzere Chainlink geleneksel kurumların blok zincirine kolay bir şekilde entegre olmalarına yardımcı oluyor. Weiss Ratings böylesi bir iş modelinin Chainlink için talep artışı anlamına geleceğini vurguluyor.

Weiss Ratings ayrıca Chainlink’in yapmış olduğu anlaşmalara ve ortaklıklara dikkat çekerek bu adımların koinin gelişmesi açısından son derece faydalı olduğunu vurguluyor.

Tüm bu yaklaşımları dikkate alan Weiss Ratings, LINK’in fiyatının 20 dolara kadar çıkabileceğine işaret ediyor.

08 Haziran Chainlink haberleri: Tornado.cash Chainlink’in fiyat oracle’ını entegre ediyor – İşte ayrıntılar

Ethereum geliştiricilerinin dApp’larının mevcut gaz fiyatını elde etmek için kullanabileceği açık kaynaklı bir kütüphane başlattığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Zincir dışı API’ler yanıt vermediğinde veya veremediğinde otomatik olarak Chainlink gaz oracle’ı varsayılan referans fiyat olarak kullanılır. Şu anda faal halde ve kullanıcının tavsiye ettiği gaz ücretini hesaplamak için Tornado Cash kullanıcı arayüzüne entegre edilmiştir.

Tornado.cash, kullanıcıların para yatırırken gaz ücreti ödemelerini ve para çekerken yeniden katman hizmetleri için ödeme yapmasını gerektirir. Şu anda kullanıcı arayüzümüz, bir kullanıcının tavsiye ettiği gaz ücretini hesaplamak için gaz fiyatı feed’leri olarak zincir dışı dört API uç noktasından birine güveniyor. Bunlar arasında EthGasStation, Gas Oracle, Etherchain ve POA’’nın GasPrice bulunur.

Ancak, birçok kişi IP adreslerini gizleyerek daha fazla gizlilik garantisi sağlamak için Tornado.cash’i TOR ağıyla birlikte kullanır. Dört gaz fiyatı feed’inin tamamı Cloudflare kullanarak web API’lerini barındırır ve Cloudflare TOR ağından gelen tüm trafiği otomatik olarak engeller. Bu, dört zincir dışı API’nin hepsinin Tornado.cash’e erişmek için TOR kullanan herkes için güncellenmiş bir gaz fiyatı döndürmeyeceği anlamına gelir.

Chainlink’i entegre ederek, bu senaryolar için güvenilir bir geri dönüş çözümü geliştirdik. Chainlink, doğrudan zincirde depolanan sürekli güncellenen bir gaz fiyatı sağlamak için merkezi olmayan bir node operatörleri ağı kullanır. Tornado.cash’in kullanıcı arayüzü, dört zincir dışı API sağlayıcısının da yanıt veremediği durumlarda otomatik olarak Chainlink’in Gaz Fiyat Referansı oracle’ına referans verecek. Bu özellik şu anda Tornado.cash’te kullanılıyor ve okuyucular açık kaynak kütüphanemizi burada gaz fiyatı oracle’ı için kontrol edebilirler.

Tornado.cash Kurucu Ortağı Roman Storm, Tornado.cash kullanıcı arayüzünün, zincir dışı API’lerin bulunmadığı bir durumda otomatik olarak Chainlink’in zincir dışı gaz fiyatını nasıl aldığını gösteren bir demo tanıtımı sunuyor.

04 Haziran Chainlink haberleri: Ünlü Türk profesörün başında olduğu proje dApps uygulaması geliştirmek için Chainlink’in merkezi olmayan Oracles’ını entegre ediyor

AVA blockchain, platformuna merkezi olmayan bir oracle sistemi olan Chainlink’i eklemek için en son platform haline geldi.

Chainlink’in Dapp blockchain platformuna entegrasyonu, geliştirme süresini azaltacak ve kripto türevleri, koin fiyatlarının hesaplanması ve tasfiyelerin tetiklenmesi gibi platformda yeni ürünlerin oluşturulmasına izin verecektir.

Medium AVA Labs’da yayınlanan resmi bir raporda, AVA blockchain’in arkasındaki geliştirme ekibi, Chainlink’in ademi merkeziyetçi oracle’a sistemini blockchain’e entegre edecek.

AVA, geliştiricilerin blok zincirinde merkezi olmayan finansal uygulamalar oluşturmalarını sağlayan bir platformdur.

Chainlink’in çoklu veri toplama kaynakları, fiyat verilerinin alınmasında tek hata noktası (SPOF) saldırılarını önleyecektir.

Chainlink haberleri

Dahası, DApp’lerde ihtiyaç duyulan toplam geliştirme süresini azaltacak, ayrıca geleneksel varlıklara ve türev araçlara token uygulayacak ve geliştiricilere sunulan araç setini genişletecek. AVA Labs CEO’su ve Kurucu Ortağı Emin Gün Sirer, BEG’e yaptığı resmi açıklamada şunları söyledi:

“Bizim için temel bir tasarım ilkesi, geliştiricilerin AVA ağında sınırsız olarak inşa etmelerini kolaylaştırmak ve bu da güvenli, güvenilir ve güvenli sınıfının en iyisi teknoloji ile entegre olmak anlamına geliyor. Ethereum üzerinde bu araçları ve Chainlink verilerini kullanan herhangi bir merkezi olmayan finans uygulaması, işlemlerin hızını ve hacmini önemli ölçüde artıracak ve aynı zamanda çok daha üstün bir kullanıcı deneyimi sunacaktır.”

Chainlink, son birkaç ay içinde çok sayıda açık finans platformu, borsalar ve hatta sistemi entegre eden diğer fiyat uzmanları ile oldukça repertuar kazandı.

Bazı akıllı sözleşme geliştiricileri, premium ve güvenilir veri merkezlerinden veri sağlayan ‘Sybil-dayanıklı’ node operatörlerinde oracle sistemlerinin güvenliğine öncülük ediyor. Chainlink’teki artan talep, toplam node sayısının arttığını ve geçen ay gaz tüketimi arttıkça ücretlerin % 1 arttığını gördü.

En son entegrasyon hakkında konuşan Chainlink Kurucu Ortağı Sergey Nazarov, AVA ile ortaklık kurma heyecanını gösterdi. Ayrıca, “AVA’nın alt ağlarının ölçeklenebilirliği nedeniyle, geliştiriciler çeşitli DeFi Dapps’ları oluşturmak için büyük miktarda veriye sahip olmayı bekleyebilirler” ifadesini kullanıyor.

28 Mayıs Chainlink haberleri: Force Protocol, Chainlink’i Power DeFi’ye entegre ediyor

Force Protocol ve Chainlink arasındaki entegrasyonun başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Chainlink, DeFi uygulamasına güç sağlamak için token varlık değerlerinin güvenli ve istikrarlı bir veri kaynağını sağlayarak, fiyat besleme kesintilerini merkezi olmayan bir şekilde sağlıyor.

Force Protocol, diğer kullanımların yanı sıra, tahvil oluşturmak için teminat varlıklarının değerini hesaplamak, teminat oranlarını hesaplamak, ek teminat koşullarını tetiklemek ve teminat tasfiye koşullarını belirlemek için Chainlink oracle ağını kullanacak.

Force Protocol’ün blok zinciri bağlantı ekosisteminin bir üyesi olacağı için oracle ağının büyümesine ve dayanıklılığına katkıda bulunacağı ifade edildi. Chainlink ve Force Protocol birlikte, merkezi olmayan finansmanın genişlemesini ve benimsenmesini hızlandıracak.

chainlink haberleri

Force Protocol’ün Chainlink’i seçme nedenleri

Force Protocol, yakın zamanda piyasaya sürülen Ethereum DeFi uygulamasının geliştirme ve operasyon ekibidir. Tokenların fiyat varlıklarının değerini hesaplamak için sık sık çağrılar yapmak gerekir. İncelediğimiz diğer oracle sistemlerinin aşırı merkezileştirme, zayıf güvenlik ve düşük veri kullanılabilirliği gibi birçok sınırlaması vardır. Chainlink yukarıdaki sorunları sistematik olarak çözüyor ve DeFi uygulamamız için güvenli, istikrarlı ve yüksek kullanılabilirlikli bir token fiyatları kaynağı sağlıyor.

DeFi uygulamamızın özü, dayanak varlıkların değeri üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle güvenilir token fiyatlarına duyulan ihtiyaç son derece yüksektir. Varlık fiyatlarında yanlış veya manipüle edilmiş bir fiyat gibi bir güvenlik sorunu varsa, DeFi uygulamasının güvenliğini doğrudan etkileyecek ve hatta uygulamanın güvenlik temelini tamamen yok edecektir. Bu nedenle, güvenli ve istikrarlı bir merkezi olmayan oracle sistemi bizim için büyük önem taşımaktadır.

Force Protocol’ün CTO’su Seamon Liu, “DeFi uygulamamızın temel iş özellikleri Chainlink oracle sistemini vazgeçilmez bir teknik gereklilik haline getiriyor. Güvenliği, istikrarı ve merkezsizlik temel ihtiyaçlarımızı mükemmel bir şekilde karşılıyor. Bundan sonra, Chainlink’i teknik düzeyde uygulamanın yeni yollarını bulacağız ve Chainlink ekosisteminin büyümesine aktif olarak katılacağız.”

Force Protocol hakkında

Force Protocol, kripto-açık finansal protokollerin geliştirilmesi ve uygulanmasına odaklanarak Haziran 2018’de kuruldu. Kripto-açık bir finansal hizmet platformu olan ForTube, dört iş segmenti içeriyor: ForTube Bond, ForTube Bank, ForTube Qian ve ForTube Exchange. Bireylere ve kurumlara farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için kripto varlıklarının yatırım, finansman ve işlem hizmetlerini sağlıyor.

25 Mayıs Chainlink haberleri: BlockPegnio, oyun etkileşimlerinde zincir üzerinde doğrulanmış rasgelelik için Chainlink Oracles’ı entegre ediyor

BlockPegnio, oyun içi tokenize blockchain varlıklarının oluşturulması ve yükseltilmesi için Chainlink’in VRF (Doğrulanabilir Rastgele Çalışma Fonksiyonu) uygulamasını duyurmaktan heyecan duyuyor.

BlockPegnio’nun vizyonu, önemli oyun yönlerine güvenmek için blockchain teknolojisini kullanmaktır. Chainlink VRF, oyunculara oyun içi öğelerin hazırlanması ve uygulanması gibi kritik etkileşimlerin sonucunun adil ve doğrulanabilir şekilde rastgele olduğuna dair güvence verir.

Six Dragons’un oyuncuları, NFT destekli varlıklarının sızmaya dayanıklı rastgele oluşturulduğuna dair denetlenebilir kanıtlara erişebilecek. Oyunun geliştiricileri bile, hazırlanmış ve büyülü eşyaların gücünü, değerini ve nadirliğini belirleyen rastgele sayı üretimine müdahale edemiyor.

Önümüzdeki haftalarda, bu iddialı uygulamanın oyun endüstrisindeki yerleşik bir sorunu nasıl çözebileceğini ve kullanıcılarımız için eğlence deneyimini nasıl gençleştirebileceğini göstereceğiz.

Chainlink haberleri

Amiral gemisi başlığımız olan The Six Dragons’da, çeşitli oyun içi sonuçların rasgeleliğini blok zincirinde doğrulanabilir hale getirmek için Chainlink VRF kullanılacak.

Oyunda, oyuncular 300’den fazla NFT destekli eşya üretebilir ve yükseltebilirler. Tüm öğeler merkezden dağıtıldığından, oyuncular dijital varlıklarının gerçek sahipleri.

Efsanevi bir eşya hazırlamak veya istatistiklerini geliştirmek, faydası üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Ancak olumsuz bir oyun içi sonuç değerine zarar verebileceğinden, bu süreç de bir risk altındadır. Kullanıcılarımızın bize güvenmelerini istemiyoruz, ancak verilere güvenmelerini ve güvenle oynamasını istiyoruz.

Bu durumlarda Chainlink’in VRF’sini kullanarak, oyuncular çabalarının sonucunun makul bir şekilde üretildiğini doğrulayabilirler.

21 Mayıs Chainlink haberleri: Chainlink dünyanın ilk hibrit blok zinciri Oracle entegrasyonunu aldı

21 Mayıs Chainlink haberleri kapsamında bugün öenmeli bir gelişme daha var. Chainlink ve Kadena, dünyanın ilk hibrit kamu / özel blockchain oracle entegrasyonu olarak tanımladıkları hamleyi oluşturmak için işbirliği yaptı. Kadena hibrit zinciri getiriyor, Chainlink ise oracle’ı getiriyor.

Karma blok zincirleri, genel ve izin verilen blok zinciri bölümlerini birleştirerek, tamamen halka açık veya tamamen özel bir zincirden aldığınızdan çok daha esnek ve kurumsal bir blok zinciri oluşturan bir ağ türüdür.

Temel olarak, izin verilen blockchain tarafı, büyük bir organizasyonun blockchain ile bütün işlemleri yapmadan önce ihtiyaç duyduğu gereksinimleri sağlarken, kamu tarafı güvensizlik unsurları gibi temel blockchain işlemlerini içeriyor. Bu arada, Chainlink’in sağladığı veri feed’leri, akıllı sözleşmelerin güvenli bir şekilde işlemesi için hayati öneme sahiptir.

Yani, fiyat kesintileri ve hibrit blok zinciri arasında, DeFi’de daha kurumsal katılımı kolaylaştırmak için bir araya gelen iki önemli yapı taşınız var. Bu, kripto dışı finansal kuruluşlardan veya sürekli zor Bitcoin ETF’den alınan krediler için zemin hazırlamaya yardımcı olur.

Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov konuyla ilgili olarak “Chainlink olarak ademi merkeziyetçi oracle ağları aracılığıyla zincir üzerinde güvenli ve güvenilir veri feed’leri getirerek Kadena’nın benzersiz hibrit blok zinciriyle yarattığı değeri arttırmaktan heyecan duyuyoruz. Chainlink oracles aracılığıyla yüksek kaliteli kimlik bilgisi API verilerine bu erişim ile Kadena ekosistemine gerçek dünya verilerine dayanan yeni nesil akıllı sözleşmeler getiriyoruz” ifadelerini  kullanıyor.

Chainlink oracle’ın eklenmesi Kadena ekosisteminin değerini artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda yüksek ölçeklenebilirliğin altındaki blok zincirinin Chainlink Oracle’ın performansını vurgulamaya nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeye değer.

18 Mayıs Chainlink haberleri: Defi kripto protokolü bZx bu hamlede Chainlink’i tercih etti

Bu haftanın Chainlink haberleri kapsamında sunacağımız haber DeFi kripto protokolü bZx ile ilgili. bZx’in güvenliğini artırmaya yönelik kapsamlı bir çabanın bir parçası olarak, gelecekteki saldırılara karşı daha iyi koruma sağlamak üzere birkaç önemli protokol iyileştirmesi yapılması gerekiyordu. Yapılan en önemli yükseltmelerden biri, oracle mekanizmasını Uniswap ve Kyber’in birleşiminden kaynaklanan sorunlardan Chainlink’in Fiyat Referans Sözleşmelerine çevirmekti.

9 Mart’taki entegrasyondan bu yana, bZx, Chainlink’in çoklu güvenlik garantileri sayesinde son derece güvenli kalmıştır. bZx Chainlink ile başarıya ulaşmak için kritik olan üç temel yetkinlik olduğunu belirtiyor:

Chainlink, yeteri kadar merkezi olmayan bir oracle’dan muzdarip değildir ve altyapısının güvenliği, sözleşmelerimizdeki değerle ölçeklenebilir.

chainlink haberleri

Chainlink, kimlik bilgileri API’larına erişebildiği için yüksek kaliteli verilere erişim sağlar. Sonuç olarak, çeşitli piyasa koşullarında gerçek piyasa fiyatını sağlamayan tek bir kaynaktan alınanlar gibi düşük kaliteli veri kaynaklarından kaçınırlar.

Chainlink, yüksek kaliteli node operatörleri sağlar, nodelar çevresinde yüksek kalite kontrol standartları sağlar ve node operatörleri hakkında benzeri görülmemiş bir şeffaflık sağlar ve tutarlı bir şekilde güvenilir oracle raporları üretirken oracle’ın güvenilirliğini güçlendirir.

bZx sonuç olarak şu ifadelere yer veriyor:

Yukarıdakilerin bir sonucu olarak ve güvenlik ihtiyaçlarımızı daha fazla düşündükten sonra, tek oracle tedarikçimiz olarak Chainlink ile ilerleyeceğiz. Ayrıca, çok katlı çözümler için tasarım alanının karmaşık olduğu ve protokolün saldırı yüzeyinde potansiyel bir artışa yol açabileceği sonucuna vardık.

14 Mayıs Chainlink haberleri: Chainlink’in oyun ve güvenlik dApp’larındaki yeni özelliği rastgeleliği artırıyor

Chainlink (LINK), Doğrulanabilir Rastgele İşlev Oracle (VRF) isimli yeni bir özellik sundu.

Chainlink, oyun, güvenlik ve diğer kategorilerde akıllı sözleşme geliştirmeyi hızlandırmak için VRF’ye bağlı olacak.

Bu özellik, rastgele özelliği artıracak ve platformları sızmaya karşı daha dayanıklı hale getirecek.

Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink, Doğrulanabilir Rastgele İşlev Oracle (VRF) adlı yeni bir özellik başlattı. Bir blog gönderisine göre VRF, oyun oynamayı, güvenliği ve diğer platformlarda akıllılığı geliştirmeyi, rastgelelığı artırarak ve sızmaya karşı daha dayanıklı hale getirmeyi hızlandırmayı amaçlıyor.

chainlink haberleri

Konuyla ilgili olarak Chainlink’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

VRF gizli anahtarı, Oracle {0,…, # secp256k1-1} üzerindeki eşit dağılımdan kriptografik olarak güvenli bir şekilde seçtiği bir sayıdır. (secp256k1), Ethereum’un şifrelemesi tarafından kullanılan eliptik eğridir. Bu gizli anahtarla ilişkili, Oracle’ı tanımlamak için kullanılan ortak bir anahtardır. Oracle, açık anahtarı blok zinciri odaklı cihazlara ve yanıtı vereceği zincir bağlantı iş kimliğine kaydeder.

Zincirin kanıtlanabilir rastlantısallığı nedeniyle VRF, oyunları daha güvenilir hale getirmek ve bir mahkemede davalara rastgele hakimler atamak gibi görevleri yerine getirmek için kullanılabilir.

VRF, denetlenmiş, güvenli akıllı sözleşmelerle desteklenen kayıpsız tasarruf oyunu PoolTogether’daki ilk uygulayıcısını çekti. Firma yakında mevcut manuel ve merkezi kazanma seçim sürecini VRF ile değiştireceğini ve böylece sistemin şeffaflığını artıracağını kaydetti.

PoolTogether Protokolü her bir ödülün kazananını seçmek için rastgele sayılar kullanır. Başlangıçta, bu rastgele üretim süreci, manuel ve merkezi bir süreçti ve bazı kullanıcıların PoolTogether Protokolü’nün makul olarak adil bir kazanan oluşturma yeteneğine tam olarak güvenmesini zorlaştırıyordu.

08 Mayıs Chainlink haberleri: Vulcan Link, merkezi olmayan web’de Chainlink Oracle fiyat feed’ini başlattı

Chainlink Node Sağlayıcısı olan Vulcan Link, Chainlink fiyat feed’lerine sahip merkezi olmayan bir web sitesi olan vulcanfeeds.crypto’nun lansmanını duyurdu. .Crypto, sansüre dayanıklı web sitelerini etkinleştirmek ve kripto para birimi ödemelerini basitleştirmek için Unstoppable Domains tarafından oluşturulan bir blockchain etki alanı kayıt defteri aynı zamanda.

MyEtherWallet, Kyber Network ve Switcheo gibi .crypto alanlarını entegre eden önemli blockchain şirketlerinin ardından, vulcanfeeds.crypto’nun başlatılması, merkezi olmayan web sitelerini dağıtan popüler uygulamaların bir devamı niteliğinde. Merkezi oracles’ın aksine, Chainlink’in merkezi olmayan oracle ağı, tek bir hata noktasını ortadan kaldırarak akıllı bir sözleşme sunmadan önce birden fazla kaynağın bilgileri doğruladığı güvenilir bir sistem oluşturuyor.

chainlink haberleri Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK'de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Unstoppable Domains kurucu ortağı Brad Kam, “Oracles, merkezi olmayan web altyapısının kritik bir parçasıdır. Chainlink’in veri feed’lerinin sansüre dayanıklı bir şekilde herkes tarafından erişilebilir olması, merkezi olmayan web için ileriye doğru atılmış büyük bir adım” ifadelerini kullanıyor.

Merkezi olmayan oracles, akıllı sözleşmeleri gerçek dünya verileriyle birleştiriyor ve ekiplerin bu bilgilere dayanarak merkezi olmayan uygulamalar geliştirmelerine olanak tanıyor. Vulcanfeeds.crypto ile, geliştiricilere hisse senedi, kripto ve emtia fiyatlarından koronavirüs vakalarına kadar değişen verilere tam erişim izni veriliyor.

Unstoppable Domains yakın zamanda sansüre dayanıklı web siteleri ve Opera Tarayıcı ile entegrasyon sağlamak için bir Google Chrome uzantısı başlattı. Bugüne kadar, merkezi olmayan web’e binlerce web sitesi açıldı ve Unstoppable Domains 200.000’den fazla domain’i kaydetti.

06 Mayıs Chainlink haberleri: Chainlink/LINK yeni bir anlaşmaya gittiğini duyurdu

Merkezi olmayan likidite toplayıcı Totle Salı günü yaptığı açıklamada, dağıtılmış oracle ağı Chainlink ile entegre olacağını açıkladı. Resmi bir tweet’te Chainlink, Totle’nin akıllı sözleşmelere dapps’lerin DeFi uygulamalarının yürütülmesinde kullanabileceği toplu DEX verileri sağlayacağını belirtti.

Totle, 15’ten fazla merkezi olmayan borsa ve sentetik varlık sağlayıcısının likiditesini izliyor. Medium’daki resmi bir blog yazısında Totle’nin kurucusu David Bleznak, şirket, borsaların faaliyetlerini ve merkezi olmayan finans hızını makro düzeyde yakalamanın bir DEX toplayıcısı olarak benzersiz bir şekilde konumlandığını belirtti.

İlgili yazı için bakınız: Yeni başlayanlar için 11 başlıkta Chainlink rehberi: Chainlink coin nedir? LINK/Dolar ve LINK/TL Fiyat Grafiği, beklentiler ve yorumlar

Chainlink, akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri feed’lerine, web API’larına ve geleneksel banka ödemelerine erişmesine izin verdiğini söyledi. Öte yandan, merkezi olmayan bir toplayıcı olarak Totle, ETH ve ERC-20 swapları için kullanıcılara sunulan en iyi fiyatlandırma girdilerini sağlar.

Totle, blog gönderisinde merkezi olmayan borsalardaki işlemler arttıkça DEX verilerine olan talebin arttığını ve giderek daha önemli hale geldiğini belirtti. Bleznak “DEX’lerin genel likiditesine dayanan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi tamamen DEX likiditesi ve fiyat eylemi etrafında yeni türev ürünler yaratılabilir” diye ekledi.

03 Mayıs Chainlink haberleri: Chainlink ağındaki hataları önlemek için özel ödül programı düzenliyor

2020 yılının parlayan yıldızı Chainlink ağındaki hataları sıfıra indirmek için özel hata ödülü programını devreye sokuyor.

Chainlink tarafından yapılan açıklamaya göre maksimum ödül tutarı 4 bin dolar olacak.

Chainlink node’u ve akıllı sözleşmeleri, programın ana odağıdır. GitHub deposundaki tüm akıllı sözleşmeler kapsam dahilinde olacak ve Chainlink istekleri oluşturularak bir hata bulunursa bonuslar verilecek.

30 Nisan Chainlink haberleri: Chainlink oracle artık Coinbase ile yarışacak

Coinbase, iki farklı işlem çifti için güvenilir fiyat verileri sağlayacak kendi oracle hizmetini açıkladı.

Coinbase, iki işlem çifti için güvenilir ve doğrulanmış fiyat verileri sağlayacak bir oracle hizmeti açıkladı: BTC-USD ve ETH-USD. Bu hareket ayrıca Chainlink’in pazardaki konumu hakkında konuşmayı da gündeme getirdi.

Oracle nasıl çalışıyor?

Blockchain oracle ağı, verileri DeFi uygulamaları ve diğer blockchain hizmetleri için yararlı olacak şekilde sağlıyor.

Coinbase, tüm oracle verilerini özel anahtarıyla imzalayacak. Herkes bu verileri zincir halinde doğrulayabilir ve Coinbase’in genel anahtarına göre kontrol edebilir.

Oracle, Coinbase Pro borsasından her dakika yeni veriler göndererek fiyat verilerinin her zaman güncel olmasını sağlıyor.

İlgili yazı için bakınız: Güncel Chainlink teknik analizi, Chainlink fiyat grafiği ve Link/USD paritesi

Uygulamada, geliştiriciler bu verileri fonları otomatik bir şekilde yöneten herhangi bir blok zinciri hizmetinde kullanabilirler. Örneğin, oracles, borç pozisyonlarını tasfiye eden kredi hizmetlerinde ve teminatlarını otomatik olarak yöneten algoritmik stablecoinlerde faydalıdır.

Kimler kullanabilir?

Herkes borsanın Oracle hizmetini hemen kullanabilir. Birkaç proje zaten projeye destek verdi.

Bir kripto faiz platformu olan Compound, Coinbase’in oracle hizmetini “fiyat feed’inin güvenliğini ve ademi merkeziyetini artırmak” için kullanacağını söylüyor. Ayrıca, Coinbase’in oracle verileri, Compound’un “Açık Oracle” serisi Ethereum akıllı sözleşmeleriyle uyumlu olacak.

chainlink haberleri
chainlink haberleri

TYDX türev platformu da ürünü onayladı. CEO Antonio Juliano, oracles’ın “her kredi ve türev protokolü” nde kullanıldığını ve Coinbase’in kripto alanında “en güvenilir ve güvenli kurum” olduğunu ekledi.

Diğer geliştiriciler, Coinbase’in orijinal duyurusunda açıklandığı gibi, oracle’ı Coinbase Pro API’sı aracılığıyla kullanabilirler.

Diğer Oracle hizmetleri

Coinbase benzer projeleri kabul etmese de, diğer oracle hizmetleriyle bolca rekabet edecek.

Chainlink, tartışmasız en tanınmış blockchain oracle sağlayıcısıdır. 25’ten fazla ticaret çiftinin yanı sıra Celsius ve Brave New Coin gibi yüksek profilli blockchain şirketleriyle ortaklıklar kuruyor. Aeternity ve Band protocol diğer iki önemli proje.

Rekabet edebilmek için, Coinbase’in gelecekte çok daha çeşitli fiyat feed’leri ve pazar çiftleri sunması gerekecek. Kuşkusuz büyük bir kripto borsası olarak, bunu yapmak için iyi bir konumda bulunuyor.

27 Nisan Chainlink haberleri: IRISnet Chainlink ile ortaklığa gidiyor

IRISnet, IRIS Hub’a bir Chainlink “oracle” modülü ekleyerek oracle ağı olan Chainlink ile bir entegrasyona gidiyor.

Chainlink’i IRIS Hub’da kolayca erişilebilir hale getirerek, geliştiriciler birden fazla blok zincirine yayılan ve güvenilir zincir dışı kaynaklardan güvenli ve güvenilir veri feed’i içeren yeni nesil merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilecek.

Birçok Cosmos SDK tabanlı zincir şu anda akıllı sözleşmeleri desteklememekte. Bu  entegrasyon, blok zincirleri arasında birlikte çalışan ve geleneksel blok zinciri olmayan altyapıya bağlanan Chainlink destekli güvenilir akıllı sözleşmelerin kullanılmasını sağlıyor.

IRISnet geliştirici ekibi ayrıca tüm Cosmos SDK tabanlı blok zincirlerinden faydalanmak için bu Chainlink “oracle” modülünü Cosmos SDK’ya aktarmayı planlıyor.

chainlink haberleri

IRISnet, Cosmos Ekosistemindeki blockchain hizmetleri için tek adresli bir mağaza olmaya odaklanan bağımsız bir blockchain. IRISnet ağırlıklı olarak çapraz zincir iletişimine ve önceden oluşturulmuş modüller aracılığıyla blok zincirsiz sistemlerle etkileşime odaklanmakta.

IRISnet, Chainlink oracle ağını zincir dışı verilere ihtiyaç duyan geliştiricilerin erişebileceği yeni bir modül olarak entegre edecek. Kanıtlanmış sigorta garantileri ve güvenilir veri kalitesi göz önüne alındığında, IRISnet geliştiricileri için tercih edilen oracle çözümü olarak öneriyoruz. IRISnet ve Chainlink’in birleşimi, birçok pazarda birçok gerçek dünya uygulamasına imkan tanıyacak.

IRISnet Üzerinde Chainlink Nasıl Kullanılacak

IRISnet’in geliştirme ekibi, iService işlevi tarafından arka uçtan güç alan Cosmos / IRIS SDK’sına “oracle” adlı bir modül inşa ediyor.

Oracle modülü, IRCD Hub’da barındırılan uygulamaya gerekli verileri döndüren Chainlink tarafından sağlanan veri hizmetini çağırıyor.

Geliştiriciler, Chainlink oracle ağından zincir dışı verileri okumak için bu modülü kullanabilir.

Chainlink yetkileri, IRIS Hub’a güvenilir zincir dışı veri hizmeti sağlayıcıları olarak uyarlanabilir ve kaydedilebilir.

Bu şekilde, akıllı sözleşmeleri desteklemeyen bir blok zincir bile (çoğu Cosmos SDK zinciri desteklemez), Chainlink akıllı sözleşmelerinin sağladığı hizmetleri kullanabilir.

25 Nisan Chainlink haberleri: Çin ile ortaklık

Bugün popüler altcoin Chainlink ile ilgili olarak bomba bir gelişme yaşandı. @Web3paradigm isimli Twitter adresinden yapılan duyuruya göre Chainlink Çin’in resmi blockchain’i olan Blockchain-based Service Network (BSN) ile ortak çalışmaya başladı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Çin resmi olarak Blockchain tabanlı Hizmetler Ağı (BSN) adı verilen büyük bir yeni blockchain girişimini başlatacağını açıklamıştı. BSN, Başkan Xi tarafından Kasım 2019’un sonlarında açıklanan Çin’in ulusal blockchain stratejisinin kritik bir parçası durumunda.

Popüler altcoinlerden Chainlink’in BSN ile ortak çalışmalar yürütmesi Çin’in nüfus potansiyelini dikkate aldığımız son derece olumlu bir gelişmeye işaret ediyor.

HyperDAO Chainlink’in Oracle’ını tercih etti

Chainlink oracle ağı artık DeFi uygulamaları için doğrulanabilir kimlik bilgisi verilerini kolaylaştırmak için kullanılıyor. Dapps olarak kodlanan Kredi Protokolleri, kredi kartı geçmişi ve geleneksel kredi bürolarından kaynaklanan akreditasyon verileri gibi değerli kimlik verilerine erişemeyecek.

İlgili haber için bakınız: Güncel Chainlink teknik analizi, Chainlink fiyat grafiği ve Link/USD paritesi

Chainlink tarafından yapılan açıklamada HyperDAO’nun, teminat destekli bir stablecoin oluşturmak, stop-limit emir fonksiyonları eklemek, faiz oranlarını hesaplamak ve daha fazlası için Chainlink’i kullanacağı ifade edildi.

HyperDAO, DeFi platformuna güç sağlamak için Chainlink’i Standart Oracle Çözümleri olarak entegre ediyor.

Chainlink sağlam bir dizi özelliğe sahip ve güvenliğe büyük önem veriyor. Bu, HyperDAO’nun Oracle seçmesini ve geliştiricilere tavsiye etmesini sağlıyor.

chainlink haberleri Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK'de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri
chainlink haberleri

HyperDAO, merkezi olmayan bir şekilde kullanım için doğru ve güvenilir olan sabit bir veri akışından yararlanıyor

Kripto uzmanı Sydney Ifergan, konuyla ilgili olarak: “ChainLink (LINK) Oracle ağı, doğrulanabilir ve doğru verilere bakarak DeFi sistemleri için başlangıç ​​noktası haline geliyor” ifadelerini kullanıyor.

Merkezi olmayan türev ticaret platformu MonteCarloDEX, ETH / PERP Sürekli Sözleşmelerinin indeksi olarak Chainlink’in ETH / USD Referans Sözleşmesini kullanıyor. Chainlink ETH / USD fiyat feed’i, fonlama oranlarını hesaplamak için temel verileri sağlıyor.

23 Nisan Chainlink haberleri: Voyager’dan destek

New York merkezli kripto aracılık şirketi Voyager Salı günü yaptığı açıklamada, ticaret uygulamasında ChainLink (LINK) için para yatırma ve çekme işlemlerini desteklediğini açıkladı.

LINK, küresel pazarlarda yüksek volatiliteye rağmen yılın başından bu yana % 96 artarak 2020’de en iyi performans gösteren altcoinlerden biri oldu. LINK’in Voyager’ın gittikçe büyüyen tam desteklenen varlık listesine eklenmesi, uygulamanın komisyonsuz işlem yapma olanağı sunduğu için büyük bir trader ilgisini de beraberinde getirecek.

İlgili haber için tıklayınız: MakerDAO entegrasyonu Chainlink talebini patlatabilir

Uygulama şu anda çoklu kripto paralar, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH)’nin yanı sıra ICON (ICX) ve Dogecoin (DOGE) gibi daha küçük değere sahip altcoinleri içeren 34 farklı kripto para birimini destekliyor. Voyager ayrıca 8 dijital varlığa aylık faiz ödüyor ve 5 yeni altcoin daha listeye Mayıs ayında eklenecek.

Chainlink gelişmeleri

Günün en önemli Chainlink haberleri arasında bir haber var: blockchain tabanlı güvenli kimlik ve kredi puanı şirketi Bloom, geleneksel ve merkezi olmayan finans arasındaki boşluğu kapatmak üzere Chainlink ile entegre oldu. Chainlink’in twitter sayfasından yapılan duyuruda, entegrasyonun artık DeFi uygulamalarının Bloom’un kredi geçmişi ve geleneksel bürolardan kaynaklı akreditasyon gibi doğrulanabilir kimlik verilerine erişmesine izin vereceği belirtildi.

chainlink haberleri Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK'de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

İlgili haber için bakınız: Güncel Chainlink teknik analizi, Chainlink fiyat grafiği ve Link/USD paritesi

22 Nisan Chainlink haberleri: Bloom ile entegre olmak

Chainlink haberleri kapsamında bugün Bloom, resmi web sitelerindeki bir blog yayınında, entegrasyondaki ana amacın, ‘Doğrulanabilir Kimlik Bilgisinin’ potansiyel kullanımını Chainlink aracılığıyla DeFi uygulamalarına erişilebilir hale getirerek genişletmek olduğunu belirtiyor.

chainlink haberleri
chainlink haberleri

Bloom ayrıca, anonimleştirilmiş kredi değeri verilerini çıkaracağını ve kullanıcı tarafından sağlanan bir Ethereum adresi ile ilişkilendireceğini belirtiyor. Bu adres ve kredibilite veri çifti, Oracle’ın güvenliğini sağlamak için hesaplama yedekliliği kullanan merkezi olmayan bir Chainlink oracles ağı tarafından zincire aktarılana kadar önbelleğe alınacak. Akabinde veriler akreditasyon, kredi geçmişi ve daha fazlası gibi zincir içi kredilendirme piyasası tarafından tüketilebilecek.

Kısaca chainlink nedir?

Chainlink, merkezi olmayan finans uygulamalarının zincir dışı veri feed’lerine, API’lara ve geleneksel banka ödemelerine güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir Oracle ağıdır. Kısacası, geleneksel ve merkezi olmayan finans sistemlerini birbirleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleştiriyor. Google, Oracle ve SWIFT gibi devlerin yanı sıra Polkadot / Substrate, Synthetix, Loopring, Aave, OpenLaw, Conflux vb. gibi şirketlere oracle ağında güvenlik sağlıyor.

Ethereum’un üzerine kurulan merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink, akıllı sözleşmeleri gerçek dünyadaki veriler, olaylar ve ödemelere bağlıyor. Bir Oracle, tek amacı blok zincirlere veri sağlamak olan üçüncü taraf bir bilgi kaynağı olarak ifade ediliyor. Örneğin, iki kullanıcı bir futbol maçının sonucuna bahis yaparsa, Oracle, hangi takımın kazandığını akıllı sözleşmeye söyleyecek, böylece kazanan bahisçiye ödeme yapabilecek.

Öte yandan Bloom, tüketicilere kimlikleri ve finansal verilerinin sahipliği ile güç veren bir blockchain tabanlı kredi puanı çözümleri platformudur.

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak