BTC : 62519 ₺ ETH : 1560 ₺ XRP : 1.213 ₺ LTC : 286.8 ₺ USDT : 6.919 ₺ XLM : 0.4597 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. (Güncel) Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?

(Güncel) Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?

(Güncel) Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer? Lider kripto para düşünce yatırımcı ve traderlerin en çok merak ettiği bu sorular oluyor.


Bitcoin neden düştü? (12 Haziran 2020 güncellemesi)

Bitcoin (BTC) fiyatı 11 Haziran’da büyük bir düşüş yaşadı. BTC fiyatı bir kez daha 10,000 dolar direncinin kapısını çaldı ve birkaç saat sonra 9,000 dolara kadar bir düşüş yaşadı. BTC/USD paritesinin bu ani düşüşü sırasında 1,000 dolarlık bir değer kaybı yaşadığını görüyoruz.

Tabii hemen ardından hızlı bir toparlanma ile bugün (12 Mayıs) BTC fiyatının 9,400 dolar – 9,500 dolara çıktığını görüyoruz. Asıl soru ise şu: BTC fiyatı neden bin dolarlık bir çöküş yaşadı?

BTC/USD paritesinde düşüşün sebepleri

Bitcoin fiyatında düşüşün başlıca sebebi, ABD hisse senetleri piyasası ve finansal pazarlardaki yeni bir büyük düşüş. Bu piyasalarda ise Covid-19 salgınında ikinci bir dalga geliyor haberleri üzerine panik yaşandı. Yatırımcılar da bu panik havasında ellerindeki varlıkları satmaya başladı.

koinmedya_brave

Tabii bir de Fed’den gelen açıklamalar, ateşe körükle gitmek şeklinde yorumladı ki satış dalgası ve ani çöküşü daha da alevlendirdi.

Bitcoin’deki düşüşün sebepleri ile ilgili daha ayrıntılı haberimiz: Bitcoin ani düşüşüne yol açan 3 önemli faktör

Bu arada BTC/USD paritesindeki düşüş ve ani çöküşler aşağıdaki 1 saat grafiğinde daha açık bir şekilde göze çarpıyor.

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer? Lider kripto para düşünce yatırımcı ve traderlerin en çok merak ettiği bu sorular oluyor.

koinmedya_brave

BTC/USD grafiği – Bitcoin neden düştü?

Burada Bitcoin ve kripto para piyasası için kötü haber şu: Bitcoin bir kez daha hisse senetleri piyasası ile korelasyon içinde hareket etti. Halbuki, BTC geleneksel piyasalardaki çöküş döneminde güvenli liman varlık olmasını bilmeli. En azından öyle lanse ediliyor. Uzmanlara göre bu iki piyasa arasındaki korelasyon, kripto para piyasasında daha fazla kurumsal oyuncu olmasından kaynaklanıyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Canlı Bitcoin grafiği

.

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? (16 Mayıs 2020 tarihli güncelleme)

Bitcoin fiyatı en son 11 Mayıs halvingi öncesi yani 10 Mayıs’ta büyük bir düşüş yaşamıştı. Aşağıdaki 4 saat BTC/USD grafiğinde de bu keskin düşüş çok belirgin bir şekilde dikkat çekiyor. Halving ve sonrasındaki günlerde BTC yatay seyir izlese de grafikteki yüksek volatilite görülüyor.

Halving şokunu atlatan BTC fiyatı hızlı bir yükseliş yaşadı. Yine grafikte bir parabolik yükselişin izleri açık bir şekilde takip edilebilir. Güncel Bitcoin teknik analizinde de belirtiğimiz gibi, hızlı ve parabolik yükseliş hiçbir zaman sağlıklı değil. Böyle bir ortamda yaşanacak bir düzeltme de her zaman sağlıklı olarak görülüyor.

İlgili – Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

(Güncel) Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?

BTC/USD grafiği (16/05/2020) – Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir?

Bu parabolik yükseliş sırasında Bitcoin 10,000 dolara seviyesine ramak kalmış durdu ve ardından keskin bir düzeltme yaptı. Bu düzeltme sırasında BTC 9,100 dolara kadar geriledi. Ancak ardından yeniden hızla toparlandığını ve 9,400 doların üzerinden çıktığını görüyoruz.

Sonuç olarak Bitcoin’deki son düşüş, hızlı bir ralli sonucu gelen doğal bir düzeltme olarak yorumlanabilir.

10 Mayıs 2020 – Bitcoin’de keskin düşüş ve sebepleri

Bitcoin son 24 saatte büyük bir düşüş yaşadı. İki haftadır yükselen BTC/USD paritesi, 10,000 dolar psikolojik destek seviyesini test ettikten sonra bir miktar gerilemişti. Ancak kısa süre önce çok daha büyük bir düşüş gördü.

CoinMarketCap’in verilerine göre, BTC fiyatı son 24 saatte 9,764.77 dolar zirveden, 8,518.31 dolarlık dip seviyesine kadar geriledi. Tabii düşüşten sonra BTC fiyatı bir miktar toparlandı ve 8,700 dolar – 8,800 dolar bandına kadar çıkabilir.

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?

Peki, bu düşüşün sebebi ne? Bitcoin neden düştü ve düşüşü ne tetikledi? KoinMedya olarak son zamanlarda Bitcoin balinalarının çok hırçınlaştığını haber vermiştik. Halving yaklaşırken balinalar da agresif bir şekilde birikim yapıyordu. Öyle görünüyor ki son düşüş de balinaların yüklü miktarda short pozisyonlarını tasfiye etmesi sonucu yaşandı.

İlgili – Bitcoin balinaları halving öncesinde hırçınlaşmaya başladı

Balinaların satış baskısı oluşturması

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? Öyle görünüyor ki balinalar 2 milyar dolarlık BTC pozisyonlarını tasfiye etmeye başlamış. Bu olay tam da California’da saat 17.00’ı (9 Mayıs 2020) gösterdiğinde yaşandı. Bitcoin fiyatı 9,561 dolar seviyesinden 30 dakikada 8,570 dolara kadar düştü. Bazı borsalarda daha da aşağı seviyeler görüldü. Ancak bu düşüş sonrası 8,700 doların üzerindeki mevcut seviyesine döndü.

Düşüşün ana sebebi balinalar. WhaleTrades, “2,685,542 dolar değerinde Bitcoin’in 8,599.47 dolardan short edildiğini” bildiriyor.

Bitcoin fiyatında büyük düşüş. Kripto paranın fiyatı düştüğünde Coinbase kısa süreliğine kapandı. Öyle görünüyor ki halving öncesi BTC fiyatı oyunları başladı.

Bitcoin fiyatında büyük düşüş. Kripto paranın fiyatı düştüğünde Coinbase kısa süreliğine kapandı. Öyle görünüyor ki halving öncesi BTC fiyatı oyunları başladı.

Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? Bitcoin fiyatının genel olarak düşmesinin bir sebebi de piyasanın genel yapısı ve kripto piyasasının döngüler şeklinde ilerlemesi ile ilgili. BTC fiyatı her yükseliş ve ralli sonrası, sağlıklı olarak kabul edilen düzeltmeler yapar. Zaten son 10,000 dolar seviyesinin test edilmesinden sonra böyle bir düşüş beklentisi yüksekti. Balinalar da bu fırsatı değerlendirerek, düşük fiyattan topladıkları ellerindeki coinleri yüksek fiyattan satarak kazanç sağlama fırsatını kaçırmadı. Tabii söz konusu balina satış baskısı düzeltmenin boyutunu daha da artırmış oldu.

İyi bilinen analist ve grafik uzmanı Dave the wave (@davthewave) de piyasadaki heyecana rağmen BTC’nin düzeltme yapacağına inandığını belirtmişti. Birçokları lider kripto paranın hala daha fazla yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyordu. Ama Dave, teknik indikatörlerin aksine işaret ettiğini belirtmişti.

Bitcoin günlük grafiğine bakarsak, RSI ve MACD’ın bulunduğu seviyeler negatif işaretler olarak okunabilir.

Bitcoin düzeltme için hazırlanıyor. BTC yakın zamanda 10,000 dolar psikolojik direnç seviyesini test etti. Bazı analistler de şimdi geri çekilme bekliyor.

Kaynak: TradingView

Buna ilave olarak, lider kripto paranın önünde büyük bir direnç duvarı var. Burası daha fazla ilerlemesini engelleyebilir. Bu engeli 20,000 dolarlık 2017 zirve seviyesinden bu yana bulunan alçalan trend çizgisi de destekliyor. Söz konusu trend çizgisi şu an 10,900 dolar civarında.

Bu teknik faktörleri dikkate alan analistler de Bitcoin’in fiyat hareketleri konusunda şüphelerini dile getiriyor. Onlara göre Bitcoin düzeltme için hazırlanıyor.

İlgili – Haftanın Önemli Bitcoin Haberleri: BTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Bitcoin düzeltme için hazırlanıyor. BTC yakın zamanda 10,000 dolar psikolojik direnç seviyesini test etti. Bazı analistler de şimdi geri çekilme bekliyor.

Kaynak: TradingView

Bu arada ayı görüşü dile getiren sadece Dave değil. Bitcoin dip ve zirveleri doğru bilmesi ile bilinen Hedge Fund Telemetry Başkanı Thomas Thornton da şu an hiç long pozisyonu olmadığını belirtiyor. Kıdemli trader, geri çekilmenin gerçekleşmesini bekliyor.

Thornton, Tom Demark (TD) Sequential indikatörünün “13” agresif mum çubuğu oluşturduğuna dikkat çekiyor. Ona göre böyle bir ayı formasyon ve RSI’nın da aşırı alım bölgesinde olması, traderlere bir süreliğine BTC’den uzak durma işareti veriyor.

BTC fiyatı en az kaça düşer?

BTC fiyatı en az kaça düşer? Bu soruya kısa ve orta vadeli cevaplar verilebilir. Kısa vadede Bitcoin fiyatının ne kadar düşebileceğini, yine kısa süre önce karşılaştığı direnç ve destek seviyelerine bakarak anlamak mümkün. BTC, son yaşanan yaklaşık 1,000 dolarlık düşüş sırasında 8,500 dolarda destek buldu. Burası aynı zamanda önceki direnç seviyelerinden ve şimdi de destek sağlıyor. Yine 7,500 dolar ve 7,000 dolar seviyeleri de daha önce zorlu direnç olmakla birlikte, şimdi düşüşler sırasında destek sağlayacak seviyeler arasında görünüyor.

Bitcoin fiyatı için kısa vadeli destek ve direnç seviyeleri hakkında ayrıntılar için güncel Bitcoin teknik analizine bakın.

Uzun vadede ise Bitcoin’in destek bulduğu daha geniş zamanlı perspektiften görülen destek sevileri de var. Mesela, corona virüsü salgını dolayısıyla Mart ayında BTC fiyatı çöktüğünde 3,800 dolar civarında destek bulmuştu. 3,000 dolar – 4,000 dolar bölgesi aynı zamanda Bitcoin’in kripto kışını yaşadığı dönemin de dip seviyesini oluşturuyor.

Daha yakın bir zamana baktığımızda ise 2019 yılının sonuna doğru BTC sürekli düşüş yaşarken, 6,500 dolar civarında destek bulduğunu ve 2020 yılında da 7,000 dolar civarından 10,500 dolara doğru ralli yaptığını görürüz.

Kurumsal yatırımcıların short, bireysel yatırımcıların ise long pozisyonları

Lider kripto para en son 4 Mayıs’ta 9,200 dolar civarından 8,500 dolara doğru, yaklaşık 700 dolarlık bir düşüş yaşamıştı. Son düşüşün sebebi balinalar olsa da, 4 Mayıs’ta yaşanan 8,500 dolara düşüşün sebebi ise kurumsal yatırımcıların short pozisyonlarıydı. Bu düşüş aşağıdaki grafikte görülebilir.

Bitcoin neden düştü, ne zaman yükselir? BTC fiyatı en az kaça düşer?

Söz konusu tarihte kurumsal yatırımcılar bir düşüş bekliyordu ve 6,800 BTC short pozisyonları vardı. Diğer “reportables” da bunu destekliyor ve onların da 2,800 BTC short pozisyonu bulunuyordu. Sadece 1,400 BTC pozisyonu long ve bunlar da çok az sayıda kurumsal traderden geliyordu. Buna rağmen çok sayıda long pozisyon ise bireysel yatırımcıdan gelmişti. Onların 8,000 BTC long pozisyonu vardı.

Her hâlükârda long ve short pozisyonların dağılımı Bitcoin Vadeli İşlemler açık pozisyonlarının (OI) daha da artmasına sebep olmuştu. OI, 20 günden daha kısa bir sürede 180 milyon dolardan 330 milyon dolara yükselmişti. Buna ilave olarak Bitcoin söz konusu dönemde kısa sürede 7,000 dolardan 9,000 doların üzerine çıkmıştı ki bunu da bireysellerin long pozisyonları yapmıştı. Bu yükseliş aynı zamanda Kara Perşembe’den tamamen toparlanmaya yol açmıştı.

Kaynak

Etiketler: