BTC : 82026 ₺ ETH : 1.838 ₺ XRP : 45.25 ₺ LTC : 7.708 ₺ USDT : 351.3 ₺ XLM : 0.238 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıBitcoin Cash Piyasası
  3. Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği
0

Bu yazımızda sizlere Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH dolar paritesi, BCH canlı fiyat grafiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.


30 Haziran Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi: Bitcoin Cash’in dolar karşısında artış girişimi 1 saatlik SMA100’de durdu

Bitcoin Cash, başarısız bir büyüme girişiminden sonra fiyat aralığı içerisinde geri çekilme yaşadı.

BCH / USD fiyat değerlemesi 1 saatlik SMA100 ile sınırlı kaldı.

Bitcoin Cash teknik analizi

Bitcoin Cash (BCH), 4.1 milyar dolarlık piyasa değer ve ortalama 1.28 milyar dolarlık işlem hacmi ile kripto para birimi dünyasının beşinci sırada yer alan koini.

koinmedya_brave

Kripto para birimi Asya’nın erken saatlerinde gün içi seviyesine 224.87 dolara kadar bir yükseliş gerçekleştirdi ancak yazının yazıldığı sırada 223.00 dolara geriledi. BCH güçlü bir büyüme yaşadı ve birkaç dakika içinde % 2’nin üzerinde kazanç elde etti; ancak boğalar fiyatı 1 saatlik SMA100’ün yarattığı direnç seviyesinin üzerine çıkaramadığı için hareketin yukarı yönlü sınırlı olduğu kanıtlandı.

BCH / USD: Teknik görüntü

Gün içi grafikte, BCH / USD fiyatı şu anda 224.00 $ seviyesinde 1 saatlik SMA100 ile sınırlı kalmış durumda. Fiyat harekete geçtikten sonra, yukarı doğru bir sonraki odak nokta önceki günün en yüksek seviyesi olan 227.38 seviyesi.

Bitcoin-cash-bch-teknik-analizi-

Fıyatın 227,38 doları geçtikten sonra 234 dolar seviyesine gelmesi ve 1 saatlik SMA200 ile ilgi kazanması bekleniyor. Bu alan, bir önceki haftanın sonunda bir direnç olarak hizmet etti. Bu durum boğaların fiyatı daha yüksek seviyelere itme noktasında zorlanabileceği anlamına geliyor. Nihai teknik engel günlük SMA100 tarafından ortaya konulan seviye olan 238 dolar seviyesi. Sonraki engel ise günlük SMA50 tarafından işaret edilen 239 dolar seviyesi

Azalan yönde, destek 1 saatlik SMA50 tarafından 222 dolar seviyesinde ortaya konuluyor.

Fiyat eğer bu seviyeden kırılırsa, fiyat 1 saatlik Bollinger Band’ın alt çizgisiyle güçlendirilen psikolojik seviye olan 220 doları yeniden test edebilir. Bir sonraki engel 27 Haziran tarihindeki en düşük seviye olan 204.62 dolar seviyesi.

27 Haziran – Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi

Bitcoin Cash’te Boğaların hareketli ortalamaların üzerinde yer alan seviyeleri koruyamadığını görüyoruz. Ancak ayıların da anlık destek seviyesi olan 217,55 dolara fiyatı düşüremediklerini belirtelim.

20 günlük EMA seviyesi olan 238 dolar seviyesine doğru fiyatın kademeli olarak düştüğünü beliertelim. RSI’ya baktığımızda ise 40 ila 50 arasındaki bir seviyede işlem gördüğünü belirterek bu durumun ayılar için bir geri dönüş aşaması olduğuna vurgu yapalım.

Bitcoin-cash-bch-teknik-analizi-

Peki bu noktada ayıların bir üstünlük kazanması gibi bir durum söz konusu mu? Eğer ayılar 217,55 dolar seviyelerinin altına fiyatı kırarsa bu durum onların boğalara karşı bir üstünlüğe sahip olduğunu gösterecek.

Bitcoin Cash eğer hareketli ortalamaların üzerine çıkarsa bu durumda fiyatın 255 dolar seviyelerine gelmesi olası.

25 Haziran – Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi

Bitcoin Cash bugün hareketli ortalamaların üzerine çıksa da fiyatı daha yüksek seviyelere ulaştırmada boğalar başarısız oldular.

Boğaların başarısızlığı neticesinde Bitcoin forku olan Bitcoin Cash hızla geri dönüş yaşadı ve sonrasında hareketli ortalamaların altına indi.

Ayılar şimdi kripto para birimi dünyasının beşinci sırada yer alan altcoini için 217,55 dolar seviyesini gözlerine kestirdiler. Bu nedenle boğaların ayılara karşı bir savunma moduna geçtiği görülüyor.

Bitcoin-cash-bch-teknik-analizi-

217,55 dolar seviyesinden meydana gelebilecek bir sıçrama BCH / USD kurunu birkaç gün daha 217,55 ve 255,46 dolar arasındaki seviyelerde sınırlayacak.

Her iki hareketli ortalamanın da düz olduğunu belirtelim

RSI’ya bakıldığında ise 40 ila 50 arasında salındığı görülüyor. Bu durum fiyat olarak hedefin gerçekleştirilme niyetini ortaya koymaktadır. Ancak negatif bir durumun da varlığını inkar etmemek gerekiyor.

22 Haziran – Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi

Bitcoin Cash’te eğer fiyatlar 230 dolar seviyesinin üzerine çıkarsa alıcıların ortaya çıkması ve fiyatı 235 dolar seviyesine taşıması bekleniyor.

Bitcoin Cash’te düşük ticaret hacmi boğaların önemli hamle yapmasını engelliyor.

Bitcoin Cash boğalarının düşük hacimler nedeniyle hafta sonunda yatay bir yön çizdiğini görüyoruz. Pazartesi günü Asya oturumunun açılmasıyla birlikte Bitcoin Cash’in fiyat hareketini 230 dolar seviyesinin üzerine taşıdığına şahit oluyoruz. Açılış itibari ile % 2’den fazla oluşan kazanç söz konusu oldu ve fiyat 235 dolar seviyesine geldi.

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin Cash / USD kuru 235,43 dolar seviyelerinde yer alıyor. Boğalar konsolidasyon için hareket ediyor gibi görünüyor. RSI’ye baktığımızda ise dijital varlığın boğların elinde olduğunu görüyoruz. Özellikle RSI aşırı alım bölgesine kısa süre içinde geçemezse, yatay ticaretin yine baskın çıkması söz konusu.

Bitcoin-cash-bch-teknik-analizi-

MACD hala boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, Bitcoin Cash’in 240 dolar seviyesinin üzerine taşınması için bir kalkış yapması bekleniyor.

Düşük hacmin boğaların fiyat üzerindeki etkisini sınırladığına şahit oluyoruz. Şimdilik boğaların yapabilecei en iyi şeyin fiyatı kısa vadeli destek seviyei olan 235 dolar seviyesinde tutmak olduğunu görüyoruz. Bir geri dönüşün yaşanması durumunda diğer destek alanlarının 230 dolar ve 225 dolar seviyeleri olduğunu hatırlatalım.

 

Bitcoin Cash fiyat grafiği – yarılanma sonrası yorum

Yarılanma sonrası Bitcoin Cash ölüm spiraline girebilir mi? Bir analist, BCH hesaplama gücündeki çöküşe dikkat çekiyor. Öyle görünüyor ki madenciler Bitcoin Cash’i terk ederek diğer blockchainlere geçiş yapıyor.

Yarılanma sonrası Bitcoin Cash ölüm spiraline girebilir mi?

Önde gelen kripto para analistlerinden Mati Greenspan, Twitter üzerinden Bitcoin Cash hesaplama gücünün (hash rate) halving olayı sonrasında kapitülasyona başladığını söyledi.

Greenspan’ın tweetine göre, 8 Nisan’daki Bitcoin Cash blok ödülü yarılamasından sonra BCH madenciliği artık kazanç sağlamıyor. Sonuçta madenciler de Bitcoin (BTC) ağına geçiş yapıyorlar. Tam da lider kripto paranın halvingine sayılı günler kala. BTC blok ödülü yarılamasının Mayıs’ta olması bekleniyor.

Mati Greenspan (@MatiGreenspan) tweetinde şöyle diyor: “Bitcoin Cash hash rate kapitülasyonu. 8 Nisan’daki halving sonrası artık BCH madencşliği kârlı değil ve madenciler de BTC’ye geçiyor.”

Mati, tweetinde bir de Bitcoin Cash hesaplama gücü grafiği de paylaştı. Burada açık bir şekilde madencilerin başka blockchainlere geçişi sonucu hash oranının çöküş yaptığı görülüyor. Halving, blok ödülünü yarıya indirdi. Madenciler şimdi blok başına 12.5 BCH yerine 6.25 BCH alıyor. Sonuçta bununla madencilerin geliri de yüzde 50 azalmış oldu.

Yarılama sonrası Bitcoin Cash ölüm spiraline girebilir mi? Bir analist, BCH hesaplama gücündeki çöküşe dikkat çekiyor. Öyle görünüyor ki madenciler Bitcoin Cash’i terk ederek diğer blockchainlere geçiş yapıyor.

BCH hash rate – Yarılama sonrası Bitcoin Cash ölüm spiraline girebilir mi?

Bitcoin Cash, bir Bitcoin forku. Yani lider kripto para ile aynı hash algoritmasını paylaşıyor. Bitcoin SV (BSV) ise bir Bitcoin Cash forku. Bunun da hash algoritması aynı. BSV hesaplama gücü de halving olayından kısa süre sonra çökmüştü.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin, BCH yarılanma şablonunu takip eder mi?

Yarılama sonrası Bitcoin Cash ölüm spiraline girebilir mi? Şu an buradaki çöküşün kesin sebebi bilinmiyor da diyenler var. Çünkü madenciler diğer blockchainlere geçiş yapıyor olabilir. Diğer bir varsayım ise hash oranı izleme araçlarının halving sonrası etkilenmiş olabileceği. Bu blockchainlerde her 10 dakikada bir bir blok üretilir. Hash oranı da bu bloklar üzerinden hesaplanıyor.

Greenspan ise BTC halving olayından sonra BCH hash oranının yeniden yükselme ihtimali olduğunu da kabul ediyor. Bu sefer Bitcoin yarılaması sonrası madenciler yeniden Bitcoin Cash’e dönüş yapabilirler.

Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Bitcoin Cash, ağabeyi olan Bitcoin’e karşı mücadele ediyor. Fiyat, önceki dalga destek bölgesine yakın 0.300 destek bölgesine doğru gidiyor.

Bitcoin Cash grafik, Bitcoin Cash analiz, Bitcoin Cash fiyat grafiği, Bitcoin Cash fiyat analizi, Bitcoin Cash teknik analizGrafikteki ana destek seviyesi, grafiğin altındaki 0.0260’a yakın kırmızı destek seviyesidir. Fiyat zaten 4 kez seviyesinden sıçradı ve seviyeye herhangi bir mola bitcoin nakit için sorun büyü olabilir.

Göreceli güç endeksi göstergesi de şu anda oldukça depresif görünüyor. Buna ek olarak, fiyat 55 ve 200 hareketli ortalamalar altında da işlem görüyor.

Bu arada, iki hareketli ortalama, düşüş eğilimi için hazırlanıyor gibi görünüyor. Ayrıca, grafiğin altındaki hacim artışlarından görebileceğiniz gibi, boğalar tam güçle çok düşük olduğunda da ortaya çıkıyor.

Bitcoin Cash fiyat analizi – beklentiler

Bitcoin Cash’de önemli fiyat beklentisi halving ile ilgiliydi. Şimdi Bitcoin Cash yarılanmasını gerçekleştirdi.

Halving’in yan etkileri Bitcoin Cash’i olumsuz etkilemeye devam ediyor. Halving’ten sonra Roger Ver bile Bitcoin Cash madenciliğini terk etti.

Roger Ver bile Bitcoin Cash madenciliğini terk etti

Bitcoin Cash halving’inden sonra blok başına dağıtılan ödül sayısı 12.5’ten 6.25’e geriledi. 1 blok kazan madencilerin kazandıkları ödül, güncel fiyatlarla yaklaşık 3 bin dolardan 1,500 dolara geriledi. Düşen ücretler karşılığında madenciler Bitcoin Cash’i terk etmeye başladı. Bu nedenle Bitcoin Cash işlemleri yüzde 80 oranında yavaşlamaya başladı. Bitcoin Cash hash oranları, aşağıdaki grafikte görüleceği üzere ciddi biçimde azalıyor.

Bitcoin Cash madenciliğini

İlgili haber için bakınız: Bitcoin fırtına öncesi sessizlik modunda mı?

Bitcoin Cash’in ardındaki güçlü isimlerden Roger Ver ve Roger Ver yönetimindeki Bitcoin Cash madencilik havuzu (BTC.com) da Bitcoin Cash’i terk etti. Yaşanan Bitcoin Cash halving’i bizlere deneysel olarak önemli bir sonucu gösterdi: Madenciler aşırı esnek bir çalışma koşullarına sahipler. Yani istedikleri zaman madencilik yaptıkları kripto paraları terk edebiliyorlar. Bu durum madencilerin kullandıkları madencilik donanımlarının farklı kripto paraların madenciliği yapmaya elverişli olduğunu gösteriyor.

Halving nedeniyle kripto para madenciliği endüstrisinde ciddi rekabetin yaşanabileceğini gördük. Ancak 13 Mayıs’taki Bitcoin halving’inden sonra bu geçişkenliğın azalmasını bekleyebiliriz.

Roger Ver’in piyasadan ayrılması ile Bitmain’in Bitcoin Cash madenciliği içerisindeki tekeli oldukça arttı. Bu durum aşağıdaki haber linkinde belirtildiği üzere 51 saldırısı ihtimalini arttırıyor.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin Cash hash gücü çakıldı: % 51 saldırısı kapıda mı?

Aşağıdaki grafikte Bitcoin Cash’in hash oranlarının havuzlara göre dağılımını görüyoruz. BTC.com’un ayrılmasında sonra 51 saldırısı ihtimalinin ne kadar arttığı gözleniyor.

bitcoin cash teknik analiz Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Bitcoin Cash teknik analiz

BCH, iki kez geri döndükten sonra 250 dolarlık direnci kırdı. 250 dolardaki sert direnç boğaların direnci kırma yeteneğini etkisiz hale getiremedi ve netice itibariyle boğalar savaştan başarıyla çıktı.

bitcoin cash teknik analiz Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiGeçtiğimiz bir hafta boyunca, alıcılar fiyatı direnç seviyesinin üzerine çıkarmak için 240 doların üzerinde destek verdiler. Muhtemelen 240 doların üzerinde güçlü bir sıçrama, 260 dolarlık direnci kırmaya itecektir. Alıcılar 250 dolarlık direncin üzerinde başarılı olursa ivme 280 dolara kadar çıkabilir. Ancak, boğalar olumlu hareket edemezse, satıcılar 240 doların altına düşebilir. BCH’nin 210 dolarlık desteğe düşmesi muhtemel.

bitcoin cash teknik analiz Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

BCH şu anda günlük stokastiklerin % 80’inin üzerindedir. Bu, 256 dolardan pazarın zaten aşırı satın alındığını ima ediyor. Bu aynı zamanda fiyatları aşağı çekmek için bölgede satıcıların ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Mevcut durumla birlikte, alıcıların 260 dolarlık direnci kırması pek olası değil. Bu arada, EMA’lar yatay olarak düzdür ve kripto para biriminin yanlara doğru hareket ettiğini gösterir.

Anahtar Direnç Bölgeleri: 440 $, 480 $, 520 $.

Anahtar Destek Bölgeleri: 200 $, 160 $, 120 $.

Bitcoin Cash için bir sonraki aşamaya baktığımızda piyasa aşırı alım bölgesine ulaştığı için Bitcoin Cash düşüş eğilimi gösterebilir. Bu arada, BCH’nin 240 $ ve 280 $ dirençlerini kırması pek olası değil. Stokastik zaten bir U dönüşü yapıyor; bölgedeki satıcıların erken ortaya çıkması anlamına gelebilir.

İsterseniz buraya kadar verdiğimiz teknik analiz sonrasında gelin hep birlikte Bitcoin Cash’in ne olduğuna bir bakalım.

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin cash, Ağustos 2017’de Bitcoin hard forkundan oluşturulan bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, blokların boyutunu artırır ve daha fazla işlemin gerçekleştirilmesini sağlar.

Kripto para birimi Kasım 2018’de başka bir forkdan geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı. Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin Cash istemcisini kullandığı için Bitcoin Cash olarak adlandırılıyor.

Bitcoin ve Bitcoin Cash

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkın felsefi oolduğunu belirtelim.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği gibi, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Yıllar geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi.

İlgili haber için bakınız: Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Blockchain, artan işlem sayısını işleyemediği için ölçeklenebilirlik sorunlarına tanık oldu. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı.

Bunun nedeni, bitcoin için 1 MB’lık blok boyutu sınırlamasıydı. İşlemler kuyruğa girdi, onay bekleniyor, çünkü bloklar işlemlerin boyutundaki artışı kaldıramadı.

Bitcoin Cash, blokların boyutunu 8 MB ile 32 MB arasında artırarak durumu düzeltmeyi ve böylece blok başına daha fazla işlemin işlenmesini öneriyor.

Bitcoin’de blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de yapılan bir stres testi sırasında Bitcoin Cash’in blok zincirindeki işlem sayısı, blok başına 25.000’e yükseldi.

İlgili haber için bakınız: Free Bitcoin! Bedava kripto para veren siteler hangileri? Bedava Bitcoin ve ETH için bilmeniz gerekenler

Roger Ver gibi Bitcoin Cash’in büyük savunucuları, Nakamoto’nun orijinal bir ödeme hizmet vizyonunu blok boyutunu artırmak için bir neden olduğunu ifadelendiriyor.

Onlara göre, bitcoin’in blok boyutundaki değişiklik, bitcoin’in günlük işlemler için bir araç olarak kullanılmasını sağlayacak ve Visa gibi sınır ötesi işlemleri işlemek için yüksek ücret talep eden çok uluslu kredi kartı işleme organizasyonlarıyla rekabet etmesine yardımcı olacak.

Bitcoin Cash başka bir açıdan da bitcoin’den farklıdır. Blok başına daha fazla işlemi barındırmak için önerilen başka bir çözüm olan Ayrılmış Tanık (SegWit) içermez.

SegWit, yalnızca bir bloktaki bir işleme ilişkin bilgileri veya meta verileri tutar. Tipik olarak, bir işleme ilişkin tüm detaylar bir blokta saklanır.

İdeolojik ve blok boyutu farklılıkları dışında, Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında birkaç benzerlik vardır. Her ikisi de yeni kripto paralar çıkarmak için Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanıyor.

Ayrıca dünyanın en büyük kripto para madencisi olan Bitmain’in hizmetlerini de paylaşıyorlar. Bitcoin Cash arzı, Bitcoin ile aynı rakam olan 21 milyon ile sınırlıdır.

Bitcoin Cash, aynı zorluk algoritmasını (Acil Durum Zorluk Ayarlaması (EDA)) kullanarak başladı ve bu da her 2016 blokta veya kabaca iki haftada bir zorluğu ayarlıyor.

Madenciler, Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında madencilik faaliyetlerini değiştirerek bu benzerlikten yararlandı. Madenciler için karlı olsa da, uygulama pazarlarda Bitcoin Cash arzının artmasına zarar verdi. Bu nedenle, Bitcoin Cash, madencilerin kripto para birimini oluşturmasını kolaylaştırmak için EDA algoritmasını revize etti.

Bitcoin Cash’in Tarihçesi

2010 yılında, Bitcoin’in blok zincirindeki bir bloğun ortalama boyutu 100 KB’den azdı ve bir işlem için ortalama ücret birkaç sentti. Bu, blok zincirini, tamamen ucuz işlemlerden oluşan ve sistemini sakat bırakabilecek saldırılara karşı savunmasız hale getirdi.

Böyle bir durumu önlemek için, bitcoin’in blok zincirindeki bir bloğun boyutu 1 MB ile sınırlıydı. Her blok, her 10 dakikada bir oluşturularak birbirini takip eden işlemler arasında yer ve zaman sağlar. Bir blok oluşturmak için gereken boyut ve zaman sınırlaması, bitcoin’in blok zincirinde başka bir güvenlik katmanı ekledi.

İlgili haber için bakınız: Haftanın önemli Bitcoin/BTC haberleri: Bitcoin’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Ancak bu güvenceler, bitcoin, potansiyeli ve platformundaki geliştirmeler hakkında daha fazla farkındalık temelinde ana akım çekiş kazandığında bir engel olduğunu kanıtladı. Bir bloğun ortalama boyutu Ocak 2015’e kadar 600K’ya yükseldi. Bitcoin kullanan işlemlerin sayısı arttı ve onaylanmamış işlemlerin artmasına neden oldu. Bir işlemin onaylanması için geçen ortalama süre de arttı.

Buna paralel olarak, işlem onayı ücreti de artmış ve bitcoin için bir argüman olarak pahalı kredi kartı işleme sistemlerine yönelik argüman zayıflamıştır. (Bitcoin’in blok zincirindeki işlem ücretleri, kullanıcılar tarafından belirlenir. Madenciler, kârı en üst düzeye çıkarmak için genellikle daha yüksek ücretli işlemleri kuyruğun önüne iter.)

Geliştiriciler tarafından sorunu çözmek için iki çözüm önerildi: ortalama blok boyutunu artırmak veya bir işlemin belirli bölümlerini blok zincirine daha fazla veri sığdırmak için hariç tutmak. Bitcoin’e güç veren algoritmanın geliştirilmesinden ve sürdürülmesinden sorumlu olan Bitcoin Çekirdek ekibi, blok boyutunu artırma önerisini engelledi.

Bu arada, esnek blok boyutuna sahip yeni bir kriptopara oluşturuldu. Ancak Bitcoin Unlimited olarak adlandırılan yeni kriptopara hacklendi ve ilgikazanmak için mücadele etti ve günlük işlemler için bir para birimi olarak uygulanabilirliği hakkında şüphelere yol açtı.

İlk öneri ayrıca bitcoin topluluğundan keskin ve çeşitli tepkiler aldı. Madencilik devi Bitmain, AsicBoost madencisinin satışlarını etkileyeceği için Segwit uygulamasını bloklar halinde desteklemekten çekiniyordu.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin Halving, BTC’yi PARANIN KRALI yapabilir mi?

Makine, madencilerin daha az enerji kullanarak kripto madenciliği için hash gücü üretmeleri için bir “kısayol” sunan patentli bir madencilik teknolojisi içeriyordu.

Bununla birlikte, Segwit, makineyi kullanarak Bitcoin madenciliğini daha pahalı hale getirir, çünkü işlemin yeniden düzenlenmesini zorlaştırır.

Bir kelime savaşının ve madencilerin ve kripto para birimi topluluğundaki diğer paydaşların pozisyonlarının dışına çıkan Bitcoin Cash, Temmuz 2017’de başlatıldı.

Her Bitcoin sahibi, eşit miktarda Bitcoin Cash aldı ve mevcut koinlerin sayısını çoğalttı. Bitcoin Cash, kripto para borsalarında 900 dolarlık etkileyici bir fiyata piyasaya çıktı.

Coinbase ve Itbit gibi büyük kripto para borsaları, Bitcoin Cash’i boykot etti ve borsalarında listelemedi.

bitcoin cash teknik analiz Güncel Bitcoin Cash (BCH) teknik analizi, BCH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Ancak dünyanın en büyük kripto para madenciliği platformu Bitmain’den hayati destek aldı. Bu, Bitcoin Cash başlatıldığında kripto para birimi borsalarında ticaret yapmak için para tedarikini sağladı.

Kripto para birimi coşkusunun zirvesinde, Bitcoin Cash’in fiyatı Aralık 2017’de 4.091 dolara yükseldi.

Paradoksal olarak, Bitcoin Cash’in kendisi, Bitcoin’den ayrılması nedeniyle bir yıldan fazla bir süre sonra bir çataldan geçti. Kasım 2018’de Bitcoin Cash, Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı.

Bu seferki anlaşmazlık, bitcoin’in blok zincirine akıllı sözleşmelerin kullanımını içeren ve ortalama blok boyutunu artıran önerilen protokol güncellemelerinden kaynaklandı.

Bitcoin Cash ABC orijinal Bitcoin Cash istemcisini kullanıyor, ancak blok zincirindeki işlemleri, bir bloktaki işlemleri belirli bir siparişe yeniden düzenleyen Canonical Transaction Order Route (CTOR) gibi çeşitli değişiklikler içerir.

Bitcoin Cash SV, orijinal Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright tarafından yönetiliyor. Ödeme işlemlerine yönelik bir platformda akıllı sözleşmelerin kullanılmasını reddetti.

En son hard forktan önceki drama, 2017’de Bitcoin Cash’i Bitcoin’den çatallamadan önceki dramaya benzetiyordu. Ancak, fork ve mevcut token sayısı nedeniyle kripto para birimi ekosistemine daha fazla fon aktığı için son gülen oldu. Yatırımcılar çoğaldı. Lansmanından bu yana, her iki kripto para birimi de kripto borsalarında saygın değerler elde etti.

Önemli Noktalar

Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir dalıdır ve Ağustos 2017’de orijinal kripto para biriminin blok zincirindeki hard forkun bir sonucudur.

Bitcoin Cash, Kasım 2018’de bir forkdan geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı. Bitcoin Cash ABC’ye şimdi Bitcoin Cash deniyor.

Bitcoin Cash, daha fazla işlemi tek bir bloğa sığdırmak ve günlük işlemler aracı olarak işlev görmek için Bitcoin’e kıyasla daha büyük bir blok boyutuna sahip olmayı planlıyor.

Felsefi farklılıklarına rağmen, Bitcoin Cash ve Bitcoin birkaç teknik benzerlik paylaşıyor. Aynı fikir birliği mekanizmasını kullanıyorlar ve tedariklerini 21 milyona çıkardılar.

Bitcoin Cash Hakkında Endişeler

Bitcoin Cash, selefi üzerinde birkaç iyileştirme sözü verdi. Ancak henüz bu vaatleri yerine getirmedi.

En önemlisi blok boyutu ile ilgilidir. Bitcoin Cash’in blok zincirinde mayınlanan ortalama blok boyutu, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklardan çok daha küçüktür.

Daha küçük blok boyutu, daha büyük bloklar aracılığıyla daha fazla işlem yapılmasını sağlayan ana tezinin henüz teknik olarak test edilmediği anlamına gelir.

Bitcoin için işlem ücretleri de önemli ölçüde düştü ve bu da günlük kullanım için Bitcoin Cash’e uygun bir rakip haline geldi.

Günlük işlemler için bir ortam haline gelme niyetinde olan diğer kripto para birimleri, Bitcoin Cash’in orijinal hedeflerine bir kırışıklık daha ekledi.

Yurtiçinde ve yurtdışında örgütler ve hükümetlerle projeler ve ortaklıklar belirlediler. Örneğin, Litecoin, etkinlik organizatörleri ve profesyonel derneklerle ve Dash gibi diğerleriyle ortaklık kurduğunu açıkladı ve Venezuela gibi sorunlu ekonomilerde zaten ilgi kazandığını iddia etti.

Bitcoin’den ayrılması oldukça yüksek profilli olmasına rağmen, Bitcoin Cash çoğunlukla kripto topluluğunun dışında bilinmemektedir ve henüz benimsenme hakkında büyük duyurular yapmamıştır.

Blockchain’deki işlem seviyelerine dayanarak, Bitcoin hala rekabetinde önemli bir liderliğe sahiptir.

Bitcoin Cash’in blok zincirindeki ikinci fork, geliştirici havuzunu yönetmeyle ilgili sorunları da vurgulamaktadır. Havuzun büyük bir bölümünün Bitcoin Cash’in orijinal vizyonunu seyrelttiğini düşünmesi, gelecekte daha fazla bölünmeye kapı açması nedeniyle rahatsız edici.

Akıllı sözleşmeler, tüm kripto para birimlerinin temel bir özelliğidir. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in işlemler veya sadece ödeme sistemleri için akıllı sözleşme dahil etmek için bir platform haline gelip gelmediği görülüyor.

Bitcoin Cash’in de açıkça tanımlanmış bir yönetişim protokolü bulunmuyor. Dash ve Vechain gibi diğer kripto para birimleri, oy hakları veren ayrıntılı yönetim protokollerini geliştirmiş ve ana hatlarıyla belirtmiş olsa da, Bitcoin Cash’in geliştirilmesi ve tasarımı geliştirme ekipleriyle merkezileşmiş gibi görünüyor.

Bu nedenle, önemli miktarda kripto para birimine sahip olmayan yatırımcıların oy haklarına sahip oldukları veya kripto para biriminin gelecekteki yönünde söyledikleri belirsizdir.

Bitcoin Cash fiyat beklentileri – ne dediler?

Bu bölümde şimdiye kadar Bitcoin Cash fiyatıyla alakalı beklentilere odaklanmak istiyoruz. Teknik analizden sonra bir de kişilerin beklentilerini öğrenmek sizler için çok iyi olacak. bu yorumlardan bir tanesi teknik analizle Ocak ayında yapılmıştı. Söylenenler şu şekildeydi.

Bitcoin Cash yükseliş döngüsünün işaretlerini sergiliyor. BCH piyasasında neler olup bittiğine bakalım. Kripto paranın hem dolar hem de Bitcoin ile olan pariteleri bize bir fikir verecek.

Bitcoin Cash yükseliş döngüsüne başlamış olabilir!

Teknik indikatörlerin artan boğa durumuna işaret etmesine rağmen Bitcoin Cash (BCH) hala yükselen kanalın içinde işlem görmeye devam ediyor.

BCH/USD piyasası kilit seviyeler

Direnç seviyeleri: 300 dolar, 335 dolar ve 340 dolar
Destek seviyeleri: 225 dolar, 220 dolar, 215 dolar

Bitcoin Cash yükseliş döngüsünün işaretlerini sergiliyor. BCH piyasasında neler olup bittiğine bakalım. Kripto paranın hem dolar hem de Bitcoin ile olan pariteleri bize bir fikir verecek.BCHUSD günlük grafiği

BCH/USD paritesi dün erken saatlerde 238.16 dolardan 272.44 dolara yükselmişti. Aslında 6 Kasım’dan bu yana ilk defa 268 dolara kadar çıkıp, 270 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeyi başardı. Tabii hemen ardından da ayı düzeltmesi geldi. Fiyat kanalın üst kenarı civarında işlem görüyor. Hem 9 günlük hem de 21 günlük MA’lar artan bir boğa durumuna işaret ediyor.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin Cash ne vadediyor? – Bütün özellikleri

Şimdi de BCH/USD grafiğine bakalım. Burada paritenin 266.18 dolardan işlem gördüğünü görebiliriz. Eğer piyasa daha fazla düşerse, coin hareketli ortalamaların altına gerileyebilir. O zaman da 225 dolar, 220 dolar ve 215 dolar desteklerine doğru hareket eder. Bu durumda kanalın altına geçiş yapar. Ancak güçlü bir alım baskısı olursa fiyatı 280 dolar direnç seviyesine taşıyabilir.

Buna rağmen, 290 dolarda işlem yaparken, boğaların oyunu sürdürmesi sonucu fiyatı 300 dolar, 335 dolar ve 340 dolar direnç seviyelerine taşıyabilirler. Burada RSI (14) indikatörü de aşırı alım bölgesinin köşesinde işlem görüyor. Bu da daha fazla ayı düzeltmesinin ortaya çıkabileceğine işaret ediyor.

İlgili haber için bakınız: Altcoin enkazında ayakta kalabilen nadir coin: ChainLink

BCH/BTC piyasası

Bu arada Bitcoin ile kıyaslandığında, günlük grafiğe bakarsak, son haftaların işlemlerinden sonra boğalar BCH işlemlerine büyük bağlılık göstermiş görünüyorlar. Son pozitif işaretlerin ardından, eğer alıcılar baskıyı daha fazla sürdürebilirse, trend yükselmeye devam edebilir.

Bitcoin Cash yükseliş döngüsünün işaretlerini sergiliyor. BCH piyasasında neler olup bittiğine bakalım. Kripto paranın hem dolar hem de Bitcoin ile olan pariteleri bize bir fikir verecek.BCHBTC günlük grafiği

Yine de eğer boğalar kanalın üst kenarını kırmayı başarırlarsa, fiyat 3500 SAT ve 3600 SAT seviyelerindeki dirençlere ulaşır. Başka bir ifadeyle, yeniden test paritenin 9 günlük hareketli ortalama ve destek seviyeleri 3000 SAT ile 2900 SAT’ın altına inmesine yol açabilir. Bunun ışığında, MACD sinyal çizgisi de pozitif tarafa geçti ve boğa momentumu için itme gücü sağlayabilir.

Bitcoin SV ve Bitcoin Cash halving ile bu iki blockchainin madencileri, zaten kötü olan gelir durumlarında büyük kayıp yaşayacak. Her iki blockchain de bu yıl Bitcoin’den önce halving yapacak.

Bitcoin Cash halving madenciler için kötü haber

Madenciliğin kazançlı bir faaliyet olması gerekir. Madencilerin de belirli donanımlar çalıştırarak kripto para kazanmaları beklenir. Ancak Bitcoin SV (BSV) and Bitcoin Cash (BCH) madenciliği böyle bir kârlılıktan çok uzak olduğunu kanıtladı.

Bitcoin’den (BTC) ayrılan bu iki blockchainin madencileri, çok zorlu bir durumda sadece chaini desteklemek için fedakarlık yaparak çalışıyorlar. Buna ek olarak her iki blockchain de ucuz işlemleri teşvik ediyor ki bu da madenciler için çok düşük ücretler anlamına geliyor.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

Ceteris Paribus (@ceterispar1bus) şöyle diyor: “BCH ve BSV madencileri son 24 saatte 300 dolardan daha az kazandı. Halving sonrası yeni kazılmalar toplamda $600K’dan $300K’a düşecek. Madenciler zaten irrasyonel bir şekilde bu chainlerde kayıpla çalışıyor. Her iki halving de BTC’den önce yaşanacak.”

İşlem ücretleri madencilerin kazançlarının çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Çoğu blockchainler de önemsiz ölçüde kesinti ücretlerine sahip. Madenciler en büyük ödülü çözdükleri blok başına aldıkları coinler ile elde ediyorlar. Bitcoin ağında bile ücretler günlük 200,000 dolar civarında ve blok ödülünün sadece küçük bir kısmına denk geliyor.

Kesinti ücretleri BSV ve BCH ağlarında ise çok daha düşük. Dahası, bu ağlarda çalışan madencilerin daha yüksek kapasiteli donanımlar alması gerekiyor. Bu blockchain ağlarının daha büyük bloklar oluşturma çabaları madenciler ve düğümlerin omuzlarına daha fazla yük koyuyor.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin Cash ne vadediyor? – Bütün özellikleri

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

 

Etiketler: