BTC : 60800 ₺ ETH : 1385 ₺ XRP : 1.333 ₺ LTC : 291.9 ₺ USDT : 6.855 ₺ XLM : 0.4472 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Google Trends’e göre Bitcoin FOMO balonu henüz başlamadı

Google Trends’e göre Bitcoin FOMO balonu henüz başlamadı

Google Trends’e göre Bitcoin FOMO balonu henüz başlamadı
0
huobi_koinmedya

Değerli bir gösterge olan Google Trends’e göre Bitcoin FOMO balonu henüz başlamadı. 2019 yılının başından beri Google’da Bitcoin kelimesinin aranma oranı iki kat arttı. Her ne kadar Bitcoin kelimesi 2 kat artsa da BTC’nin ATH’sini gördüğü zamana göre hala %88 gerisinde.


Google Trends’e göre Bitcoin FOMO balonu daha başlamadı

Bitcoin fiyatı 2018 Aralık ayında 6 bin dolardan 3 bin dolara düşmesi piyasadaki çoğu yatırımcının ümidini kırdı. İnsanlar giderek piyasaya karşı ilgisini kaybetti ve kripto ile ilgili aramalarda devasa çöküş yaşandı. bkz:Bitcoin’in artışının arkasında jeopolitik sebepler yer alıyor

Google Trends'e göre Bitcoin FOMO balonu Google Trends'e göre Bitcoin FOMO balonu henüz başlamadı

koinmedya_brave

Ancak fiyat  6 ay gibi sürede 3,150 dolardan tekrar 10 bin dolar üzerine çıkınca, Bitcoin aramaları da artış görüldü. Ancak her ne kadar artsa da, 2017 yılındaki boğa koşusu sırasında görülen Bitcoin aramalarının yakınına bile yaklaşmış değil.

bkz: Bitcoin için parabolik döngüler 93.000 doları işaret ediyor

100’lü ölçeğe göre, 2017 boğa koşusunda Bitcoin aramaları 100 seviyesini gördü. Şu anki Bitcoin aramaları 2017’deki boğa koşusuna kıyasla sadece %12 seviyesinde yer alıyor, yani 2017’deki seviyeden tam %88 daha düşük.

bkz:Hatırlatma: Bitcoin 10 bini geçtiğinde 20 bine ulaşması sadece 18 gününü almıştı!

koinmedya_brave

2017 yılında ana akım medya her gün Bitcoin ile ilgili haber yayınlıyordu. Özellikle ABD, Japonya ve Güney Kore’de tam çılgınlık hali hakimdi. Herkes BTC fiyatının sonsuza dek artacağını düşünüyordu. Çılgınlık hali piyasayı esir almıştı.

bkz: 100 milyon yeni Tether basıldı, Bitcoin 11 bin doları devirdi – Tesadüf mü?

Öylesine çılgınlık hali vardı ki, Güney Kore’de BTC fiyatı dünya piyasasından 3-4 bin dolar daha yüksekti. O sıralar buradan Güney Kore’deki tanıdıklarımıza BTC gönderip, swift ile tekrar para çekmişliğimiz de oldu. Arbitraj imkanı sayesinde kısa zamanda BTCleri çoğaltmayı başarmıştık.

bkz: Bitcoin short ve long işlemleri BitMEX mi patlatıyor?

Ancak, şu an bu durum yok. Piyasadaki yatırımcılar daha dikkatli davranıyor. Çünkü şu an piyasadakiler 2018 yılındaki ayı piyasasını iliklerine kadar hissettiği için duygularının esiri olmuyorlar, daha dikkatli davranıyorlar.

bkz: 2020 halving etkinliğine kadar Bitcoin’in piyasa hacmi 1 trilyon dolara çıkabilir

Google Trends verilerine bakılırsa henüz BTC FOMO’su başlamış değil. Ancak biz piyasanın boğa piyasasına girdiğini görüyoruz. Neden FOMO’nun piyasayı etkisi altına henüz alamadığını yukarıda paylaştık.

kaynak

Etiketler: