BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeCüzdan
  3. Gizlilik odaklı Wasabi Wallet Europol’ün radarına girdi

Gizlilik odaklı Wasabi Wallet Europol’ün radarına girdi

Gizlilik odaklı Wasabi Wallet Europol’ün radarına girdi
0

Gizlilik odaklı Wasabi wallet Europol’ün radarında! Wasabi cüzdanlarına yatırılan yaklaşık 50 milyon dolarlık kripto paranın en az %30’u Dark Web’ten geliyor.  


Gizlilik odaklı kripto paralar Wasabi wallet için tehlike oluşturabilir! 

Avrupa Birliği Polis Ofisi Europol, kısa bir süre önce kripto para birimleriyle bağlantılı suçlardaki gizlilik araçlarının etkisini analiz eden iki bölümlük bir rapor yayınladı.

Wasabi cüzdanları gibi gizlilik özelliği ile ön plana çıkan araçlar, kişiler tarafından kripto işlemlerinin kaynağını gizlemek için kullanılıyor.

koinmedya_brave

Özellikle gizli ve güvenli doğası nedeniyle, gizlilik odaklı kripto paralar, Darknet’teki yasadışı alışverişlerde ve işlemlerde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Wasabi wallet da bu işlemleri yaparken, Darknet kullanıcılarının kimliklerini gizlemek amacıyla başvurduğu yöntemlerden biri.

Gizlilik odaklı kripto paralar Wasabi Wallet Europol'ün radarına girdi
 

Kolluk kuvvetleri yukarda bahsettiğimiz rapora, blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yapılan, Wasabi cüzdanlarına yaklaşık 50 milyon dolarlık kripto para yatırıldığı ve bu 50 milyon dolardan en az %30’unun dark webden geldiği öne sürülen son araştırmaları referans gösterdi.

Wasabi’nin daha önceki işlem hacimlerinin sadece %1’i dark web işlemlerinden geliyordu. Bu nedenle Europol için, son verilerin oldukça endişe verici boyuta ulaştığı anlaşılıyor. Dolayısıyla Gizlilik odaklı Wasabi wallet gibi gizlilik araçlarının kullanımındaki bu ciddi artış, gelecekte bu tarz cüzdanların yasaklanmasına yol açabilir.

Ancak Europol’un Avrupa Siber Suçlar Merkezi (EC3) tarafından hazırlanan bu rapor, geçtiğimiz günlerde Telegram’a sızdırıldı. Ve Europol’un basın departmanı, “raporun sadece bir polis teşkilatı için hazırlandığını” ve “raporun herhangi bir operasyonel bilgi içermediğini” söyledi.

Kripto paralar ve merkezsiyetsizlik

Bitcoin merkeziyetsiz ve gizlilik merkezli bir kripto para birimidir. Hükümetler, kripto varlıkları regülasyonlara tabii tutmak için, bu gizlilik yönünü tamamiyle ortaya kaldıracak düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Ve hükümetler tarafından blockchain izleme araçlarının kullanımı giderek artıyor.

Kripto savunucuları gizlilik araçlarını savunurken, bu konu, devlet kurumlarıyla sürtüşmelere neden oluyor. Gizliliği savunanlar, bu özelliğin kripto para birimlerinin varoluş ilkelerine aykırı olduğuna inanırken; hükümetler işlemlerin her ayrıntısını bilmek istiyor.

Uyuşturucu, sahte kimlik gibi her türlü yasa dışı ürünlerin satıldığı ve yasa dışı işlemlerin yapıldığı karanlık bir piyasa olan Darknet gibi piyasalar ise, hükümetlerin endişelerine dayanak oluşturuyor.

Bu politika doğrultusunda, devlet kurumları, Chainalysis gibi blockchain analitik araçlarını giderek daha fazla kullanmaya başlıyor. Bu takip ajansları, Wasabi cüzdanı gibi gizlilik odaklı araçların kullanılmasına rağmen işlemin gerçek sahibini bulabiliyor.

Kaynak

Etiketler: