BTC : 84174 ₺ ETH : 2926 ₺ XRP : 1.912 ₺ LTC : 370 ₺ USDT : 7.613 ₺ XLM : 0.5949 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Geleneksel yatırımcılar Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı

Geleneksel yatırımcılar Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı

Geleneksel yatırımcılar Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı
0

Geleneksel yatırımcılar Bitcoin mi yöneliyor? COVID-19, Bitcoin topluluğu içinde dünya çapında manşetleri ele geçirirken, yarılanma merkezi bir konumda yer aldı.

Dünya sosyal ve ekonomik kargaşaya girmeden önce, BTC’nin fiyatı 2019 yıl sonundan kayda değer bir şekilde geri döndü. Boğa seslerinin korosu her zaman daha yüksek sesle ve daha ikna edici hale geliyordu: Kıt bir varlık olarak Bitcoin, kimilerine göre 100 bin dolardan fazla olduğu bile tahmin edilen fiyat artışını görecekti.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bununla birlikte, kripto para piyasalarının düşmesine neden olan 12 Mart’taki “Kara Perşembe” olayları, BTC’nin güvenli liman anlatısına yapışanların inancını sarsarak BTC’nin 3.867 $’a kadar düştüğünü gördü. Ne de olsa BTC, borsalar çöktüğünde ve küresel makro faktörler belirsiz olduğunda geleneksel olarak iyi bir şekilde konumlanmaya çalışıyordu. Ancak piyasalar arasındaki korelasyon yadsınamazdı ve yatırımcı güveninin varlıklarını tasfiye etmek için kaçarken kripto para piyasasında bir darbeyle sonuçlandığını kanıtladı.

koinmedya_brave

Geleneksel yatırımcılar ve Bitcoin

Bununla birlikte, o zamandan beri birçok ilginç desen oluştu. BTC bir kez daha borsalardan pozitif olarak ayrışmaya başladı. Hisse senetleri toparlanmadan önce Mart ve Nisan aylarında gergin kalmaya devam etti, kripto para piyasaları istikrarlı bir şekilde tırmanmaya başladı. BTC, fiyatını üçe katladı ve yarılanmanın ardından keskin bir yükseliş savunucuları, BTC’nin limen statüsüne kavuştuğunu iddia ederek bir kez daha retoriklerini yükseltti.

Yarılanma çevresinde satış basıncı

Bitcoin’in güvenli liman varlığı olarak kanıtlamaya başladığını gösteren pek çok işaret olsa da, hala uzun bir yol var. Altın yüzyıllar boyunca yatırımcılar için bir güvenli liman olmuştur. Bitcoin daha 11 yaşında. Dahası, bu küresel koronavirüs pandemisinin etkileri 1929 Büyük bunalımından bile daha kötü olabilir. Sadece ABD’deki işsizlik zaten % 15’e yaklaşıyor ve kriz hala ilk günlerinde.

Hiçbir pazar böylesine işsizlik, korku ve ekonomik gerilemeden kaçamaz. Bitcoin, böylesine keskin bir zemine karşı güçlü bir fiyat esnekliği gösterdi, ancak Bitcoin yarılanmalarının şu anda bir numaralı kripto para birimi için iki ucu keskin bir kılıç olduğu gerçeği devam ediyor. Bir blok ödülü yarı yarıya azaldı ve küresel makro olayları tarafından dövülen bir BTC fiyatı her zaman daha küçük ölçekli madencilerin oyunu terk etmeleri muhtemeldi ve bunu bir satış baskısı izleyecekti.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin satış baskısı sürerken büyük altcoinler ne durumda?

Yine de, BTC, özkaynaklar ve forex gibi diğer geleneksel yüksek riskli yatırımlarla kıyaslandığında kendine has özellikler gösteriyor.

Trilyonlarca dolarlık önlem paketi

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ekonomiyi COVID-19 krizinden kurtarmak için “ne gerekiyorsa yapın” sözü verdi. Bununla birlikte, tarih, kontrolsüz para basımının ve para arzı enflasyonunun, ülke ekonomilerinin nihayetinde çökmesine yol açabileceğini kanıtlamıştır. Koronavirüsle savaşmak için trilyonlarca dolarlık teşvik paketleri oluşturarak, hükümetler para birimlerini ve onlara olan güvenini azaltma riskini ciddi şekilde riske atıyorlar.

Sadece yaygın temerrütleri ve yüksek enflasyonu görebildiğimiz bir zamanda yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda sıradan insanların para yaratmayı sorguladıklarını görmeye başlıyoruz. Ne de olsa, hükümetler istedikleri zaman para basabiliyorsa, neden kemer sıkma, kesintiler ve hatta vergi ödeme ihtiyacı olsun ki?

İlgili yazı için bakınız: Tüm zamanların en yüksek Bitcoin fiyatı için 1 yıl beklemek zorunda kalabilirsiniz

Geleneksel piyasalardaki tecrübeli yatırımcılar, şu anda hisse senetlerindeki güvencesiz durumu ve hükümet fiatına gelmekle ilgili komplikasyonların dünyasını herkesten daha iyi anlıyorlar. COVID-19 küresel ekonomiyi depresyona sürükledi.

Gerçekten de, çoğu merkez bankası uzun zamandır alternatif para birimi olmayan varlık sınıflarını düşünmektedir. Altın ve emtialar geleneksel piyasadan her zaman hoş bir seçenek olsa da, COVID-19’un özellikle hisse senedi piyasasında başlattığı küresel kilitlenme sırasında riskten korunmak için sınırlı olabilirler.

Alternatif bir varlık olarak Bitcoin

BTC daha sonra, özellikle pandeminin yarattığı ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalınarak, korunma açısından alternatif bir çözüm haline geliyor. Kısıtlamaları olsa da, kripto ticaretine izin veren kanallar açısından, bu belki de BTC’nin duyulması için en büyük fırsattır.

Bu büyüklükteki küresel bir krizde, BTC’nin yatırımcılar için değerini kanıtladığı için uzun vadede geliştiğini görebileceğimiz zemin türüdür. Aslında, Paul Tudor Jones gibi ünlü makro yatırımcılar şimdi merkez bankası para baskısından doğacaklarını gördükleri enflasyona karşı korunmak için Bitcoin satın alıyorlar. Yani bir anlamda cin şişeden çıktı.

Geleneksel yatırımcılar artık en azından portföylerine Bitcoin eklemeyi düşünme ihtiyacını göz ardı edemezler. Paranın değerini hızla kaybettiği bir çağda, borsalar yapay olarak şişirildi ve petrol gibi emtialar uçurumdan düştü, BTC alternatif olarak ortaya çıktı.

Yeterli vizyona sahip yatırımcılar BTC’nin uzun bir oyun olduğunu anlayacaklar. Yarılanma ve kısa vadeli satış baskısını çevreleyen pazarlama gürültüsünü karşılayabilenler, değişen bir dünyada yatırım yüzünün de değiştiğini anlayacaktır. Tudor Jones’un sözlerini kullanırsak, hepsi bu yarışta “en hızlı ata” sahip olma şansını isteyecekler.

Kaynak

Etiketler: