1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Forbes: Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor

Forbes: Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor

Forbes: Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor
0

ABD’nin Çin mallarına ekstra gümrük vergisi uygulayacağını duyurmasının ardından yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor. Trump’ın tweet’leri küresel piyasaları etkiliyor. 


Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor

ABD’nin şahin dış ticaret politikası, küresel ekonomik dengeleri değiştirirken Bitcoin ve kripto para piyasaları da bu durumdan payına düşeni alıyor. Bugün itibari ile Çin para birimi yuan’da %7’lik bir devalüasyon söz konusu. Bunun karşısında Bitcoin fiyatlarında yaklaşık %10’luk bir artış var. Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 11,700 doların üstünde işlem görmektedir. Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor.

bkz: Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?

koinmedya_brave

Her şey Trump’ın 1 Ağustos 2019’da attığı bir tweet’le başladı. ABD Başkanı Trump, Çin’e ekstra %10’luk gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu. Trump’ın tweet’inin orijinalini aşağıda görüyoruz.

Bitcoin'i coşturuyor Forbes: Yuan'daki devalüasyon Bitcoin'i coşturuyor

Çin hükümeti ise ABD pazarındaki rekabet gücünü kaybetmemek için Çin para birimi yuan’da devalüasyona gitti. Bu durumu ABD Başkanı Trump kendi ilginç üslubu ile 3 Ağustos’ta paylaştığı tweet’le özetliyor:

“İşler Çin ile çok iyi gidiyor. Bize 10 milyarlarca dolar para ödüyorlar, bunu da kendi devalüasyonlarıyla ve piyasalarına yüklü miktarda para pompalayarak gerçekleştiriyorlar. Kendi vatandaşlarımızın (tüketicilerimiz) cebinden bir şey çıkmıyor-enflasyon yok. FED’den yardım yok.”

Bitcoin'i coşturuyor Forbes: Yuan'daki devalüasyon Bitcoin'i coşturuyor

Evet Trump kendi üslubu ile olayı gayet iyi özetlemiş durumda. Çin para birimindeki devalüasyon, Çin vatandaşlarını Bitcoin ve kripto paraya yönlendiriyor ve Bitcoin fiyatları artıyor. Forbes’ten Panos Mourdoukoutas’ta bugünkü yazısında benzer duruma dikkat çekmektedir.

bkz: Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?

Kripto para analisti Max Keiser ise devletlerin ve merkez bankalarının politikaları nedeniyle Bitcoin’in bu hafta 15 bin dolara çıkacağını iddia etmişti (Lütfen Bkz: Max Keiser’den 7 günlük BTC fiyatı tahmini: $15,000). Şimdilik Bitcoin, 11,700 dolarda. Bakalım Max Keiser iddiasında haklı çıkacak mı?

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: