BTC : 65080 ₺ ETH : 1620 ₺ XRP : 1.431 ₺ LTC : 320.8 ₺ USDT : 6.796 ₺ XLM : 0.5115 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Kripto uzmanı Fidelitas Lex’ten Bitcoin çöküş senaryosu

Kripto uzmanı Fidelitas Lex’ten Bitcoin çöküş senaryosu

Kripto uzmanı Fidelitas Lex’ten Bitcoin çöküş senaryosu
0
huobi_koinmedya

“Bitcoin çöküş senaryosu mu? Bitcoin zaten düştü, dibi gördük bundan sonra yükseliş başlıyor”diyenlerdenseniz bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 


Fidelitas’tan Bitcoin Çöküş Senaryosu

Bitcoin 26 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği 2019 zirvesi sonrası düşüşe başladı. Bu tarihten sonra 3 ay boyunca Bitcoin desteği 9.200 dolar olan alçalan üçgen içine girdi. Tarihler 24 Haziran’ı gösterdiğinde üçgen destek hattı kırıldı ve BTC 7700 dolara kadar geriledi.

Bitcoin 2019 zirvesini yakaladıktan 1 ay sonra genel atmosfer son derece pozitifken, yani 22 Temmuz tarihinde Türk kripto fenomenlerinden Fidelitas Lex karamsar bir analiz yayınladı. Bu analizin hikayesini ilgili haberimizden okuyabilirsiniz. Hatta yazının bu kısmında ilgili haberi okuyup geri dönerseniz genel çerçeveyi daha iyi anlamış olursunuz.

koinmedya_brave

27 Eylül tarihli yazımızdan 3 gün önce gerçekleşen Bitcoin çöküşü Fidelitas Lex’i haklı çıkarmıştı. Ancak sorun, Fidelitas’ın haklı çıkması değil, bundan sonra da haklı çıkma ihtimalinin yüksek oluşu. Peki neyi kastediyoruz. Elbette kendisinin 26 Eylül tarihinde yaptığı aşağıdaki uyarıdan bahsediyoruz:

2 hafta önce yaptığı bu uyarı, Bitcoin’deki sarsıntının devamı gelebileceğini söylüyordu. Sezon 1 olarak adlandırılan düşüş, devamında sezon 2 gösterimini de beraberinde getirebilir manasına gelen bu uyarı dün itibariyle daha aşikar hale geldi. Zira kendisi, canımızı sıkan bir diğer analizle arz-ı endam etti:

koinmedya_brave

Bu analiz esasen, Tercüman-ı Fidelitas’ın da belirttiği gibi;

“12 saatlik, 3 günlük, haftalık mum kapanışları belli dirençlerin altında kaldığı için tablo olumsuz 6200-6500 usd bölgesine bir hareketi beklenmesi gerektiği”

Manasına geliyor. Fidelitas’ın yaptığı analizi anlaşılır bir şekilde görselleştiren Rookie ise şu paylaşımı yaptı:

Yeşil bant ile gösterilen bölge 2018 yılı boyunca hakim destek hattı olarak çalıştı. 2019 ikinci çeyreğindeki ani yükseliş hareketi bu bölgeyi hiç umursamadan geçip gitmişti. İlgi meraklısı her direnç/destek hattı gibi 6200-6500 dolar bölgesi de bu aşağılamayı kolay kaldırabilecek türden değil. Bu yüzden desteğin intikamı acı olabilir. Maksimum acı sezon 2 finali bizleri yerle bir edebilir.

Elbette bu yazılıp çizilenlerin her biri analiz. Uzman analistlerin her bir görüşü %100 oranında gerçekleşmez. Çünkü piyasa hareketleri deterministik olmaktan ziyade benzer kalıpları tekrar ettiren döngülerden oluşur. Bu yüzden öngörülemezlik payı her daim mahfuzdur.

Rookie: Bundan sonrası aydınlık

Fidelitas son yaşanan düşüşe ilaveten ilave bir gerileme beklese de elbette herkes aynı görüşte değil. Bir diğer Türk kripto fenomeni Rookie, 4 Eylül 2019 tarihli Eren Caner’in videosuna konu olan analizinde ilginç bilgiler veriyor.

Analiz yapıldığında Bitcoin 10.625 dolardı. Rookie fiyatın alçalan üçgen içinde hareket ettiğini ve bu formasyonun bizi 7.500-7.700 dolara kadar götürmesini beklediğini belirtmişti. Gerçekten de fiyat alçalan üçgeni kırdıktan sonra bu bölgeyi ziyaret etti. Rookie’nin Fidelitas’tan ayrıldığı nokta ise tam olarak burası. Fidelitas bu düşüşü, bir düşüş dalgasının daha takip edeceğini söylerken Rookie yükselişin bu seviyeden başlayacağı görüşünde.

Rookie bu görüşü için “Market Cycles” yani piyasa döngüleri diyagramını kullanıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi piyasalar döngüsel dinamikleri olan fiyat hareketlerinden oluşur. Fiyatın hangi yöne gideceğini daha isabetli tahmin edebilmek için yakın takip ve ileri düzey teknik analiz bilgilerine ihtiyaç var.

Ayrıca Fidelitas Lex ile yapılan röportajımızı okumak için Tıklayın

Etiketler: