BTC : 63430 ₺ ETH : 1653 ₺ XRP : 1.375 ₺ LTC : 305.7 ₺ USDT : 6.877 ₺ XLM : 0.634 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Fiat para birimlerinin aksine Bitcoin asla devalüe olmaz

Fiat para birimlerinin aksine Bitcoin asla devalüe olmaz

Fiat para birimlerinin aksine Bitcoin asla devalüe olmaz
0
huobi_koinmedya

Fiat paraların devalüe olmasına alıştık diyebiliriz. Peki Bitcoin asla devalüe olmaz diyebilir miyiz? 


Bitcoin Asla Devalüe Olmaz

Birçok kripto sever Bitcoin’in, global ekonominin yanlış kurguladığı parçaları doğru bir şekilde çözümlediğine inanıyor. Altın zatı itibariyle değerlidir ve gerçek bir ekonomi ancak altına dayalı fiat para birimlerinin üzerinden kurulabilirdi. Ancak böyle yapılmadı.

Altın enflasyon baskısı hissetmez. Arzındaki yıllık artış miktarı yani enflasyonu son derece sınırlıdır. Üretimi maliyetli ve zordur. Tıpkı Bitcoin gibi!

koinmedya_brave

Altın çağlar boyunca en güvenilir değer saklama aracı olarak kullanıldı. Hatta güvenli liman denilince akla ilk altın geldi. Şimdi bu vasıflara haiz bir varlığımız daha var. Adı da Bitcoin. Altının devalüe edildiğini bir kere bile duymamışsınızdır. Bitcoin asla devalüe edilemez yanıyla da altına benzemektedir.

Fiat para olarak tanımladığımız günlük hayatımızın değişmez parçası olan para birimleri her an devalüasyon riski ile karşı karşıyadır. Yüksek enflasyonun hüküm sürdüğü özellikle Türkiye gibi ülkelerin tarihinde ekonomik krizler, devalüasyonlar saymakla bitmez. Devletin ekonomisini yöneten hakim güçler, yanlış politikalar izlediğinde halkın cebindeki para devalüe edilir, yani değeri zamanla ya da keskin hareketlerle düşer.

Kripto Paraların Devalüasyon Sorunu

Aşağıdaki tablo son 5 yılda en çok devalüe edilen yani değer kaybeden para birimlerini gösteriyor. Ne yazık ki ülkemizin parası TL listenin üst sıralarına yakın bir şekilde konumlanmış durumda. TL son 5 yılda %62.2 oranında değer kaybetti. Yani alım gücü %62.2 oranında geriledi. Sıradan vatandaş 5 yıl öncesine göre verdiği aynı emek veya ürettiği iş gücü ile daha az ürün satın alabiliyor.

koinmedya_brave

Tablo esasen ülke paralarının Amerikan Doları karşısındaki kayıplarını resmediyor. USD 1971’den bu yana Dünya rezerv parası olarak değerlendiriliyor. Ülkeler milli ve kişi başına düşen gelirleri ABD’nin kendi parası üzerinden tanımlıyorlar.

Yalnız şöyle bir durum var ki USD aslında FED’in kurulduğu 1913 yılından bu yana %96.13 oranında değer kaybetti Son 5 yılda Dünya’nın bir sonraki rezerv parası olmaya en güçlü aday olan Bitcoin karşısında ise hiç tutunamadı. Çünkü Bitcoin 5 yılda USD karşısında tam 2110 kat değerlendi.

İleride USD’nin bile devalüe edildiğini göreceğimiz günler gelecek belki ama Bitcoin asla devalüe edilemeyecek. Çünkü fiat paralar gibi sınırsız/kontrolsüz basım imkanı yok. Piyasadaki Bitcoin enflasyonu (arz artış hızı) yalnızca %3.6 ve bu oran 2020 Mayıs ayında yarıya düşecek.

İtibari paralar, Merkez Bankalarındaki eş değer altın değeri kadar basılmış olsalardı devalüasyon sorunu yaşamayabilirlerdi. Ya da değer kaybettiklerinde tablodaki kadar hazin sonuçlar ortaya çıkmazdı. Global ekonominin temel sorunlarından biri kontrolsüz biçimde karşılıksız basılan paraların nihayetinde değer yitimine uğraması. Bu sorunun olası tek çözümü var. Altın ve Bitcoin temelli ekonomiye geçmek. Unutmayın altın ve Bitcoin asla devalüe olmaz.

Peki Bitcoin Nedir?

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: