BTC : 80111 ₺ ETH : 2629 ₺ XRP : 1.786 ₺ LTC : 331.9 ₺ USDT : 7.714 ₺ XLM : 0.542 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. FED’ten şok Bitcoin yorumu

FED’ten şok Bitcoin yorumu

FED’ten şok Bitcoin yorumu
0

FED’in New York ofisi tarafından paylaşılan blok yazısında şok Bitcoin yorumu dikkat çekti. Blok yazısında Bitcoin’in toplumun para algısını değiştirdiği belirtiliyor.


Şok Bitcoin yorumu

FED tarafından yayınlanan makalede Bitcoin’in 10 yıl içerisinde insanların paraya yönelik algısını değiştirdiği vurgulandı. Bu değişim, merkez bankalarının kendi para birimlerini dijitalleştirmeyi ciddi biçimde düşünmelerine neden oluyor. Korona salgınına neden olan Covid-19 virüsü solunum yolu ve fiziksel temasla yayılması, dijital ödeme platformlarını daha da gerekli kılıyor.

FED tarından yayınlanan makalede Bitcoin’in kullanımı konusunda ayrıntılı bir analiz yapılıyor. Kripto paralar “hesap bazlı kripto para” ve “token bazlı kripto para” olarak iki ayrı sınıflandırmaya tabi tutuluyor. Makalede Bitcoin’in iki sınıflandırmaya da uyduğu vurgulanıyor.

Makalede Bitcoin adresinin Bitcoin hesabı görevini yerine getirdiği ve private key’lerin ise kimlik tanımlama numarası (ID) olduğu belirtiliyor. Bitcoin harcamalarında private key’lerin kimlik olarak kullanılması gerektiği söyleniyor. Ancak private key’lerden kişilerin gerçek kimliğine gidilemeyeceği vurgulanıyor.

koinmedya_brave

Makalede Bitcoin’in token bazlı kripto para sistemi tanımına da uyduğu iddia ediliyor. Bitcoin, bankacılık sisteminde olduğu gibi kendi ödemeler sistemine ve ödemeler ağına sahip. Her transfer işlemi, Bitcoin’in blockchain sistemine kaydediliyor.

Bitcoin’in günümüz finans dünyasına en büyük katkısı blockchain teknolojisi oldu. Bu teknoloji sayesinde merkezi bir sistem ya da server’a ihtiyaç duyulmadan fon ve veri transferi gerçekleştirilebiliyor. Blockchain sistemi siber güvenlik, hız ve maliyet açısından bankaların kullandıkları elektronik ödemeler sisteminden daha avantajlı. Bu nedenle merkez bankaları kendi para birimlerini blockchain teknolojisi üzerinden dijitalleştirmeyi ciddi biçimde düşünüyor.

Merkez bankası dijital para birimi konusunda Çin oldukça mesafe kat etti ve Çin’de geniş bir alanda Çin merkez bankası para birimi kullanılıyor. FED’in Bitcoin hakkındaki makalesi ve araştırmaları FED’in de doları dijitalleştirmeyi düşündüğünü gösteriyor.

Kaynak

Etiketler: