BTC : 82100 ₺ ETH : 1.839 ₺ XRP : 45.64 ₺ LTC : 7.693 ₺ USDT : 353.1 ₺ XLM : 0.2389 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. FED Başkanı: “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”

FED Başkanı: “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”

FED Başkanı: “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”
0

Fed Başkanı Jerome Powell’a göre Bitcoin altın gibi değer birikim aracı ve altına alternatif olarak kullanılıyor. Ancak Powell, Bitcoin’in doların rezerv birikim aracı olan konumuna zarar vereceğini düşünmüyor.


Bitcoin altın gibi değer birikim aracı

Bir paranın temel olarak 4 önemli fonksiyonu var. Bunlar;

  • Değişim aracı
  • Değer birim aracı
  • Hesap birimi
  • Vadeli ödemeler birimi

Yani para günlük hayatımızda mal veya hizmet alışverişinde kullandığımız bir “değişim aracı”. Harcamalarımız zamana yayıldığı için “değer birikim aracı”. Ekonomik ilişkileri ölçmek, değerlendirmek ve karşılaştırmak için “hesap birimi”. Gelecekteki ekonomik işlemlerin değerini hesaplamak için “vadeli ödemeler birimi”.

Eğer Bitcoin yukarıdaki 4 fonksiyonu da icra ediyorsa, toplum tarafından Bitcoin artık bir para birimi olarak kabullenmiştir diyebiliriz.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Google’da Bitcoin araştırma istatistikleri

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’a göre “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”. Yani ABD ekonomisinin patronu bizzat Bitcoin’in bir paranın 4 önemli fonksiyonlarından 2’incisini yerine getirdiğini ikrar etmiş oluyor.

Ancak Powell, Bitcoin’in “değişim aracı” olarak yeteri kadar yaygınlaşmadığını düşünüyor. Powell’a göre insanlar Bitcoin’i ödemelerde kullanmıyor, altına alternatif bir birikim aracı olarak kullanıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin; lale, dotcom ve diğer balonlardan daha dayanıklı

Bitcoin ve kripto paraların bir “değişim aracı” olarak fiat paralar kadar henüz kabul görmemesinde fiyatlardaki aşırı dalgalanmalar etkili oluyor. Ancak merkez bankalarının süpekilatif politikaları insanları fiat paraların alternatifi bir değişim aracına yönlendiriyor.

Kaynak

Etiketler: