BTC : 86957 ₺ ETH : 3185 ₺ XRP : 2.172 ₺ LTC : 418.9 ₺ USDT : 7.354 ₺ XLM : 0.7637 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor: Sıra Ukrayna’da

FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor: Sıra Ukrayna’da

FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor: Sıra Ukrayna’da
0
huobi_koinmedya

2019 yılındaki G20 toplantılarında referans olarak alınan FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor. Güney Kore’nin ardından Ukrayna’da FATF standartlarını kanun haline getirdi.


FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor

G7 ülkeleri (ABD, Almanya, Fransa, Kanada, Japonya, İngiltere ve İtalya) tarafından oluşturulmuş ve devletler üstü bağımsız bir kuruluştur olan FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları, gün geçtikçe ülkeler tarafından kabul ediliyor ve yasama sürecinden geçerek yasalaşıyor. FATF, terörün finansmanı ve kara para aklama konusunda küresel bir çerçeve ve uygulama belirlemekle sorumlu. FATF, bu konuda devletlerin zayıf kaldığı konularda ülkelerin finans ve ekonomi otoritelerine tavsiye ve danışmanlık hizmeti sunuyor.

2019 yılında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 toplantısının sonuçları, kripto para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu toplantıda kripto para regülasyonları konusunda FATF taslağı G20 ülkeleri tarafından kabul edildi. Buna göre G20 ülkeleri, FATF mevzuatına göre kripto para piyasalarını regüle edecek. G20 üyeleri, G7 ülkeleri dahil Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, Rusya, Güney Kore ve tüm AB ülkeleri ve daha fazlasını kapsıyor.

Lütfen Bkz: G20 Toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

koinmedya_brave

Bugün G20 grubunda bulunmamasına rağmen Ukrayna, FATF standartlarını meclisten geçirerek yasalaştırdı. Kasım ayı sonunda  Güney Kore de FATF standartlarını yasalaştırmıştı.

Artık Ukrayna’da faaliyette bulunan kripto para şirketleri, borsaları, tacirleri ve yatırımcıları KYC ve AML protokollerini (müşterini tanı ve kara para aklama ile mücadele) yerine getirmesi gerekiyor. Ukrayna’da tüm kripto para işlemlerini takip edecek ve anonim işlemler son buluyor. Yasa ile kripto para borsalarının da finansal lisans ve kayıt işlemlerini tamamlama zorunluluğu geliyor.

Lütfen Bkz: Bank of America Bitcoin ve kripto para ticareti yapanların hesabını kapatıyor

Monero ve Zcash gibi anonim işlemleri önceleyen kripto paraların Ukrayna’daki kullanımı, süreç içinde yasaklanabilir. Benzer biçimde KYC/AML protokollerini yerine getirmeyen borsalarla işlem yapmak da Ukrayna’da yasaklanabilir.

koinmedya_brave

Kaynak