BTC : 83399 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 1.871 ₺ LTC : 359.9 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5853 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Facebook’un yeni kripto parası Libra hakkında bilmemiz gereken her şey

Facebook’un yeni kripto parası Libra hakkında bilmemiz gereken her şey

Facebook’un yeni kripto parası Libra hakkında bilmemiz gereken her şey
0

Facebook’un yeni kripto parası Libra hakkındaki bilgiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Libra, sadece kripto para piyasalarında değil küresel ekonomide de oyun değiştirici olarak sahalara hazırlanıyor.


Facebook’un yeni kripto parası Libra

 Facebook’un çıkaracağı kripto paranın adı Libra (LBR). Libra, Libra Blockchain’ine dayalı düşük volatiliteye sahip bir kripto. Daha doğrusu bir “stabil coin”. Yani Libra değerini dolara (yada bir grup fiat paraya) sabitleyecek ve çok düşük bir marjda dalgalanmasına izin verilecek. Calibra ise Libra’nın kullanılacağı cüzdanın adı.

Libra nedir?

Facebook, piyasaya süreceği Libra karşılığında birebir fiat parayı teminat altına alacak. Bu sayede Libra’nın değeri önceden belirlenmiş bir sepete eşitlenecek. Libra akıllı telefon ve internet kullanan herkesin kullanımına açık olacak. Libra birçok elektronik borsada satışa sunulacak ve online ve mobil uygulamalar vasıtasıyla satın alınabilecek. Libra hızlı biçimde yerel para birimlerine de çevrilebilecek.

koinmedya_brave

Libra, Libra Blockchain’i üzerinde hizmet verecek ve siber saldırılara karşı yüksek güvenlik duvarlarına sahip olduğu ileri sürülüyor.

Libra Ortaklığı

Libra, Facebook’un çıkardığı kripto para olarak bilinse de Libra’nın arkasında daha geniş bir konsorsiyum var. Libra Ortaklığının genel merkezi Geneva, İsviçre’de. Libra Ortaklığının arakasındaki şirketler: MasterCard, Visa, eBay, Calibra, Spotify, Uber, Lyft, Vodafone, Coinbase, Xapo, Andressen Horowitz ve Thrive Capital. İlerleyen dönemde Libra Ortaklığına yeni şirketler de katılabilir.

Her bir şirketin Libra Ortalığında en az 10 milyon dolarlık bir katkısı var.

Calibra

Libra’nın  işlem göreceği elektronik cüzdanın adı: Calibra. Mobil uygulaması olarak cep telefonlarına indirilebilecek. Facebook Messenger ve Whatsapp ile uyumlu olacak. Diğer insanlara Libra, Whatsapp ve Facebook Messenger vasıtasıyla gönderilebilecek ve diğer insanlardan Libra alınabilecek. Günlük birçok harcamalar Libra üzerinden yapılabilecek.

Ne zaman?

Crypto Globe’ye göre Libra Blockchain, önümüzdeki haftalar faaliyete geçecek. Ancak Libra ve Calibra 2020’nin ilk yarısında halka açık hale geleceği söyleniyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Güney Kore Bitcoin ve kripto para borsalarından önemli adım

Ripple, Güney Kore merkezli Coinone Borsası ile anlaştı

Facebook’tan aldıkları tazminatı Bitcoin’e yatırdılar: Gemini Kripto Borsası ve bir film tavsiyesi

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak