BTC : 84656 ₺ ETH : 2770 ₺ XRP : 2.162 ₺ LTC : 416 ₺ USDT : 7.328 ₺ XLM : 0.7537 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Facebook Libra’ya Fransa engeli!

Facebook Libra’ya Fransa engeli!

Facebook Libra’ya Fransa engeli!
0
huobi_koinmedya

Facebook Libra’ya Fransa engeli! Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nın gelişimini engelleyeceklerini bildirdi.


Facebook Libra’ya Fransa çelmesi geldi!

 

Kripto para sektörü bugün Fransa’dan gelen şok haberle sarsıldı. Associated Press ve Reuters’dan sonra dünyanın en büyük 3. Haber ajansı olan Fransa kökenli Agence France-Press’in (AFP) yaptığı habere göre, Fransa Hükümeti, Facebook Libra’nın Avrupa’daki gelişimini engelleyecek.

Haberde, Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin OECD konferansının açılışında yaptığı konuşmaya yer verildi.

koinmedya_brave

facebook libra'ya

Bruno Le Maire:

”Kesinlikle açık olmak istiyorum. Bu koşullar altına Libra’nın Avrupa topraklarındaki gelişimini onaylayamayız. Kripto paralar ile ilgili henüz yasal bir zemin oluşturulmadığı gibi ülkelerin parasal egemenliğinin tehdit edilmesine müsaade etmeyiz.”

İlgili haber: Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda: ABD Hazine Bakanlığı

koinmedya_brave

Bruno Le Maire, Libra’yı engellemelerine gerekçe olarak yasal zemin safsatalarını ileri sürmesine rağmen, ağzından kaçırdığı parasal egemenlik sözleri, aslında Libra’yı niçin engellemek istediklerini gözler önüne serdi.

Bura da ‘ülkelerin parasal egemenliği’ öznesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Fransa Ekonomi Bakanı’nın bu sözleri, aslında majör devletlerin, üzerlerinde diledikleri gibi tasarruf ettikleri Dolar ve Euro’nun, üstüne çıkabilecek daha büyük bir para birimi kabul etmek istemediklerini açıkça belli etmektedir. Bildiğiniz gibi Facebook, 2 milyardan fazla kullanıcı olan çok büyük bir oluşumdur. Gezegende 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan bu oluşumun çıkartacağı para biriminin, hangi yönde ve hangi hızda gelişim göstereceği kestirilememektedir. Bu yüzden gelişmiş ülkeler Libra’yı bir tehdit olarak görmektedir.

Aslında Libra’nın oluşturulma amacına baktığımızda, Facebook’un Libra’yı ve Libra’yla beraber gelecek dijital cüzdan olan Calibra’yı, dünya üzerinde bir milyardan fazla banka hesabı olmayan insan için, en az maliyetle çevrimiçi ticaret ve finans hizmetleri sunmak maksadıyla oluşturduğunu görüyoruz.

Yani ekonomi bakanının söylediği gibi ortada tehdit olarak algılanabilecek pek bir şey yok. Neyse konuyu çok uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum. Önümüzdeki günlerde bu gelişmelerin, 2020‘nin ilk yarısında piyasaya sürülmesi hedeflenen Libra’yı nasıl etkileyeceğini hep beraber göreceğiz.

İlgili haber: Facebook Libra’yı tanıttı – Libra hakkında bilmeniz gerekenler

KAYNAK

Etiketler: