BTC : 84302 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.913 ₺ LTC : 370.1 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5982 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Facebook Libra coini neden Ethereum ağında inşa etmiyor?

Facebook Libra coini neden Ethereum ağında inşa etmiyor?

Facebook Libra coini neden Ethereum ağında inşa etmiyor?
0

Facebook Libra coini neden Ethereum ağında tasarlamıyor? Ya da EOS gibi, Tron veya Stellar gibi seçenekleri neden tercih etmiyor?


Facebook Libra Coini Neden Ethereum Ağında Üretmiyor?

Faecebook’un kendi kripto parasını çıkaracağı söylentileri daha havada uçuşurken bir iddia ortaya atılmıştı. Sonradan yanlış çıkan bu iddiaya göre Facebook, beklenen kripto parasını Stellar ağında inşa edecekti. Bugün geldiğimiz noktada bu söylentinin boş çıktığını görmüş bulunuyoruz.

Facebook’un neden Ethereum’u tercih etmediği sorusuna geri dönecek olursak cevap aslında basit. Facebook, Ethereum’un merkeziyetsiz ağının izin verebileceğinden daha fazla kontrol istiyor. Ethereum üzerinde yapılan bir işlem geri alınamaz. Bunu hayal dahi edemezsiniz. Ancak Facebook, beklenmedik regülasyonlar ve kısıtlamalar başına geldiğinde işlemleri geri sarabilmek istiyor.

koinmedya_brave

Bu özellik aslında klasik manada kripto paralarda görmeye alışık olmadığımız bir durum. Kripto paralar merkeziyetsiz doğalarını ön plana çıkarmak ve hatta ne kadar çok merkeziyetsiz olduklarını kanıtlamak isterler. İşlemlerin geri alınabildiği bir yapı merkeziyetsizlikten çok uzaktır. Fazla merkezi olmakla eleştirilen Ripple ağında dahi işlemler geri alınamaz. Bu özellik sektörün kırmızı çizgisidir.

Ölçeklenme Sorunu

Bu ilk neden olarak karşımızda duruyor. İkinci neden ise Ethereum’un ölçeklenme sorunu. Dünya üzerinde 2.3 milyar kullanıcısı olan bir firma, kripto para çıkarıyorsa her şeyden çok ölçeklenme sorununa çare bulmalıdır. Saniyedeki işlem sayısının çok yüksek olması gerekir.

Ethereum ise ölçeklenme sorunu ile muzdarip bir blockchain teknolojisine dayanıyor. Hatta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bile bu sorunu, bir diğer kripto para projesi olan Bitcoin Cash altyapsını kullanarak aşmayı önerdi. Durum o kadar vahim.

En büyük iki kripto para projesinin ikisinin de başı ölçeklenme ile dertte. Bitcoin ülkelerin değil milletlerin, topluca Dünya halkının parası olmaya çalışıyor. Dünya’da herkesin bir miktar Bitcoin’i olsa ve aynı anda herkes bir diğerine para göndermek istese tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi için 50 yıla ihtiyaç var. Evet tam 50 yıla! Bu durum üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun.

Bitcoin ve Ethereum bu önemli sorunu henüz çözemediler. Yeni kripto para projeleri ise son derece hızlı ama Bitcoin ve Ethereum’daki güvenlik seviyesinden çok uzaktalar. Facebook’un ise hem hıza hem de güvenliğe ihtiyacı var.

Libra hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak