BTC : 82325 ₺ ETH : 2890 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 365.8 ₺ USDT : 7.574 ₺ XLM : 0.6039 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Facebook Kripto Para Hazırlığı mı Yapıyor?

Facebook Kripto Para Hazırlığı mı Yapıyor?

Facebook Kripto Para Hazırlığı mı Yapıyor?
0

Sosyal medya platformu Facebook kripto para üretecek , Facebook’a yatırım yapan büyük yatırımcılar (finance magnetes), sosyal medya devinin kendi ürünü olan Facebook Coin’i (FBC) çıkarmaya hazırlandığını doğruladı. Kullanıcılar FBC’yi  kullanmak için ayrıca kayıt yapmak zorunda kalacaklar. Ancak Facebook cüzdanların ve işlemlerin tamamen gizli kalacağını garanti ediyor.

 

Facebook Kripto Para Üretecek , Haber Kaynağı Finance Magnates

 

Bu gelişme henüz resmi olarak açıklanmadı, ancak FBC”nin iki hafta içinde ICO yöntemiyle Ethereum blok zincirinde başlatılacağı bildiriliyor. Facebook’un büyüklüğü ve etki alanı dikkate alındığında, Telegram’ın finansman turunda topladığı 1,7 milyar doları geçeceğini söylemek pekte yanlış sayılmaz

koinmedya_brave

facebook kripto para üretecek

Facebook Tazminat Davaları İle Boğuşacak

Facebook, aldığı kararlar ve yanlış uygulamalar nedeniyle, medyada sürekli eleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde şirket, 50 milyondan fazla kullanıcıya ait kişisel bilgileri, Cambridge Analytica adlı politik veri ve analiz şirketine sattığı ortaya çıktı. Cambridge Analytica yasadışı olarak, bu verileri İngilteredeki Brexit (ingilterenin AB’den ayrılması) referandumunda ve ABD’deki son başkanlık seçimlerinde halkı etkilemek için kullandı.

facebook kripto para üretecek
Mark Zuckerberg

Skandalın duyulmasın üzerine, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, iki ülkedeki büyük gazetelere mektup göndermek zorunda kaldı.

“2014 yılında, milyonlarca insanın Facebook verilerini, bir üniversite hocası ”sosyal deney” bahanesi ile sızdırdı. Bu bir güven suistimaliydi. Daha fazla tedbir almadığımız için üzgünüz. Benzer olayların tekrar yaşanmaması için gerekli  adımlar atıyoruz. Bu topluluğa inandığınız için teşekkür ederiz. Sizin için daha iyisini yapmaya söz veriyorum. ”

Ne yazık ki, insanların Zuckerberg’e olan inancı ağır bir darbe  aldı. Milyonlarca kullanıcı, profillerini skandalın ardından kapattı ve Facebook’un piyasa değeri 538 milyar dolardan, 464 milyar dolara düştü.

Facebook’un ödemek zorunda kalacağı para cezası tam olarak kestirilemiyor. 2011 yılında Facebook, kullanıcılarının gizliliğini güvenceye almadığı gerekçesi ile Federal Ticaret Komisyonu ile bir mutabak imzalamak zorunda kalmıştı. Bu son ihlal le o mutabakat bozulmuş oldu. ABD yasalarına göre kişisel bilgilerin sızdırılması veya izinsiz kullanılmasının cezası, her ihlal başına 40.000 dolar. 50 milyon insanın verileri kanunsuz kullanıldığı için, toplam ceza trilyonlarca dolara bulacak.

facebook'a milyarlarca dolar gelebilir
Facebook’a milyar dolarlık ceza bekleniyor.

Haber kaynağına göre, teknik detaylar le ilgili  çalışmalar devam ediyor. FBC‘nin cüzdanlarda tutulabilmesi için, kullanıcıların isim, adres, telefon numarası, anne kızlık soyadı ve ilk evcil hayvanınızın adı gibi bilgiler istenecek. Güvenlik nedenlerinden dolayı; Akıllı sözleşmelerde yer alacak gizlilik ilkesi ile , tüm işlemlerin tamamen anonim ve tamamen izlenemez olmasını sağlayacak.

Facebook Uyguladığı Kripto Para Yasağını Delecek

 

Ve İlginç bir gelişmede yaşanacak, Facebook yayınlarında kendi ICO reklamını yaparak ”reklam yasağını” deleceği  söyleniyor. facebook kullanıcılarının buna nasıl tepki vereceği merak konusu olacaktır. Ancak, haber kaynağı, facebook’un kendi ICO’sunu yayınlaması ile ”reklam politikasına” ters düştüğü anlamına gelmez dedi.

“Kripto para  şirketlerinin, bir çoğunun dolandırıcı olması nedeyle, reklam yasağı uygulandı.  Bu tamamen farklı ,Facebook’un ICO’su tamamen meşru, bir aldatmaca değil, bu yüzden platformda görünmemesi için bir neden yok. ”dedi.

Etiketler: