BTC : 79308 ₺ ETH : 1.732 ₺ XRP : 43.28 ₺ LTC : 7.712 ₺ USDT : 323 ₺ XLM : 0.2243 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Facebook ICO yapsaydı Katılır mıydınız? Kripto Para Ekosistemini Nasıl Etkiler?

Facebook ICO yapsaydı Katılır mıydınız? Kripto Para Ekosistemini Nasıl Etkiler?

Facebook ICO yapsaydı Katılır mıydınız? Kripto Para Ekosistemini Nasıl Etkiler?
0

Facebook ICO yapsaydı ben şahsım adına katılırdım. Halihazırda milyarlarca kullanıcısı olan Facebook kripto pazarında muhtemelen ilk 3’de yarini alırdı. Toplam market değeri Bitcoini geçer miydi? Muhtemelen geçerdi. Peki bu konu nerden çıktı?  yeni başlayanlar için ICO nedir? sorularını cevaplayalım.


Facebook ICO yapacak mı?

Bu konuya girmeden önce ICO nedir? sorusunu herkesin anlayabileceği şekilde cevaplayalım, hemen ardından Facebook konusunu değerlendirelim, ICO‘nun (Initial Coin Offering)  Türkçe karşılığı ”ilk para teklifi”,dir. Diyelim ki harika bir fikriniz var ve bu proje için yeterli finansal kaynağınız yok. O halde neye ihtiyacınız var? Tabiki dışardan fon toplamaya ihtiyacınız var. Yatırımcılara, gerçekleştireceğiniz projenin tokenlerini belli bir fiyat karşılığında satmanız ve şirketinizi fonlama yöntemi ICO olarak tanımlanabilir. ICO yatırımları düşünülebilir, ciddi kârlar da elde edebilirsiniz ancak bu projelerin %90’ı çöp olduğu kabul edildiğinde, oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Facebook‘un da ICO konusu tamda bu konuyla ilgili. Şirket konuyla ilgili hiç bir şekilde resmi bir açıklama yapmadı ancak kripto medyasında paylaşılan haber ve makaleleride yalanlamadı.

Facebook’un kendi kripto parasını çıkaracağı söylentileri yatırımcıları tarafından sızdırılıyor. Bu kaynakların iki hedefi olabilir; birincisi facebook üst yönetimine baskı oluşturmak. İkincisi ise böyle bir proje için nabız yoklamak ve kamuoyu oluşturmak olabilir

Facebook’un planlarına aşina olan kaynaklar, ”bu konuda çok ciddi’‘ olduklarını söylüyorlar. Facebook, aslında 1 yıl önce Kurumsal Gelişim Yöneticisi Morgan Beller’i sosyal ağı blockchain teknolojine entegre etme konusu için görevlendirdi.

koinmedya_brave

Facebook, bir yıl önce; kurumsal geliştirme ekibinin bir üyesi olan Morgan Beller’in, sosyal platformu bu yeni teknolojiye nasıl entegre edebilecekleri konusundaki araştırmaları ile blockchain teknolojisi araştırmalarına ağırlık verdi. O dönemde Beller, blockchain, ethereum, bitcoin, ve blockchain konularını inceleyen tek üst düzey yöneticiydi.

Bu hafta başında Facebook Messenger uygulamasından sorumlu başkan yardımcısı David Marcus‘un 8 Mayıs’da Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamda ” baştan başlayarak Facebook’ta blockchain teknolojisinin kullanılması” konusunda paylaşımda bulunmuştu. Facebook tarafında işler hızılı yürüyor medyaya da yansıdığı kadarıyla ilk blockchain takımı oluşturuldu.

 

Bu hafta başında Facebook çalışanları için blockchain girişimi ilgili  şirket iç yazışmalarında, CEO Mark Zuckerberg özellikle takımın ne üzerinde çalışacağı konusunda, ”dışarıya bilgi sızmaması için” detaylara girmedi.

Facebook ICO’su Yakın Bir Tarihte Olamayacak

Facebook sözcüsü Cheddar haber sitesine  verdiği demeçte;

Facebook diğer pek çok şirket gibi, blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor.” Bu yeni ve küçük ekip, birçok farklı uygulamayı araştıracak. Paylaşacak başka bir şeyimiz yok.

Facebook’un blockchain teknolojisi ve kripto para üzerindeki araştırmaları muhtemelen yıllarca sürecek. İçerden sızan bilgilere göre, şirketin kısa vadede bir ICO yapmayacak. Şirketin böyle bir planlarının olmadığı söylense de, bu gibi konular zaten çok gizli tutulacağından her türlü açıklamaya şüpheyle bakılması gerektiğini söyleyelim

Facebook daha önce sanal parayı denedi ve başarısız oldu. 2009 yılında Farmville gibi popüler oyunlarda sanal ürünlerin satın alınmasında kullanıldı ancak talep gelmediğinden 2 yıl sonra yayından alındı.

Ancak şubat ayında bir konferansta David Marcus ile yapılan bir röportajda, Facebook’un, kripto paraları uygulamalarına entegre etmeyi planladığını söyledi..

Şu an için kripto para kullanarak ödemelerin yapılması maliyetli, ve çok yavaş, bu yüzden tüm sorunların çözülmesi gerekiyor, bu sorunlar çözüldükten sonra, belki bir şeyler yapacağız.

Etiketler: