BTC : 80950 ₺ ETH : 1.79 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.718 ₺ USDT : 338 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereumEthereum Haberleri
  3. Ethereum yılbaşında tekrar hard fork mu yapacak?

Ethereum yılbaşında tekrar hard fork mu yapacak?

Ethereum yılbaşında tekrar hard fork mu yapacak?
0

İstanbul hard forkuna başarı ile yayına sokan Ethereum ağındaki Ice Age özelliği sorun çıkarttı. Bu sebeple Ethereum yılbaşında tekrar hard fork yapmak yapmak zorunda kalabilir.


Ice Age sorunu yeni bir hard forku zorunlu kılıyor

Ethereum ağdaki gaz maliyetini düşürmek, gizliliği en üst seviyeye çıkarmak ve ZCash ile uyumlu bir şekilde çalışmak amacı ile 2 hafta önce İstanbul hard forkunu gerçekleştirmişti.  Ancak, hard fork yayına girdikten sonra Ice Age özelliğinde büyük bir soru olduğu tespit edildi. Bu büyük sorun sebebi ile Ethereum yılbaşında tekrar hard fork yapabilir.

Ice Age, ilk başta Ethereum’un Proof of Work (PoW) protokolünden Proof of Stake (PoS) protokolüne daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlamak için tasarlanmıştı. Ağdaki madencilik zorluğunu ayarlayan Ice Age özelliği güya hard fork sonrasında oluşan zorlu geçiş sürecini kolaylaştıracaktı.

koinmedya_brave

Algoritmaya göre Ice Age, her 100.000’inci bloktan sonra ağdaki zorluk derecesini arttırıyor. Ancak geliştiriciler her hard fork veya güncelleme sonrasında blok inşasını hızlandırmak için bu özelliği bir süreliğine geri çekiyorlardı.  Ancak iddiaya göre geliştiriciler İstanbul hard forku öncesinde büyük bir hataya imza attılar ve bunu yapmayı  unuttular.

Ethereum yılbaşında tekrar hard fork yapacak

Bu hatanın doğal sonucu olarak madencilerin bu zorluk seviyesine alışmakta büyük bir zorluk yaşayacağı tespit edildi. Bu durum hem blok inşa etmenin süresini uzatabilir, hem de ağa büyük bir yükün binmesine ve ağın yavaşlamasına sebep olabilir.

Eğer sorun bir an önce çözüme kavuşmaz ise zaten yavaş olması nedeni ile sürekli yeterince eleştiri alan Ethereum ağında sık sık donmaların meydana gelmesi kaçınılmaz. Yaşanan sorunu düzeltmek için kripto para piyasasının 2 numarası yılbaşında tekrar hard fork tecrübesi yaşayacak. (2020 Ethereum yılı olabilir)

Muir Glacier adı verilen yeni hard forkun 1 Ocak tarihinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Amaç ise Ethereum İstanbul hard forkunun ağa verdiği hasarı düzeltmek. Fakat bu sefer Ice Age özelliğinin çalışması bir süreliğine dondurulacak. Bu arada, son iki günde büyük bir çöküş yaşayarak 140 dolar seviyesinden düşen Ethereum yazım sırasında 122,43 dolardan el değiştiriyor.

Kaynak

Etiketler: