1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum fiyatında kritik hareketlilik: ETH grafiğindeki önemli seviyeler

Ethereum fiyatında kritik hareketlilik: ETH grafiğindeki önemli seviyeler

Ethereum fiyatında kritik hareketlilik: ETH grafiğindeki önemli seviyeler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatı son 24 saatte kritik seviyeler arasında önemli bir dalgalanma yaşadı. ETH/USD paritesindeki son gelişmeler ile önemli destek ve direnç seviyelerine bakalım.


Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?

Ethereum (ETH) fiyatı 1.800 dolar kritik seviyesine ulaştıktan sonra buranın üzerinde salınımlar yapsa da henüz kıramadı. Ancak son günlerde 1.840 dolar – 1.850 dolara ulaşan günlük zirveler gördük. Hatta önceki gün 1.800 doların üzerinde günlük kapanış da oldu. Buna rağmen bu kritik seviyenin üzerine yapılan tüm hamlelerde ETH satış baskısı ile karşılaşıyor ve aşağıdaki kritik bir desteğe sığınıyor.

ETH/USD paritesi günlük grafikte şunu görüyoruz. Ethereum fiyatı önceki günkü yüzde 3,96’lık büyük bir yeşil mumla 1.839 dolarda zirve yapmıştı. Dün ise yüzde 3,80’lik büyük bir kırmızı mumla 1.715 dolara kadar geriledi. Ancak burada 1.730 dolarda destek bulduğunu görüyoruz. Bugün de bu destekten yeniden toparlanma girişimi var. Son gerileme ise Fed’in yaptığı faiz açıklaması ve finansal piyasalarla bağlantılı gelişmelerden dolayı yaşandı.

İlgili –  Ünlü analistin yükseliş beklediği 2 büyük kripto: Ethereum ve…

Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?ETH/USD 1 gün grafiği Kaynak: TradingView

Ethereum fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Kısa vadede Ethereum fiyatında oluşan destek ve direnç seviyeleri için ise ETH/USD paritesi 4 saat grafiğine bakalım. Bu grafikte dün yaşanan keskin düşüş dikkat çekiyor. Ethereum fiyatı bu düşüş sırasında kısa süre önce 1.800 doları geçen yükselişe destek sağlayan 50 SMA basit hareketli ortalama çizgisinin de aşağı yönlü kırdı. Şimdi 1.750 dolarda olan 50 SMA’nın üzerine dönme çabasını görüyoruz. Bu yükseliş devam ederse bir kez daha 1.800 doların üzerine dönmeye çalışacak.

Son gelişmelerden sonra Ethereum fiyatı için ilk kısa vadeli destek şimdi 1.750 dolar ve 50 SMA çizgisinde. Ana destek bölgesi olarak 1.720 dolar – 1.700 dolar bölgesi bir kez daha test edilmiş oldu. Kısa vadede önünde 1.760 dolar ya da 1.780 dolarda dirençler beklenebilir. Ana dirençler ise artık 1.830 dolar – 1.850 dolar bölgesinde. Yükselme çabaları bu bölgede geri dönmeye başlamıştı.

İlgili – İşte, balinaların büyük ilgi gösterdiği Ethereum’un rakibi kripto para

Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?ETH/USD 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

Özet olarak Ethereum için önemli destek ve direnç seviyeleri şöyle:

  • Destek seviyeleri: 1.750 dolar ve 1.700 dolar
  • Direnç seviyeleri: 1.830 dolar ve 1.850 dolar

Ethereum teknik indikatörler

Teknik indikatörlerden MACD ayı bölgesinde momentum kaybediyor. RSI indikatörü ise yeniden yükselerek 50 seviyesine yaklaştı. Teknik indikatörlerin ne anlama geldiği için aşağıdaki açıklamalara bakabilirsiniz.

İlgili – Bitcoin için sırada ne var? Ünlü analistten önümüzdeki ayların BTC tahmini

 

Canlı Ethereum fiyat grafiği

 

 

Ethereum fiyatı Mart ayında kaç dolar olur?

Coinmarketcap sitesinin Ethereum fiyat tahminine göre, ETH fiyatı 31 Mart 2023 tarihinde ortalama 1.573 dolar – 1.599 dolar seviyelerinde işlem görecek. Bu tahmin için platformda şimdiye kadar 1.689 kullanıcı tahminini paylaştı. Buna göre kullanıcılar Ethereum fiyatının ayın sonunda 1.600 dolar desteğinin altında ya da civarında olmasını bekliyor.


MACD ve RSI indikatörleri nedir?

MACD (Moving average convergence/divergence) bir varlığı fiyatındaki momentumu tespit ederek traderlere bir trend değişimi olup olmayacağının sinyalini verir. RSI (Relative Strength Index – Göreceli Güç Endeksi) indikatörü ise 0 ile 100 arasında bir varlığın fiyatının gücünü ölçer. 30’un altı aşırı satışı göstererek alım sinyali verir. 70’in üzeri de aşırı alım demek ve satış sinyali oluşturur. 50 seviyesi için nötr bölgesi olarak boğa ve ayıların pozisyonlarını eşit güce sahip olduğunu gösterir.

Basit Hareketli Ortalama (Simple Moving Average – SMA) nedir?

Basit Hareketli Ortalama ya da kısaca SMA çizgisi, grafikte belirli bir süre zarfında fiyatın ortalamasını hesaplayan teknik bir indikatör. SMA çizgisi, bir kripto paranın fiyatının boğa ya da ayı trendine devam etmesi ya da yön değiştirmesinin sinyallerini belirlemede yardımcı oluyor.


Çift Tepe ve Çift Dip formasyonu ne anlama geliyor?

Çift Tepe ve Çift Dip formasyonu ne anlama geliyor?

Çift Tepe ve Çift Dip, grafiklerde fiyatın yön değiştirmesine işaret eden bir formasyon olarak tanımlanabilir. Çift Tepe, M şeklini alarak fiyat için ayı durumuna yani düşüşe işaret eder. Çift Dip ise W şeklinde grafikte yer alarak fiyatın yükselmeye başlayacağının sinyalini verir.

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonu nedir?

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonu nedir?

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonları genel olarak grafiklerde yön değişimine işaret eden teknik formasyonlar olarak kabul ediliyor. Grafikte eşit seviyelerde üç zirvenin görülmesi ile oluşan Üçlü Tepe formasyonu, yükselişin bu seviyede engellendiği ve trendin yönünün aşağıya değişmeye başladığının işareti. Aynı şekilde Üçlü Dip formasyonu da boğa olarak kabul ediliyor ve varlığın fiyatının yükselmeye başlayabileceğinin sinyalini verir.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.