BTC : 81304 ₺ ETH : 1.768 ₺ XRP : 44.85 ₺ LTC : 7.651 ₺ USDT : 345 ₺ XLM : 0.2317 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Bir ayda %80’lik artıştan sonra Ethereum’da tehlike çanları

Bir ayda %80’lik artıştan sonra Ethereum’da tehlike çanları

Bir ayda %80’lik artıştan sonra Ethereum’da tehlike çanları
0

DeFi rüzgarını arkasına alan Ethereum, 1 ayda %80’in üzerinde prim yaptı. Ancak Ethereum’da tehlike çanları çalmaya başladı.


Ethereum’da tehlike çanları

DeFi platformlarının büyük çoğunluğu Ethereum blockchain’inde işlem görüyor ve DeFi platformlarındaki yüksek talep artışı, Ethereum fiyatlarını da olumlu etkiliyor. DeFi platformlarına staking getirileri için yatırılan fon miktarı, 4.5 milyon ETH’yi buldu. Yani piyasada işlem gören Ethereum’ların yaklaşık %4’ü DeFi platformlarında kilitli durumda.

Ancak DeFi’lerdeki yüksek işlem hacmi Ethereum ağını oldukça yormaya başladı ve Ethereum Gas fiyatları artış gösteriyor. Gas fiyatları da Ethereum transfer maliyetlerine yansıyor. Artık Ethereum transfer etmek daha pahalı. Bu durum Ethereum madencilerin avantajına bir ortam hazırlasa da bir değişim aracı olarak Ethereum talebini olumsuz etkiliyor.

Artan Ethereum transfer ücreti nedeniyle günlük aktif adres sayısı düşmeye başladı. Kripto para yatırımcıları Tron ve XRP üzerinden daha ucuza para transferinde bulunabiliyorken neden Ethereum üzerinden para transferi gerçekleştirsin?

koinmedya_brave

Aşağıdaki grafikte Santiment tarafından hazırlanan grafiği görüyoruz. Artan Ethereum fiyatları karşısında aktif Ethereum adres sayısı azalıyor.

tehlike çanları Bir ayda %80’lik artıştan sonra Ethereum’da tehlike çanlarıNick Chong’a göre Ethereum aleyhinde gelişebilecek diğer faktör ise makro ekonomik koşullar. Merkez bankalarının aşırı para basması, arzı daha kıt olan Bitcoin lehine ortam yaratıyor. Chong’a göre Bitcoin öz değerini artıran gelişmeler, Ethereum’un aleyhine işliyor.

Ethereum ve Bitcoin fiyatları arasında pozitif korelasyon görüyoruz. Bu korelasyondan hareketle Bitcoin lehine gelişen faktörlerin Ethereum fiyatlarını da olumlu etkilemesini bekleyebiliriz. Ancak Chong’a göre bu süreç uzun vadede Ethereum aleyhine gelişecek.

Ethereum için 3’üncü risk unsuru DeFi platformlarında meydana gelecek olası bir başarısızlık. DeFİ tokenlarının fiyatlarında 2017-2018 dönemindeki ICO çılgınlığını anımsatan gelişmeler yaşanıyor. ICO çılgınlığı hüsranla sonuçlandı. Benzer süreç DeFi’de de yaşanırsa Ethereum üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler doğurabilir.

Kaynak