BTC : 82000 ₺ ETH : 1.834 ₺ XRP : 45.46 ₺ LTC : 7.677 ₺ USDT : 349.8 ₺ XLM : 0.2391 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum show yapıyor – Bitcoine yararı var mı?

Ethereum show yapıyor – Bitcoine yararı var mı?

Ethereum show yapıyor – Bitcoine yararı var mı?
0

Ethereum show üstüne show yapıyor ve gündemden inmiyor. Ethereum’un yükselişi daha ne kadar devam edecek? Bitcoin bu durumdan fayda görecek mi?


Ethereum show yapıyor, peki ama neden?

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana Ethereum % 20 den fazla değer kazandı ve görünen o ki 2020 yılı kazanımlarını bir bir geride bırakarak ilerliyor. Şu anda piyasanın içinde bulunduğu boğa sezonunun parlayan yıldızlarının içinde en önde gelenlerinden Ethereum. Piyasanın kralı diye adlandırılan Bitcoin %65 artarken Ethereum % 261 değer kazandı. Peki Ethereum neden bu kadar yüksek kazanç sağlıyor? Bitcoin neden geride?

 

Ethereum show Ethereum show yapıyor - Bitcoine yararı var mı?

koinmedya_brave

Ethereum show yapmasının temelinde ne var derseniz, öncelikle DeFi patlamasının Ethereum’a fazlasıyla yaradığını söyleyebiliriz. Çünkü DeFi ağlarının büyük bir çoğunluğu Ethereum platformunda yer alıyor.  Mesela YFI, YAM ve SUSHI gibi bir kaç yeni DeFi projeleri inanılmaz oranlarda değer kazandılar. YFI &107,761, YAM %446 ve SUSHI % 1,358 oranında artış gösterdiler. Bunların hepsi de Ethereum platformunda oluşturulmuş olan projeler. 

Burada en önemli nokta ise DeFi patlamasının Ethereum’a geliştirici ilgisini çekmesi ve bu şekilde değerinin artması ile, mesela diğer rakiplerinde değil de Ethereum üzerinde bir sonraki Defi token unicornun inşa edilmesi. Bu dinamiği DeFi’de kilitli toplam değerde çok net görebiliyoruz, bu değer 2020 yılı içinde 1 milyardan 9 milyara çıkmış olan bir değer.

Ethereum show üstüne show yapıyor

 

Ethereum show Ethereum show yapıyor - Bitcoine yararı var mı?

Josh Olszewicz, Brave New Coin piyasa analisti,yukarıdaki dinamiğin, ETH fiyatını tetikleyen doğal talep açısından, ICO bombası ile benzer özellikler gösterdiğini söylüyor. Mesela 2017 yılında bir ICO lansmanı yapmak isteseydiniz  ETH almanız gerekecekti. Benzer şekilde bugünde DeFi tokenlerinin lansmanı içinde ETH’ye ihtiyaç var. Anlaşılacağı üzere bu spekülatif DeFi olayı duraksayana dek ETH fiyatı 2017 seviyelerine dönebilir.

Peki ama ya Bitcoin?

Bir de şu nokta var, eski traderlardan uzman Qiao Wang, DeFi tokenlerin çoğunlukla likidite özelliğinin olmadığını ve merkeziyetsiz borsalarda ETH ile işlem gördüklerine dikkat çekiyor. Wang’a göre bu durumda spekülatörler  DeFi tokeni satıp ETH alıyorlar ve ETH fiyatını yükselterek kazanç sağlıyorlar.

Bitcoin ile ilgisine gelince DeFi  sentetik BTC ($WBTC) için yasal bir kullanım olanağı bulabilir mi? Bitcoin, ETH blockchaini üzerinde uyumlu hale getirilebilir mi?

Aşağıdaki paylaşımında Wang takipçilerine hitaben, yeni ortaya çıkan bu DeFi milyonerlerinin ETH fiyatını yükselterek kazanç sağladıklarına dikkat çekiyor. Eğer BTC den kazanç sağlanılması isteniyorsa, sentetik BTC etrafında  yeterince likidite ve tüketici bilinci oluşturulması gerektiğini iddia ediyor.

Ethereum show Ethereum show yapıyor - Bitcoine yararı var mı?

Eğer öyleyse o zaman Bitcoin, Ethereum gibi aynı durumdan faydalanmalı böylece de mevcut değerinin ötesinde daha yüksek fiyatlara çıkmalı.

Söylemek için çok erken ama 2020 yılındaki  WBTC’nin TVL trendi bu sürecin çoktan başladığını ve  DeFi oyunu sahnede olduğu sürece bitcoin fiyatının potansiyel bir patlama yapacağının işaretini veriyor.

Ethereum show Ethereum show yapıyor - Bitcoine yararı var mı?

Kaynak