BTC : 83435 ₺ ETH : 2894 ₺ XRP : 1.892 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.5928 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereumEthereum Haberleri
  3. Ethereum neden yükseldi? Ethereum pump hareketine neden olan 3 faktör

Ethereum neden yükseldi? Ethereum pump hareketine neden olan 3 faktör

Ethereum neden yükseldi? Ethereum pump hareketine neden olan 3 faktör
0

Ethereum neden yükseldi ve piyasanın geri kalanından daha iyi bir performans gösterdi? Bu dev ralliye ne sebep oldu? İşte en son Ethereum pump hareketi üzerinde etkili olan 3 temel faktör?


Ethereum neden yükseldi? – ETH rallisi tetikleyen etmenler

Piyasa değeri bakımından 2. en büyük kripto para olan Ethereum, son birkaç haftadır, Bitcoin de dahil olmak üzere piyasanın geri kalanından daha iyi performans gösteriyor. 

Ocak ayının başından bu yana, Ethereum USD karşısında iki kattan fazla arttı. Bitcoin karşısında ise %30’un üzerinde değer kazandı ve piyasanın bir numaralı kripto para biriminden, büyük bir farkla daha iyi performans gösterdi. Hatta ETH, XRP, Litecoin ve neredeyse diğer tüm altcoinlerden daha iyi performans gösterdi.

Şimdi yatırımcılar, Ethereum’un Bitcoin dahil kripto pazarının geri kalanından çok daha büyük bir pump yapmasının nedenini merak ediyor. Bu dev ralliye ne sebep oldu ve Ethereum neden yükseldi?

koinmedya_brave

Aslında Ethereum’un son rallisini tetikleyen pek çok neden var, ancak biz burada en önemli üç faktörden bahsedeceğiz. İşte son Ethereum pump hareketinin arkasındaki en önemli üç faktör:

Ethereum pump hareketine neden olan 3 faktör şöyle:

DeFi (merkezsiz finans) sektöründeki büyüme, zayıf yatırımcılar sarsıldı ve düşüş bekleyen ve açığa satış emri giren kripto traderlarini şaşırtan bir short squezee oluşmasıydı.

(short squeeze: Boğaların, açığa satış yapmak için pozisyon açmış olan yatırımcıları, fiyatları yükselterek zora sokup pozisyonlarını kapattırmak için baskı yapması)

Ethereum neden yükseldi?

1. DeFi sektöründeki büyüme Ethereum’a talebi artırıyor

DeFi veya merkeziyetsiz finans, geleneksel finansı üçüncü taraf aracı gerektirmeyen çözümlerle değiştirmek için kripto para birimi platformlarını ve temel protokollerini geliştirme girişimidir.

Merkezsiz finans uygulamalarının toplam USD değeri, son zamanlarda 1 milyar dolara ulaştı. Kripto destekli kredilerdeki müthiş büyüme ve Ethereum tabanlı DAI stabilcoinin ortaya çıkması, Ethereum’a yönelik talebi arttırdı. Bu artan talep, diğer kilit faktörler ve düşük bir arzın bir araya gelmesiyle birlikte, son haftalarda fiyatın artmasına neden oldu.

ethereum-neden-yukseldi-ethereum-pump

2.İlk ICO yatırımcıları ve tecrübesiz yatırımcılar tamamen sarsıldı

Ethereum’a olan talep artarken, piyasa içinde satılan mevcut arz günden güne azalıyor. Tam iki yıl süren düşüş ve ayı piyasasının ardından, Ethereum kritik aşırı satım seviyelerine ulaştı.

Bu, Ethereum’u sadece uzun vadeli yatırımcılar için daha cazip bir varlığa dönüştürmekle kalmadı; aynı zamanda son iki yılda, karda bulunan ve Ethereum’u satmayı düşünenlerin uzun vadede hodl etmeye devam etmesine neden oldu.

Verilere göre, Ethereum ICO’daki ilk yatırımcılar, varlıklarının (8,893 genesis cüzdanının toplam ETH bakiyesi) çoğunu kârda sattı. Geriye kalanlar ise, son iki yılda bir satış yapmadılarsa, zaten mevcut fiyatlardan satmak istmeyeceklerdir.

ETH’de kalan veya sadece %1’e sahip olan bu cüzdanların %81’i bulması, satılabilecek arzın son derece düşük olduğunu gösteriyor.

3.Kendine fazla güvenen kripto traderlerinin yaşadığı büyük “short squeeze”

Ethereum’da ilk dalgalanmaya, düşük arz ve artan talep neden olurken, muhtemelen fiyatlar yükselirken short pozisyonlarda sıkışan kripto traderleri vardı. Bu da parabolik baskıyı daha da artırdı.

Açığa satış işlemleri kapatıldığında, bu satın alma işlemine dönüşür. Daha fazla satın alma baskısı da Ethereum’un fiyatını artırdığı için bu, açığa satışçı trader’ları, pozisyonlarını kapatmaya zorlayarak, analistlerin short squeeze olarak adlandırdığı fiyat hareketinin gücünün ve momentumunun artmasına neden olur.

İki yıllık bir ayı piyasası, kripto traderlerinin, daha fazla düşüş beklemesine yol açan zihinsel koşulları oluşturdu. Ve bu da onların, her bir kilit direnç seviyesinde short pozisyonlar açmasına neden oldu.

Ancak Ethereum ve diğer kripto varlıkları her bir kilit seviyede kolaylıkla ilerlerken, bu short emirler daha da yığıldı ve son zamanların en büyük short sıkışmasına neden oldu. Ve tüm bu saydığımız etmenler, Ethereum neden yükseldi sorusunu yanıtlıyor.

Kaynak

Etiketler: