BTC : 85561 ₺ ETH : 2848 ₺ XRP : 2.16 ₺ LTC : 418.5 ₺ USDT : 7.283 ₺ XLM : 0.7647 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum İstanbul hard forkunda değiştirilecek 6 kod paketi belirlendi

Ethereum İstanbul hard forkunda değiştirilecek 6 kod paketi belirlendi

Ethereum İstanbul hard forkunda değiştirilecek 6 kod paketi belirlendi
0
huobi_koinmedya

Ethereum İstanbul hard forkunda yapılacak değişiklikler netleşmeye başlıyor. Geliştiriciler geçtiğimiz Perşembe günü, aktive edilecek 6 değişikliği belirlediler.


Ethereum İstanbul Hard Forku Geliyor

Mutabakata varılan konulardan biri Ethereum İstanbul güncellemesinin 2 kısımdan oluşacağı. İlk kısım değiştirilecek 6 kod paketinden oluşuyor. Kod değişiklik paketlerine “Ethereum geliştirme teklifleri” yani kısaca EIP deniyor. EIP paketlerinin bu yılın Ekim ayında Mainnete aktarılması düşünülüyor.

İkinci kısım ise yapılması düşünülen bu değişikliklerin aktivasyonundan ibaret. Ekim ayından sonra kapsamlı testlere başlanacak. Bu yüzden değişikliklerin sistem üzerinde aktive edilmesi 2020 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek.

koinmedya_brave

Değiştirilecek kaynak kodlarının çok sıkı bir şekilde test edilmesi gerekiyor. Hatta uç durum şartları simülasyonları hazırlanarak kapsamlı analizler yapılacak. Çünkü bu değişikliklerle Ethereum’un, PoW algoritması bile değiştirilecek.

İki yapılı sistem güncellemesi hakkında konuşan geliştirici Péter Szilágyi şunları söyledi:

“İstanbul güncellemesini ikiye böldük. İlk kısmı birkaç haftada yapılabilecek işlerden oluşuyor. İkinci kısmı ise aylar sürebilecek detaylı çalışmaların ürünü olacak.”

Kısım 1, 22 milyar dolarlık Ethereum blockchain ağında gerçekleştirilecek olan 8. Hard fork olacak. Bu güncellemenin, mahremiyet coini olan ZCash ağı ile geçişkenliğini artıracağı düşünülüyor.  Bu güncellemeler ayrıca “çift harcama” dediğimiz saldırı türüne karşı bir kat daha gücenlik önlemi koymuş olacak.”

koinmedya_brave

Ethereum ağının en büyük istemcilerinden olan Geth ve Parity’nin, üzerinde uzlaşıya varılan 6 EIP’i sisteme eklemlenmeye hazır hale getirmek için bir haftası var. Tüm kod parçaları aktif Testnete aktarılacak ve ilk önce bu ortamda yürütülecek.

Gecikmeler

Aslında değişikliği içeren kod paketlerinin geçtiğimiz Çarşamba günü yani 14 Ağustos’ta Testnete aktarılması gerekiyordu. Ancak hesapta olmayan aksaklıklardan ötürü 2 haftalık gecikme meydana geldi. Böylece kod paketlerinin son halinin verilmesi için geliştiricilere 2 hafta daha süre tanınmış oldu.

Gecikmenin asıl sebebi ise geliştirici ekibin güncelleme paketleri üzerinde geç uzlaşabilmesi. Uzlaşının şöyle bir getirisi oldu ki; bu sayede süreç daha hızlanmış oldu. Szilágyi’den dinleyelim:

“Önceki hard forklarda herkes değişiklikleri kendi istemcilerine ayrı ayrı yüklerdi. Bu yüzden testnet üzerinde çalıştırılmadan evvel aylarca uğraşılırdı. Şimdi artık Testnet aşamasına bile geçilmeden EIP paketlerine karar verildi. Onlar test edilip sisteme entegre edilecek.”

İstanbul Kısım 1 testnet aktivasyonu, mainnet aktivasyonundan önceki en büyük dönüm noktası olacak. Her bir hard forktan önce, olası bir ağ yarılması riskine karşı her bir Ethereum madencisi son yazılım güncellemesini alması gerekiyor.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak