BTC : 63855 ₺ ETH : 1649 ₺ XRP : 1.382 ₺ LTC : 307 ₺ USDT : 6.884 ₺ XLM : 0.649 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereumEthereum Haberleri
  3. Ethereum Istanbul hard forkunu Aralık ayında yapacak

Ethereum Istanbul hard forkunu Aralık ayında yapacak

Ethereum Istanbul hard forkunu Aralık ayında yapacak
0
huobi_koinmedya

Ethereum vakfı nihayet Ethereum geliştirme teklifi (EIP) 1884’ü başlatma teklifini sundu.  Böylelikle Ethereum’un uzun süredir beklenen Istanbul hard forkunu 4 Aralık tarihinde başlatması bekleniyor.


Ethereum Istanbul hard forkunu başlatıyor

Ethereum Vakfı (Foundation) bundan önce birkaç kez ertelenen Istanbul hard forkunu bu kez başlatmakta kararlı. Yakın zamanda Ethereum Foundation’nun çekirdek geliştiriciler ile yaptığı toplantısında alınan karara göre güncelleme, test ağında denemeye başlanacak.

Bildiğiniz gibi hard fork için seçilen tarihe denk geleceği hesap edilen bir blok numarası seçiliyor. Ethereum gelişim stüdyosu ConsenSys’de blockchain protokol mühendisi olarak çalışan Danno Ferrin hard forkun deneneceği blok numarasını söyledi. Yapılan hesaplamalar dâhilinde Istanbul hard forkunun test ağında (mainnet) başlayacağı blok numarasının 9.056.000 olacak.

Bununla birlikte, test ağının ne zaman başlayacağı konusu hala belirsizliğini koruyor. Ethereum çekirdek geliştiricileri, Aralık ayında test ağını başlatacaklarını duyurdular. Ancak, daha önce olduğu gibi test ağının patlaması ihtimaline karşılık ortaya çıkan problemlerin tekrar değerlendirilmesi için test ağı bir ay daha ertelenebilecek. Bu durumda Mainnetin lansmanı 8 Ocak 2020’ye kaydırılacak.

koinmedya_brave

Mainnet lansmanı neden sürekli değişiyor?

Hard fork öncesinde son deneme aşaması olan test ağını başlattığınız tarih ve saati çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü herhangi beklenmeyen bir durum olduğunda kurduğunuz sistemi tekrar gözden geçirmeniz gerekecek. Örneğin test ağı lansmanından önce yeni bir istemci oluşturmanız gerekebilir. Bu yeni istemciyi yüklemeniz gerektiği için etkinliği birkaç hafta daha ertelemeniz icap edebilir.

Hatırlayacağınız üzere Ethereum Foundation daha önce Constantinople (Istanbul) etiketli bir Mainnet yayınlamıştı. Mainnet sürümünün yalnızca 48 saat süreceği duyurulmasına rağmen öngörülemeyen teknik sorunlar nedeniyle bu sürüm ertelenmişti. (ilgili haber yazısı: Ethereum hard forku ertelendi)

Ethereum Geliştiricileri bu yüzden, test ağının yayınlanmadan önce gerekli teknik sorunları halletmek için epey bir zaman harcayacaklar. Geliştiriciler adına konuşan Piper Merriam şunları söyledi:

“Mevcut durumda Aralık ayının ilk haftasında Istanbul hard forkunun test ağını başlatacağız. Bunun önünde herhangi bir olumsuz engel şu an için yok. Ancak beklenmedik bir gelişme olması halinde bir sonraki tarih 8 Ocak 2020.”

Diğer taraftan, EIP 1884 güncellemesi ağ üzerindeki Gas tüketimini arttıracak. Yetkililer, maliyetin artmasının en büyük sebebi olarak ağda görülen küçük eksiklik ve dengesizlikleri gösterdiler. Çünkü verilerin artması ile birlikte dengeleme maliyeti doğal olarak artacak.

koinmedya_brave

Ethereum Istanbul hard forku hakkında bilmeniz gereken her şey” yazısını da okumak ister misiniz?

 

Kaynak

Etiketler: