BTC : 81798 ₺ ETH : 1.779 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.648 ₺ USDT : 348.3 ₺ XLM : 0.2348 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum İstanbul hard fork başarıyla gerçekleşti!

Ethereum İstanbul hard fork başarıyla gerçekleşti!

Ethereum İstanbul hard fork başarıyla gerçekleşti!
0

Ethereum İstanbul hard fork güncellemesi başarıyla gerçekleşti. Uzun süredir beklenen bu gelişmenin detaylarını yazımızda bulabilrsiniz.


Ethereum İstanbul hard fork güncellemesi

Ethereum İstanbul hard fork 9,069,000 block sayısını bularak güncellemesini,  Şubat ayında yaşanan Petersburg ve Constantinople güncellemesinin ardından, 2019 yılı içinde 3.kez tamamladı. Aylar süren süreç Pazar günü gece yarısından sonra sona ermiş oldu.

İstanbul Ethereum 1.x ‘in bir tekrarı olarak, Haziran 2019’da onaylanan ilk kod değişikliği ile networkün 8.hard forku. ( Eth2, networkün PoS ‘a ana geçişi ise 2020’de bekleniyor.)

koinmedya_brave

Tartışmasız-ethereum protokolüne kendileri hostluk yapan ve bağımsız bir şekilde güncelleyen tüm eth müşterileri- bu yeni yazılımı kabul ettiler.
İstanbul hard forkunda 6 tane geliştirme teklifi var. Bunlar ethereum protokol değişikliği için belirli kod değişiklikleri içeren EIPs 152, 1108, 1344, 1844, 2028 ve 2200.

Ethereum girişim stüdyosu ConsenSys’e göre,bu altı adet EIP’nin ele aldığı konular şunlar:

  • DDoS saldırı esnekliği (EIP1344)
  • Zcash (EIP 152) gibi equihash tabanlı iş kanıtı (PoW)kriptoparaları ile birlikte çalışabilirlik.
  • Gaz maliyetleri (EIPs 1108, 2028, 2200).

Geriye dönüp bakarsak ethereum ağında bir para işleminin bedeline gaz adı veriliyor ve gwei denilen ETH taksitleri halinde ödeniyor. Istanbul’un EIPleri tarafından ele alınan azaltılmış gaz maliyetleri, blockchainin bant aralığını arttırmayı ve  zk-SNARKs gibi sıfır bilgili gizlilik teknolojilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Son dakika karmaşası

Istanbul başlamadan önce tek bir çekince vardı o da Ethereum müşterisi Parity ile ilgiliydi. Parity Ethereum kullanıcılarına, İstanbul başlamadan önce, daha önceden yayınlanmış Parity ethereum güncellemesi üzerinde yama oluşturmaları konusunda mesaj göndermişti. Kısaca EIP 1344- kodlar-aslında başlangıçta dahil edilmemişti.

Aslında düzeltme oldukça basit bir olaydı ama, ethereum çekirdek geliştiricisi Hudson Jameson, “AllCoreDevs” Gitter mesajlaşma platformunda, Parity müşterileri zaman içinde güncelleme yapmazsa, yeni zincirin çift harcamalara neden olabileceğini söyledi. Cuma günü yaptığı açıklamada, Parity’nin ağın yaklaşık %23’ünü temsil ettiğini ve yaygın olarak büyük madenciler ve borsalar tarafından kullanıldığını söyledi. “Bir ya da iki büyük borsa eski fork üzerinde kalıyorsa ve bir ila iki ana maden havuzu eski zinciri kullanıyorsa, kafa karışıklığına neden olacak ve daha ciddi bir durumda ise iki kat maliyete neden olacak diye korkuyorum.”

Akıllardaki sorular

Daha önce Koinmedya olarak bahsettiğimiz gibi, bir yönetim platformu olan Aragon’un 680 akıllı sözleşmesi, planlanan hard fork ile kırılacak.
Belli kod değişiklikleri, kullanıcıları akıllı sözleşmeleri bir yapıdan diğerine manuel olarak taşımaya zorlayarak, merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAO’lar) arasında fonların nasıl gönderilebileceğini değiştirecek.

Aragon, ethereum’un devam eden büyümesini desteklerken, Aragon One CTO’su Jorge Izquierdo, ethereum geliştiricilerin ağdaki gelişmelerle ilgili bilgiye daha fazla ihtiyaç duymaları gerektiğini söyledi.

Izquierdo Cuma günü CoinDesk’e gönderilen bir e-postada “Geliştiriciler hareketli bir hedef üzerinde çalışmak istemiyor ve geriye dönük uyumluluk da ciddiye alınması gereken bir konu” dedi. “Ethereum artık bir oyuncak değil, oldukça büyük bir yatırıma ve büyük erişime sahip bir platform ve bu gibi değişiklikler yapılmadan önce profesyonel olarak ölçülmesi gerekiyor.”

Kaynak