BTC : 83469 ₺ ETH : 2938 ₺ XRP : 1.928 ₺ LTC : 371.5 ₺ USDT : 7.601 ₺ XLM : 0.6074 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum hard forku PoS’a geçiş için önemli bir adım

Ethereum hard forku PoS’a geçiş için önemli bir adım

Ethereum hard forku PoS’a geçiş için önemli bir adım
0

Ethereum hard forku için az bir süre kaldı. Bu güncelleme ile ETH ağında Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçiş yapılacak. 


Ethereum hard forku yakın

Dünyanın ikinci en büyük kripto parası oldukça kasvetli bir yıl geçirdi. ETH, 2019 yılını başlangıçtaki fiyatından yüzde 7 daha aşağıda kapattı. Ancak yine de Ethereum’un temelleri bir sorun yaşamıyor. Yaklaşan hard fork da platformu yükseltmenin başka bir yolu.

Ethereum birkaç saat önce “Muir Glacier” ismiyle de bilinen EIP 2384 güncellemesini gerçekleştirdi. Bununla da zorluk bombası ertelenerek Ethereum Buzul Çağı uzatılmış oldu.

Kısacası, mekanizma yeni bir blok üretmek için gereken madencilik zorluğunu manipüle ederek ortalama blok süresini korudu. Zorluk bombası, bu mekanizmaya her 100000 blokta ekleniyor. Yani “donana” kadar.

koinmedya_brave

İlgili – Buterin, Serenity ve Ethereum 2.0 tarihleri hakkında konuştu

Ekim ayı başında, 8600000 bloka ulaşıldığında, blok süresinin 13’ten 14.3 saniyeye çıktığı ve mekanizmanın yaptığı gibi katlanarak arttığı fark edilmeye başlandı. Bu güncelleme olmasaydı, Şubat ayına kadar blok süreleri 30 saniyeye kadar çıkar ve ağın yavaşlamasına neden olurdu.

Bu güncelleme zorluk bombasını 4 milyon blok erteliyor ya da yaklaşık olarak söylersek 610 gün daha ertelenmiş oldu. Ethereum ağı da Temmuz 2021 civarından yeniden 20 saniye blok süresine geri dönecek.

Ağ kullanıcı sayısı, dApps ve akıllı sözleşmeler bağlamında büyürken, blok sürelerini korumak için zorluk ayarlamalarını ertelemek gerekli görüldü. Zorluk bombası sadece ETH 1.0 proof of work (iş ispatı) zincirini etkiliyor. PoS’a geçilince ise buna gerek kalmayacak.

Bu arada düğümlerin de henüz bu hard forka hazır olmadığı bildiriliyor. Ethernodes.org’a göre, düğümlerin yüzde 20’si bu güncellemeye henüz hazır değil.

ETH fiyatı hala ayı

Ethereum ağındaki büyük değişiklik olan PoS’a geçiş önceki Muir Glacier zorluk bombası ertelemesi ile birlikte bir de İstanbul hard forku da yapıldı. Bu güncelleme için ilk adım Faz 0 ya da Beacon Chain ile atılacak.

İlgili – Ethereum 2.0 Faz 0 ne zaman yayınlanacak?

Vitalik Buterin ise süreci hızlandıracak fikirler ileri sürüyor. Öyle görünüyor ki topluluktaki huzursuzluk giderek artıyor. En çok endişe ise fiyat ile ilgili. ETH fiyatı şu an 130 dolar direncinin altında. Ancak yine de bu yeni gelişmeler 2020’de fiyata olumlu etki edebilir.

Kaynak

Etiketler: