BTC : 86461 ₺ ETH : 3227 ₺ XRP : 2.229 ₺ LTC : 418.4 ₺ USDT : 7.401 ₺ XLM : 0.7724 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum Google aramaları dipte – Bu neyin işareti?

Ethereum Google aramaları dipte – Bu neyin işareti?

Ethereum Google aramaları dipte – Bu neyin işareti?
0
huobi_koinmedya

Ethereum google aramaları dip yapmış durumda. ETH fiyat performasnının son derece kötü gitmesinde bu düşüşün önemli etkisi olduğu düşünülüyor. Peki ilgi yoksa ETH nasıl ayağa kalkacak?


Ethereum Google Aramaları Düşüyor

Pazar alanında en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), ilginç bir dönemden geçiyor. Geçenlerde yayınlanan bir TrustNodes raporu bu seneye kadarki en düşük Google arama sayısının görüldüğünü işaret ediyor. Başka bir deyişle ETH 2016 yılında yalnızca 20 dolarken bile çok daha popülerdi.

Google Trends verilerine coinin araştırma verileri 100 üzerinden yalnızca 4. Ancak Ethereum bundan kötüsünü de gördü. Ethereum aramaları 2019 Ekim ayında 100’lük skalada ancak 3 seviyesindeydi. Kıyaslamak için belirtmek gerekir ki, 2016 Haziran ayında aramalar %8 lik dilimdeydi. Mayıs 2016’da Ethereum aramaları 5 skalasındaydı. Nisan 2016’da ise bugünle aynı değerdeydi.

koinmedya_brave

Bu araştırma sonuçlarında özellikle Amerika Birleşik Devletleri baz alınmış ama dünya genelindeki araştırma sonuçlarına da bakacak olursak sonuçlar yine de çok iç açıcı değil. Son yapılan araştırma, Ethereum’a olan ilginin birkaç ay öncesinden bile daha düşük seviye olan %6’larda kaldığını işaret ediyor. Bu da 2019 Haziran ayında %7-8’lik seviyelerin altında kaldığı manasına geliyor.

Bu veriler de bizi bazı ilginç sonuçlara götürüyor; ABD halkı aslında Ethereum’la 2016 yılında bir kaç ay hariç hiç ilgilenmemiş. Dünya’nın en büyük ikinci kriptosuna yönelik ilgisizliğin bu denli büyük olmasının olası birkaç sebebi var. Bulardan birtanesi; Ethereum ile ilgili yapılan araştırmaların yada haberlerin güncelliğini kaybetmesinden kaynaklı bir farkındalık eksikliği olabilir.

Ethereum son zamanlarda İstanbul hard forku ve ölçeklenme sorunu gibi meselelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bazı araştırmalar, SSTORE’da yapılan daki bazı küçük değişikliklerin binlerce dApps’in (merkezsiz uygulama) çökmesine sebep olduğunu iddia ediyor.

koinmedya_brave

Ethereum İstanbul Hard forku bazi ilginç teknolojik yenilikler getirdi. Nevarki, SSTORE’daki küçük değişiklikler binlerce merkeziyetsiz uygulamanın çökmesine sebep oldu. İleryeyen süreçte sonuçlar ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun bu sansürün ta kendisidir. Bitcoin’in neden israrla hard forktan uzak durmaya çalıştığı aşikar.

Bitcoin Daha Mı İyi?

Bitcoin’i ele alacak olursak, coin lineer bir şeklinde ilerliyor. Şu günlerde, BTC Google aramalarında 10 seviyelerinde. Bu oran 2016 yılında sadece %2-3 civarındaydı.

TrustNodes raporu Bitcoin’deki bu durumun sebebini coindeki değer artışından kaynaklı olduğuna bağlıyor. Bitcoin’e olan ilgi özellikle de Güney Afrika ve Nijerya olmak üzere bazı Afrika ülkelerinde ciddi oranda artıyor. Bunun yanı sıra, Çin Bitcoin ile hiç ilgilenmiyormuş gibi davransa da en çok BTC madenciliğinin yapıldığı ülke oma vasfını elinde bulunduruyor. Ayrıca Çin ETH ilgisinin en yüksek olduğu ülkelerden birtanesi.

Bunun sebebi, Bitcoin kaynaklı metinlerin hızlı bir şekilde tercüme edilmesi ve Çin nüfusunun konuyu kendi kripto medyalarından takip edebilmeleri olabilir.

Sonuç olarak, Batı’da kriptoya olan ilgide özellikle yıl sonu itibariyle bir azalma görülüyor. Belki Ethereum güncellemelerindeki ertelemeler yatırımcıların güvenini azaltmış olabilir ya da ETH değerinin verilen sözlerin altında kalmasından kaynaklı olabilir.

Dünyanın geri kalanı için, Bitcoin yaklaşan yarılamanın da etkisiyle tek ilgi odağı olacak gibi görünüyor. Ethereum tekrar dikkatini üzerine toplayabilecek mi? Düşüncelerinizi  aşağıda yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: