BTC : 84083 ₺ ETH : 2930 ₺ XRP : 1.908 ₺ LTC : 368.8 ₺ USDT : 7.629 ₺ XLM : 0.5972 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum Fiyat Tablosu – Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum ne kadar?

Ethereum Fiyat Tablosu – Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum ne kadar?

Ethereum Fiyat Tablosu – Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum ne kadar?
0

Ethereum Fiyat Tablosu – Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum fiyat grafiği, Ethereum ne kadar? gibi merak edilen sorularının kapsamlı cevaplarını bu sayfamızda bulacaksınız. Güncel Ethereum fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

Güncel Ethereum Fiyat

 

Ethereum Grafiği

 

koinmedya_brave

Ethereum Grafiği

Ethereum grafiği aşağıda net bir şekilde görülebiliyor. 4 farklı borsadan alınan Ethereum fiyatı ve buna ilaveten index bilgisi de mevcut. Ayrıca Türk Lirasının yanı sıra Amerikan doları ve Euro seçenekleri de kullanılabilir.

 

 

ETH to USD – Ethereum Kaç Lira?

ETH to USD yani 1 Ethereum’un kaç dolar ettiğine dair aşağıdaki konsolu kullanabilirsiniz. Dolar Türk Lirası kuru üzerinden hesaplanan ETH değeri de ayrıca bu tablo üzerinden kontrol edilebilir.

 

Ethereum grafiği ile ilgili birçok spekülasyon yapılıyor. Fiyatın hangi yöne doğru hareketleneceğine dair gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Bu yüzden Ethereum sayfamızı Sık Kullanılanlar bölümüne kaydedip sürekli kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ethereum Nedir?

Bitcoin gibi, Ethereum da dağıtık kamu blok zincir ağıdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklılıklar olmasına rağmen, not edilmelidir ki en önemli ayrım, Bitcoin ve Ethereum’un amaç ve kabiliyet açısından önemli derecede farklılık göstermesidir. Bitcoin, internet üzerinden Bitcoin ödemelerine olanak tanıyan, eşten-eşe (p2p) bir elektronik nakit sistemine sahip, belirli bir blok zincir teknolojisi uygulaması sunmaktadır. Bitcoin blok zinciri dijital para sahipliğini izlemek için kullanılırken (Bitcoinler), Ethereum blok zinciri merkezi olmayan herhangi bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır.

Ethereum blok zincirinde, Bitcoin madenciliği yapmak yerine, madenciler ağa yakıt veren bir çeşit kripto para olan Ether kazanmaya çalışırlar. Ticarete elverişli kripto para biriminin ötesinde, Ether, uygulama geliştiricileri tarafından Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetler için ödeme yapmak için de kullanılır.

ethereum fiyat Ethereum Fiyat Tablosu - Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum ne kadar?

Bitcoin her şeyden önce bir para birimidir; bu, bir blok zincirin belirli bir uygulamasıdır. Ancak, tek uygulama olmaktan çok uzaktır. Benzer bir durumu örnek vermek gerekirse; e-mail, internetin özel bir parçasıdır ve şüphesiz interneti yaygınlaştırmaya çok yardım etmiştir, ancak interneti yaygınlaştıran tek şey e-mail değildir.” – Ethereum Kurucu Ortağı Dr. Gavin Wood

Akıllı sözleşme nedir?

Ethereum nedir sorusundan sonra sırada akıllı sözleşmeler var. Akıllı sözleşme (smart contract), para, içerik, mülkiyet, hisse veya değerli şeylerin alışverişini kolaylaştıracak bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. Bir blok zincir sisteminde çalışırken akıllı bir sözleşme, kendine özgü koşullar sağlandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olmaktadır. Akıllı sözleşmeler blok zincirde çalıştırıldığından, sansür, kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olmaksızın programlanmış şekilde çalıştırılırlar.

Tüm blok zincirlerin kod işleme yeteneği olsa da, çoğu ciddi ölçüde sınırlıdır. Ethereum farklıdır. Ethereum, sınırlı sayıda sınırlı operasyon vermektense, geliştiricilerin istedikleri işlemleri yapmalarına izin verir. Bu, geliştiricilerin daha önce gördüklerimizin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabilmeleri anlamına geliyor.

Ethereum blockchain’in bazı olağanüstü yetenekleri var. Onlardan biri akıllı sözleşmeler inşa edebilmenizdir. Bu kendi kendini çalıştıran bir sözleşme demektir ve bu sözleşme yürütmeyi, yönetimi, performansı ve ödemeyi yönetir.” -Don Tapscott

Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum nedir, akıllı sözleşme nedir öğrendik. Şimdi sırada Ethereum Sanal Makinesi var. Ethereum’un oluşturulmasından önce, blok zincir uygulamaları çok sınırlı bir operasyon dizayn etmek için tasarlandı. Örneğin bitcoin ve diğer kripto para birimleri sadece eşler arası dijital para birimi olarak çalışmak üzere geliştirildi.

Geliştiriciler bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ya Bitcoin’in sunduğu işlevler dizisini ve diğer uygulama türlerini genişleteceklerdi, ve bu da çok karmaşık ve zaman alıcıydı, ya da yeni bir blok zincir uygulaması ve tamamen yeni bir platform geliştireceklerdi. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin bu çıkmaza dikkat ederek, yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Bitcoin topluluğundakilerin soruna doğru şekilde yaklaşmadığını düşündüm. Bireysel uygulamaların peşinden gittiklerini düşünüyordum; birbirlerini bir çeşit İsviçre çakısı protokolü gibi desteklemeye çalışıyorlardı.” – Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin

Ethereum’un temel yeniliği olan Ethereum Sanal Makinesi (EVM – Ethereum Virtual Machine), Ethereum ağı üzerinde çalışan Turing komple bir yazılımdır. Programlama dili ne olursa olsun, yeterli zaman ve bellek verilen herkesin herhangi bir programı çalıştırmasına olanak tanır. Ethereum Sanal Makinesi, blok zinciri uygulamaları oluşturma işlemini her zamankinden çok daha kolay ve verimli hale getirir. Ethereum, her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blok zincir oluşturmak yerine, tek bir platformda binlerce farklı uygulamanın gelişimini mümkün kılar.

Ethereum ICO

Ethereum 2016 ve 2017 yıllarında ICO sektörü ile birlikte anılıyordu. Yani yeni bir coin piyasaya sürüleceği zaman yapılan fonlama aktivitesi doğrudan ETH bazlı ilerliyordu. Büyük bir kripto çılgınlığının yaşandığı o dönemde yatırımcılar proje detaylarını bile inceleme gereği duymadan ICO’lara yatırım yapıyorlardı. Bir nevi topraktan binaya girmek gibi, daha maketi bile olmayan projelerin büyük miktarda sermaye toplamayı başardıklarını düşünün.

Sonra ne mi oldu? Çiftlik Bank hadisesinde ne olduysa ICO balonunda da o oldu. Proje sahipleri topladıkları paralar ile yok oldu. Ortada çalışan ne bir sistem vardı ne de hesap sorulacak bir yetkili. Bu yüzden insanlar artık çok daha temkinli.

Ethereum Defi

2020 yılına gelindiğinde ise görüntü baştan aşağı değişti. ICO sektörü tamamen yok oldu. Ethereum artık çok daha sağlıklı bir alanla anılıyor: DeFi. DeFi merkeziyetsiz finans konseptinin kısaltması olarak biliniyor. Mevcut bankacılık sektörüne bir alternatif olarak geliştirilen DeFi, borç verme ve alma alanlarında önemli gelişmelere imza atıyor.

DeFi uygulamaları üzerinden yapılan kripto para rehin verme ve borç alma prosedürleri ETH coini üzerinden gerçekleştiriliyor. Böylece piyasadaki ETH talebinde artış meydana geliyor. DeFi Pulse verilerine göre 2020 başlarında bu tür uygulamalarda kilitli tutulan Ethereum miktarı 3 milyona ulaşmış durumda.

ethereum fiyat Ethereum Fiyat Tablosu - Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum ne kadar?

DeFi alanı güçlendikçe ETH’ye olan talep de artacaktır. Arz talep dengesi gereği bu durumun fiyatı yükseltici etki yapacağı düşünülüyor. DeFi alanı henüz 600 milyon dolarlık büyüklüğe sahip. Ancak 2020 yılında bu sektörün 5 milyar dolar büyüklüğe erişebileceği düşünülüyor.

Not: Ethereum Fiyat Tablosu – Ethereum Fiyatı Kaç Lira? Ethereum fiyat grafiği, Ethereum ne kadar? ile ilgili yazımızdaki veriler kripto borsaları tarafından otomatik olarak sağlanmaktadır ve veri sağlayıcılarımızın gecikme yaşanabilir. KoinMedya bu verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Etiketler: