BTC : 64127 ₺ ETH : 1500 ₺ XRP : 1.346 ₺ LTC : 303.7 ₺ USDT : 6.822 ₺ XLM : 0.461 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Altcoin Haberleri Ethereum Classic Madenciliği Alarm Veriyor

Ethereum Classic Madenciliği Alarm Veriyor

Ethereum Classic Madenciliği Alarm Veriyor
0
huobi_koinmedya

Ethereum classic madenciliği risk altında. Bir twitter kullanıcısı Ethermine isimli madencilik havuzunun toplam Ethereum Classic madenciliği nin %52’sini eline geçirdiğini saptadı.

ethereum classic madenciliği

Peki Bu Ne Manaya Geliyor?

Bu, Ethermine şirketinin eğer isterse Ethereum Classic ağına %51 saldırısı yapabileceği manasına geliyor. Teoride bu imkanı olsa da pratikte bunu yapmayacağına bahse girebilirsiniz. Çünkü eğer böyle bir işe girişirse havuzu oluşturan katılımcıların büyük kısmı havuzdan çıkacaktır bu da ciddi itibar kaybına yol açar. Zaten bu tip saldırılar genelde yanlış gidebilecek şeylerin çoğunlukla yanlış gitmesiyle ünlüdür ve girişimde bulunan hackerlara saç baş yoldurur.

koinmedya_brave

Ethereum Classic Madenciliği Kârlı Mı?

Ethereum Classic geçenlerde Proof-of-Work (PoW) algoritması üzerinden yeniden tanımlamıştı. Abisi Ethereum ise ilerde bu tür merkezileşme sorunlarından kaçınmak için PoW’un tersi istikametine yani Proof-of-Stake (PoS) algoritmasına geçme planları olduğunu duyurmuştu. Ethereum’un algoritmasını değiştirme planı küçük kardeş ETC’nin işine yarayabilir.

Ethereum PoS’a geçip madencilik sektöründen el çekince tüm Ethash gücü ETC’ye kalacak. Tüm madenciler ETC’ye kayınca otomatikman merkeziyetsizleşme sağlanmış olacak ve sorun çözülecek. İşte ETC’nin yapması gereken o ana kadar ayakta kalmayı başarmak.

Fakat şu an itibariyle Ethereum madenciliği oldukça cazip. PoW/PoS hibrit sisteme geçilmesinden ötürü madencilik kârları %80 oranında düşse de ETH madenciliği hala revaçta. Çünkü mevcut haliyle bile Ethereum Classic madenciliğinden hem daha kârlı hem de ödemeyi ETC değil ETH üzerinden alıyorsunuz.

PoW mu PoS mu?

Aslında sorunun merkezinde PoW algoritmasının tabiri caizse ‘çöp’ oluşu ve merkezileşmeye sebebiyet vermesi var. Mantıken bireysel madenciler en kârlı madencilik havuzu hangisiyse ona katılacaklardır. Bu da hem merkeziyetsizleşme sorunlarını beraberinde getirecek hem de %51 saldırılarına zemin hazırlayacak.

koinmedya_brave

Bünyesindeki Ethereum Classic madencileri çoğunluğu ele geçirdikten sonra Ethermine’ın işlem yüzdesi artış gösterdi. Kimisi bu grafiğe bakıp havuza dahil olmayı tercih edecek kimisi de Ethereum Classic madenciliği nin artık eskisi kadar kârlı olmadığını düşünerek ayrılacak. PoW algoritmasının yol açtığı cazibe ne kadar büyük olursa madencilik kartellerinin %51 işlem gücüne ulaşma şansları da o kadar ağır basacaktır.

Merkeziyetsizliğe çok önem veren Coinbase’in Ethereum Classic’i listeleyeceğini duyurmuştuk. Ethermine’ın %52’lik hashrate’e ulaştığını tespit eden Richard Holland isimli twitter kullanıcısı firmayı Coinbase’a şikayet etmiş:

“Ethermine Ethereum Classic madenciliği nin %52’sini elinde bulunduruyor. Hala ETC’yi eklemeye kararlı mısınız?”

Ethereum Classic Hakkında Daha Fazla Habere Erişmek İçin Lütfen Tıklayın