BTC : 85391 ₺ ETH : 2867 ₺ XRP : 2.227 ₺ LTC : 433.8 ₺ USDT : 7.28 ₺ XLM : 0.7759 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum Classic ikiye bölündü!

Ethereum Classic ikiye bölündü!

Ethereum Classic ikiye bölündü!
0
huobi_koinmedya

Ethereum Classic ikiye bölündü! ETC ağı saldırıya mı uğradı? Ethereum Classic bakım için kısa süreliğine kapatıldı. Sorunu belirlemek için hazırlanan rapor ise neler yaşandığını ortaya koyuyor.


Ethereum Classic ikiye bölündü!

Ethereum Classic (ETC) ile ilgili birkaç isim Twitter üzerinden bugün ETC blockchainde bir sorun olduğunu dile getirmeye başladı. Bu sorunu dile getirenler ilk isimlerden biri de Ethereum Vakfı üyesi Hudson Jameson oldu. Jameson, bir sorun olduğunu belirtirken şöyle dedi: “Borsalar (ETC için) para yatırma ve çekme işlemlerini durdurmalı.”

Hem ETC’nin resmi Twitter sayfası hem de Ethereum Classic Labs kurucu ortağı James Wo bir sorun olduğunu doğruladılar. Ardından ise bir rapor hazırlandı ki bu da neler yaşandığını ortaya koyuyor. Öyle görünüyor ki soruna bir yeniden organizasyon yapan madenci sebep oldu. Yaşanan olayın bir hata sonucu mu yaşandığı yoksa ağa yönelik kasıtlı bir saldırı mı olduğu ise henüz netlik kazanmadı.

Rapor ayrıca madencilerin daha önce olduğu gibi işlemlerine devam etmesi gerektiğini de belirtiyor. Ayrıca önceki 12 saatlik dönemde yapılan işlemlerin büyük olasılıkla olması gerektiği sırayla gerçekleşmediği de belirtiliyor. Yine de bu işlemler bellek havuzuna yeniden eklenecek.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum Classic ETC hard fork Phoenix

Madencilik çözümleri sağlayıcısı Bitfly, 3693 blokun ağda yeniden organize edilme olayının 10904146 numaralı blokta gerçekleştiğini hatırlatıyor. Bitfly şöyle diyor: “Bu, tüm kısaltılmış düğümlerin senkronizasyonu durdurmasına neden oldu.” Bitfly’ya göre burada ağa yüzde 51 saldırısı gerçekleştirilmiş.

Reorg (yeniden organize etme), ağı geri almayı sağlayan blockchain’de yerleşik bir özellik. Ancak eğer kötü amaçlı madenciler yüzde 51 hash gücünü eke geçirirse, ağı ikiye bölebilir. Bununla da çift harcama ya da önceki işlemleri silme gibi işler yapabilirler. Bundan dolayı son yaşanan olay için Ethereum Classic ikiye bölündü deniliyor.

2019 yılının başında ETC’de yüzde 51 saldırısı düzenlenirken, Proof of Work madencilik modelleri konusunda endişeler de artmaya başlamıştı.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Son zamanlarda bazı blockchainlerde hash gücünün düşmesi sonucu yüzde 51 saldırısı endişeleri artmıştı. Özellikle de bazı ağların yaşadığı halving olaylarından sonra. Çünkü madencilerin geliri düştükten sonra ağda çalışan ve onu güvenli tutan madenci sayısı düşüyor.

Kaynak