BTC : 64076 ₺ ETH : 1594 ₺ XRP : 1.363 ₺ LTC : 309.5 ₺ USDT : 6.735 ₺ XLM : 0.5256 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Ethereum Ethereum cephesinde anonimlik sesleri! Ethereum Monero’ya rakip olabilir

Ethereum cephesinde anonimlik sesleri! Ethereum Monero’ya rakip olabilir

Ethereum cephesinde anonimlik sesleri! Ethereum Monero’ya rakip olabilir
0
huobi_koinmedya

Ethereum cephesinde anonimlik sesleri yükselmeye başladı. Vitalik Buterin, Ethereum’un kurucu ortağı, Ethereum’a ETH işlemlerinde anonimlik özelliği kazandıracak yeni bir eklenti önerdi. Bu öneride konsensüs sağlanırsa Ethereum Monero’ya rakip olarak mahremiyet odaklı bir paraya dönüşebilir.


Ethereum Monero’ya rakip mi oluyor?

Özellikle 2019’un ilk yarısında kripto paraların toplumsal kabulunun ivme kazanmasıyla, bazı sektör liderleri dikkatlerini mahremiyete çevirdi ve kripto kullanıcıların anonimliğini korumaya yoğunlaştı.

Bunu ilk Litecoin’de gördük, hemen ardından Tron da bu akıma katıldı. Bitcoin Cash’in de bu planı olduğu bir sır değil.

koinmedya_brave

Neden mahremiyet birden gündeme geldi?

Devletlerin akıllı telefonlar ve kredi kartlarımız vasıtasıyla donumuza kadar takip ettiklerini biliyoruz. İnsan her ne kadar sosyal bir varlık olsa da bir taraftan saklanmak gizlenmek isteği doğasında vardır. En şeffaf insanlar bile takip edilmek istenmez. Art niyetli kurumların ve insanların son derece insani bir eylemizini size karşı kullanmayacaklarının garantisi yok.

İşte bu bağlamda, kripto paraların daha çok toplumda kullanılmaya başlandığı günümüzde özellikle kripto para kullanıcıları harcamalarının takip edilmesini istemiyor.

Kripto paraların tamamen anonimlik özelliğine bürünebilmesi yakın bir zamanda devletler ile kripto kullanıcılarını karşı karşıya getirecektir. Öyleki, kripto paraların toplumsal kabulunun en üst seviyede olduğu Japonya ve Güney Kore‘de gizlilik odaklı kripto paralar Dash, Zcash ve Monero ülkedeki borsalardan yasal mercilerin baskısı sonucu liste dışı bırakılmıştır.

Peki Ethereum bu riskli alana neden girmeye çalışıyor?

Daha önceki yazımda Kripto TOP 10’u değerlendirmiş ve projelerin olumlu olumsuz yanlarını belirtmiştim. Mevcut TOP 10’da Bitcoin dışında sadece Ethereum’un geleceği olduğu belirtmiştim. O yazımda TOP 10’da yer almayan Monero‘ya da dikkat çekmiştim. Arzu ederseniz Neden Altcoinlere değil Bitcoin’e yatırım yapmalısınız? adlı yazıma daha detaylı bilgi sahibi olmak için bakabilirsiniz.

koinmedya_brave

Gelelim sorumuzun cevabına: Piyasadaki herkes Bitcoin‘i ‘store of value’ yani Altın’ın olduğu gibi bir değer deposu, bir zenginlik aracı görüyor. Peki Ethereum’da böyle bir durum söz konusu mu? Ethereum‘u değerli yapanın ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Ethereum’u değerli yapan onun blockchain’idir. Onun copy paste özelliği sayesinde bugün piyasada ERC-20 kökenli yüzlerce proje var. Ancak Bitcoin 100.000 dolara yaklaştıkça altcoinler tamamen yok olacak adlı yazımızda Bitcoin dışındakilerin piyasada tutunamayacağından bahsettik.

2017’de yılında ICO çılgınlığı piyasaları kasıp kavururken, bu ICO’lara katılım ETH tokeni ile mümkündü. Bunun sonucunda da piyasada ETH tokenine karşı artan bir talep de vardı. Ancak, 2018 ayı piyasasından sonra tekrar ICO piyasasından bahsetmek mümkün mü?

İşte, bu ve benzer bazı sebeplerden dolayı Ethereum kendine yeni bir pazar açmak istiyor. İnsanların giderek daha mahremiyete önem vereceğini düşünerek bu alanda ben de varım demek istiyor. Son derece yerinde bir adım!

Not: Yazı yatırım tavsiyesi değildir!