BTC : 86779 ₺ ETH : 3185 ₺ XRP : 2.177 ₺ LTC : 420.9 ₺ USDT : 7.364 ₺ XLM : 0.767 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum ağında bekleyen emir sayısı 30.000’i geçti

Ethereum ağında bekleyen emir sayısı 30.000’i geçti

Ethereum ağında bekleyen emir sayısı 30.000’i geçti
0
huobi_koinmedya

Ethereum ağında bekleyen emir sayısı 30.000’i geçti. Ethereum ilk nesil blockchain projelerinden biri. Bu yüzden ilk neslin karakteristik sorunlarını bünyesinde barındırıyor: Ölçeklenme sorunu.


Ethereum ağında bekleyen emirler

Tron, EOS ve Ethereum arasında uzun süredir adı konulmamış bir savaş var. Dilerseniz soğuk savaş da diyebilirsiniz. Ölçeklenme kapasitesinden aktif kullanıcı sayısına, hız konusundan destekledikleri merkezsiz uygulamalara kadar bir çok alanda rekabet halindeler.

Bu 3 akıllı sözleşme platformunun göreli performansları bir çok rapora konu olmuş vaziyette. Bugün size o raporlardan değil ama önemli bir veriden bahsedeceğiz. Katıksız bir Tron savunucusu olan Misha Lederman, Ethereum ile Tron sürtüşmesine benzin dökmüş durumda. Dün yaptığı twitter paylaşımı ile Ethereum’un ölçeklenme sorununa işaret etti.

koinmedya_brave

Lederman bu tweetinde Ethereum’un saniyede 8,3 işlem onaylayabildiğini belirtiyor. Etherscan’dan alınan verilere göre biriken emir sayısı 27.259. Bu elbette dünün verileriydi. Bugün bu sayı 32.584’e yükselmiş durumda. Detaylar için Etherscan sitesini kullanabilirsiniz.

Ethereum ağında bekleyen emir

30 bin işlem demek, Ethereum blockchain ağının önünde bekleyen 1 saatlik işlem sırası var demek. Bu zaman zarfında gelen yeni emirler arkaya dizilmek zorunda. Birçok uzmanın ve hatta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in de dediği gibi Ethereum ağı tam kapasite çalışıyor.

Ethereum ağı fonksiyonel kalabilmek için “gas” ve kesinti ücretlerini kullanıyor. Son zamanlarda gas ve işlem kesinti ücretlerinde de artış var. Ethereum her açıdan kötü zamanlardan geçiyor diyebiliriz.

koinmedya_brave

Bir blockchain platformunun en önemli gündem maddesi, amacı ve hayali olan yoğun kullanım imkanına kavuştuktan sonra göstereceği performanstır. Platform güvenli kalmak istiyorsa ölçeklenme oranından feragat etmek zorunda. Ya da sorunu ilave önlemlerle atlatmak zorunda. Ethereum şu ana kadar yaptığı hard forklar ve önemli güncellemelerle bu sorunu halledemedi.

Tron, EOS ve Ethereum merkezsiz uygulama geliştiricilerini kendine çekmek için kıyasıya yarış halinde. Geliştiriciler tasarlayacakları merkezsiz uygulamalar için en ideal platformu seçmek isteyeceklerdir. Aradıkları kritlerlerin başında da hiç şüphesiz işlem hızı ve blockchain kapasitesi olacaktır. Ethereum ağında bekleyen emir sayısı giderek artıyor. Bu durumda geliştiricilerin alternatif platformlara kayması olası.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: